LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vedenie mesta Liptovský Mikuláš ešte v apríli 2010 uzatvorilo so spoločnosťou Eltos, s. r. o., zmluvu na rekonštrukciu a nadstavbu Základnej a materskej školy Demänovská cesta v mestskej časti Palúdzka.
Stavebná firma zo Žiliny neplnila dodávateľské termíny a bola v dlhodobom časovom sklze.
Radnica si preto si v súlade so zmluvou uplatnila nárok na pokutu. Tá sa postupne vyšplhala do výšky 748-tisíc eur.
Pokutu mesto neskôr započítalo na zvyšnú časť sumy vyúčtovanej Eltosom.
Chýbal súhlas zastupiteľstva
„Započítanie vystavil a podpísal predchádzajúci primátor Alexander Slafkovský bez vedomia mestského zastupiteľstva. Postup, ktorý zvolil, je v rozpore so zásadami hospodárenia s majetkom mesta,“ povedal primátor Ján Blcháč.
Firma Eltos svoju pohľadávku voči mestu za časť prác vo výške 286-tisíc eur postúpila na inú spoločnosť. Tá v súčasnosti namieta platnosť zápočtu. Ako dôvod uvádza chýbajúci súhlas mestského zastupiteľstva.
„Nástupnícka spoločnosť momentálne trvá na zaplatení zostávajúcej časti ceny za stavebné práce. Vec rieši Okresný súd v Liptovskom Mikuláši,“ doplnil J. Blcháč.
Schválenie poslancami nepotreboval
Primátor tvrdí, že mestu teraz hrozí, že bude musieť sumu zaplatiť. Myslí si, že ak by bol zápočet urobený riadne, samospráva by pohľadávku uhradiť nemusela. „Zanikla by započítaním. Na aké účely bývalý primátor sumu 286-tisíc eur rozpustil, budeme ešte skúmať,“ dodal.
Bývalý primátor a súčasný poslanec za mestskú časť Palúdzka a Andice, Benice A. Slafkovský povedal, že v zásadách o hospodárení mesta sa jasne uvádza, že započítať pohľadávku je možné bez schválenia zastupiteľstva.
„V tomto prípade navyše išlo o pohľadávku z obchodného styku, ktorý vznikol na základe zmluvy a v nej stanovenej zmluvnej pokuty za prípadné omeškanie realizácie stavby,“ vysvetlil.
Tvrdí, že zákon neporušil
A. Slafkovský dodal, že zmluvu podpísal vtedajší primátor Ján Blcháč v roku 2010. Mesto si len uplatnilo to, čo mu platná zmluva dovoľovala. „Som presvedčený, že sme postupovali plne v zmysle zásad hospodárenia aj zákona.“
Škola mala rekonštrukciou získať nové priestory. Na projekt, ktorý zahŕňa zateplenie troch budov, strechy, výmenu okien a nadstavbu jedného bloku, dostalo mesto peniaze z Európskej únie.
Náklady na rekonštrukciu presiahli 900-tisíc eur. S prácami začali v lete v roku 2010. Nad jedným pavilónom pristavili priestory, kde vznikli nové učebne.
Škole chýbali miestnosti, kde by mohla prevádzkovať klub detí či poloodborné učebne pre prvý stupeň. V rámci rekonštrukcie v škole vybudovali aj bezbariérový prístup do hygienických zariadení.