RUŽOMBEROK. Čutkovská dolina pri Ružomberku už nie je pre návštevníkov neznámym pojmom. Skrýva ale množstvo zaujímavostí, o ktorých netušia ani domáci.
Nadšenci z radov turistov vymysleli neobyčajný projekt, vybudovali náučný chodník Čutkovskou dolinou, ktorá ukrýva ozajstné unikáty. Nazvali ho Známa i neznáma Čutkovská dolina. Názov je úplne na mieste, pri prechádzke ťažko uveriť, že len teraz sa našli ľudia, ktorí chcú dolinu ukázať v plnej dĺžke a plnej kráse.
Atraktívny výlet pre rodiny s deťmiČutkovskú dolinu poznajú nadšenci dôverne, jej klenoty chcú ukázať aj iným. Onedlho sprístupnia návštevníkom náučný chodník v dĺžke päť kilometrov s desiatimi tabuľami, ktoré sú akýmsi sprievodcom skrytej krásy doliny. V prvej fáze sprístupnili chodník v trase kopírujúcej asfaltovú cestu. Je to pohodlná prechádzka vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Chodník sa začína pri parkovisku a pokračuje hlbšie do doliny až k jej záveru. Okrem spoznávania rastlín a zvieracích obyvateľov ukazujú aj neobyčajné prírodné úkazy, ako napríklad rastúci travertín.
Ďalšie perly bezpečne sprístupnia na budúci rokTri tabule z desiatich sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takmer v divočine. Ukazujú návštevníkom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy.
Nachádza sa tu napríklad jeden z najväčších vodopádov na území Veľkej Fatry, volá sa Jelení vodopád a meria 24 metrov. Pre porovnanie, najvyšší vodopád Veľkej Fatry má iba o meter viac a nachádza sa v Suchej doline nad Liptovskými Revúcami pri turistickom chodníku na Krížnu.
Jelení vodopád v Čutkovskej doline. FOTO: SHOTPRONajvyšším bodom bude tiesňava Za dierou v nadmorskej výške 880 metrov. Kaňon meria približne 50 metov a vytvoril ho Čutkovský potok, aj keď jeho vznik vysvetľujú aj ľudové povesti. Aby si mohli zdatnejší návštevníci pozrieť aj toto tajuplné miesto, dobrovoľníci zabezpečia bezpečný prístup po strmom svahu s využitím rebríkov.
Chodník bude mať celkom tri odbočky, tabule na miestach už osadili, treba k nim ešte urobiť chodníky a premostenia. Tie by mali byť hotové začiatkom budúceho leta.
Nad krásou doliny žasnú aj miestniPríprava náučného chodníka nie je jednoduchou a rýchlou záležitosťou. S jeho prípravou začali nadšenci ešte v roku 2012, spracovávali projektovú dokumentáciu, získavali povolenia.
„Sme turisti a rodáci z Černovej. Čutkovská dolina je naša srdcovka,“ priblížil jeden z autorov projektu Štefan Koreň, ktorý našiel podporu v Milanovi Kmeťovi, tak isto zanietenému turistovi.
„Dolinu v celej dĺžke poriadne nepoznajú ani miestni, akoby ešte spala. Dobrovoľníci, ktorí nám pomáhajú, sa často čudujú, aké krásne miesta v nej možno nájsť. Sú to skutočne pútavé miesta, zaslúžia si pozornosť verejnosti,“ povedal.
Chodník by chceli sprístupniť ako okruhMinulý týždeň drevené tabule doplnili o textovú časť. Vychádzali pritom z miestnych názvov, ktoré sa nenachádzajú v bežných turistických mapách.
„Zaujímavá je napríklad aj Červená skala, tvorí ju travertín, ktorý stále vzniká. Vápencová voda vyteká na machy, ktoré sa vplyvom minerálov menia na kameň,“ opísal Koreň.
Pozdĺž chodníka pribudnú ešte smerovníky a lavičky pre oddych. Nadšenci by chceli náučný chodník v budúcnosti zväčšiť tak, aby sa dal po ňom urobiť okruh.
„Veríme, že sa nám ho podarí trasovať popod Vtáčnik s návratom približne v polovici chodníka.“
Ťažké drevené konštrukcie vynášali do neprístupných miest na chrbtoch. FOTO: SHOTPRO