STANKOVANY. Zlá voda je miestny názov pre Rojkovskú travertínovú kopu v miestnej časti Rojkov. Jazierko so šírkou asi desať metrov napĺňa minerálna voda, sírna kyselka, ktorá v okolí vyviera na viacerých miestach.
Okrem letnej pohody a príjemného ochladenia v horúcich dňoch blahodarne pôsobí napríklad na kožné choroby. Dlho bola Zlá voda neudržiavaná, na dne boli nánosy bahna a hĺbka nebola všade rovnaká.
Obec jazierko s bublinkujúcou vodou upravila. Urobili výdrevu, jazierko predelili na dve časti, aby sa v nej mohli bezpečne kúpať aj deti, doplnili schodíky.
Na poriadok poctivo dohliadajú aj miestni
Obec požiadala krajský úrad životného prostredia o povolenie na opätovné vyčistenie. To posledné sa robilo pred 15 rokmi. Rojkovská travertínová kopa je prírodnou pamiatkou so štvrtým stupňom ochrany. „Preto chceme pri opravách spolupracovať s ochranármi a postupovať citlivo, tak ako to predpisuje zákon,“ opísal starosta dolnoliptovských Stankovian Rudolf Baleja.
V blízkosti jazierka osadili smetné koše, aby sa odpadky nepovaľovali po okolí, okolie jazierka v lete obec necháva kosiť.
Na poriadok ale dohliadajú aj miestni, ktorí bývajú v blízkych domoch.
Drevené dno je na viacerých miestach poškodené
Jazierko je obité drevom, dosky rokmi vo vode začali hniť, odlamovali sa aj častým používaním.
„Na dne jazierka vznikli diery. Treba to opraviť, pretože by inak mohlo dôjsť k nešťastiu, ak by sa v diere niekomu zachytila noha,“ priblížil Baleja.
Na dne sú už hrubé nánosy bahna, to by chceli vyčistiť tiež. Baleja povedal, že použijú na to dosky z borovice alebo červeného smreku. „Tie vydržia oveľa dlhšie ako smrek.“
Voda sa dokáže vyčistiť sama
Obec teraz čaká na vyjadrenie z úradov. Jazierko by chceli vyčistiť a opraviť ešte v jeseni.
„Vždy to býva veľká brigáda, zapájajú sa do nej naši aktivační pracovníci, hasiči a veľa dobrovoľníkov.“
Bude sa musieť vyčerpať voda, povynášať nánosy bahna a opraviť výdreva.
„Do jari sa jazierko nielenže znova naplní, ale samo sa aj vyčistí, aby v ňom pred letnou sezónou nebola mútna voda,“ dodal.
Vodu vozili do ľubochnianskych kúpeľov
Prečo sa jazero volá Zlá voda je dnes záhadou.
„Možno preto, lebo po kúpaní zostávajú vlasy tvrdé ako drôty,“ zažartoval miestny mladík.
Rojkovská travertínová kopa bola dobre známa už v minulosti, napríklad aj pacientom z neďalekých klimatických kúpeľov v Ľubochni. Vodu buď dovážali do kúpeľov a využívali na vodoliečbu, alebo sa pacienti sami chodili prechádzať do Rojkova.