Nevyužili šance v úvode, po brejkoch padli góly

Futbalisti MFK Ružomberok v sobotu natiahli svoju sériu bez víťazstva na päť zápasov, keď podľahli úradujúcemu majstrovi AS Trenčín 0:3.

RUŽOMBEROK. Mužstvo spod Čákovho hradu v 17. kole Fortuna ligy si pripísalo štrnásty plný bodový zásah a dve kolá pred zimnou prestávkou mohlo oslavovať jesenný primát. Stretnutie, ktoré sa najprv odvíjalo v ružomberskej réžii, po polhodine zlomil prvý gól AS.

Tréneri Ruže nechali na lavičke sedieť reprezentačného útočníka Jakubka i druhého „hroťáka“ Masaryka a do útoku poslali Lačného...

„Nebolo to preto, že Martin Jakubko neabsolvoval s mužstvo celý týždenný mikrocyklus, ale zámer bol trošku súpera prekvapiť. Chceli sme hrať priamočiaro, preto priestor dostal rýchlonohý typ hráča. V prvom polčase naše ofenzívne zámery aj vychádzali, až na tie nepremenené príležitosti,“ vysvetli ružomberský asistent Ján Bíreš, ktorý MFK koučoval za potrestaného hlavného trénera Ladislava Pecka, ten sedel na tribúne v prvej rade za ružomberskou lavičkou.

Na začiatku Trenčania mali aj kusisko šťastia. Domáci kapitán Zošák sa za necelé dve minúty dostal do dvoch obrovských príležitostí, ktoré mu núkali otvoriť zápasový účet. Najprv po Ďubekovom centri sám pred bránou hostí loptu hlavou iba pohladil a o chvíľu na to sa od polky rútil na gólmana Šemrinca, ale pravačkou minul priestor medzi žrďami.

„Boli to tutovky, keby som ich premenil, ďalší priebeh stretnutia je úplne iný,“ sypal si popol na hlavu očividne sklamaný Štefan Zošák, ktorého zvlášť škrelo zavraždenie prvej šance.

„Loptu som mal na hlave, bola to stopercentná ´gólovka´ a tá sa musí premieňať. Ani pri druhej možnosti sa nemám na čo vyhovárať. Keď som sa obzrel, nebol tam nikto na prihrávku, preto som koncovku zobral na seba, žiaľ môj úmysel pravou nohou obstreliť brankára mi absolútne nevyšiel. Veľmi zle som loptu trafil.“

V 29. min. Ďubek založil rýchlu akciu MFK, prihrávkou do behu oslovil Faška, ten sa mu snažil loptu vrátiť, no chýbali centimetre, aby zase pred bránou AS horelo. Napokon však v 31. min. udrel Trenčín, ktorý dovtedy ani raz neohrozil „svätyňu“ Liptákov.

Po pravej strane nabral rýchlosť van Kessel a voľný Schet nezadržateľne hlavou rozvlnil sieť. Vzápätí znovu nebezpečne pohrozil van Kessel. V 34. min. mohol Faško vyzmizíkovať jednogólové manko, pekne si zasekol loptu v hĺbke trenčianskej šestnástky, avšak Šemrinec vytasil reflexívny zákrok. Záver polčasu už patril Trenčanom, v 42. min. Tofiloski v miliónovej šanci famózne vychytal van Kessela.

V 53. min. Holanďan Gino van Kessel prešiel ako nôž maslom všetko, čo mu stálo v ceste a upravil na 0:2. Po ďalšej rýchlej kontre sa opäť skóre menilo, v 55. min. na 0:3.

Domáci futbalisti znovu zabudli na zadné vrátka a po prečíslení a centri Scheta poľahky odkrytú bránu trafil van Kessel. Pre Ružu to bola v úvode druhého dejstva nepríjemná sprcha, z ktorej sa už neotriasla.

Naopak Trenčania vysadli na koňa. Hrali v pohode, s veľkou chuťou, futbalom sa bavili a až do konca mali všetko dianie pod kontrolou. „Zo šatne sme vyšli s cieľom vyrovnať, verili sme, že zápas sa dá aj úplne otočiť.

Lenže potom v rozpätí troch minút sme dva razy inkasovali a bolo po všetkom. Myslím si, že niečo takéto by zamávalo aj s väčším mužstvom. Už začala pracovať aj naša psychika,“ povedal Zošák. V 58. min. pohotovo zblízka zakončoval Lačný, ale iba do rúk Šemrinca.

V 64. min. aktívny van Kessel pálil zblízka, ale opečiatkoval iba ľavú žrď ružomberskej brány. V samotnom závere ešte boli v akcii obaja brankári, Šemrinec pri Zošákovom sľubnom streleckom pokuse loptu vytesnal z ľavého dolného rohu a potom Tofiloski zvládol Gubovu koncovkou.

Obhajca titulu pod Čebraťom prežil ťažký úvod. Domáci si ho tretinu stretnutia držali na dištanc a nepúšťali k jeho známej rýchlej strojovej hre. Priznal to aj kapitán AS Peter Kleščík: „Dôležité bolo, že sme ustáli ružomberský úvod. Do prvého gólu náš výkon nebol optimálny. Až od stavu 0:1 sme dominovali. Celkove to bol dobrý zápas, prispel k tomu aj Ružomberok, ktorý má hráčsku kvalitu a vsadil na otvorený futbal.“

Ružomberok 3. októbra v 12. kole vyhral v Skalici 1:0. Odvtedy v piatich stretnutiach vykopal len jeden bod (po domácej remíze so Slovanom). „Strašne potrebujeme vyhrať. Verili sme, že s Trenčínom to už príde. Opäť ale musíme len čakať,“ pripojil šéf ružomberskej kabíny.

Ján Bíreš, asistent trénera Ružomberka: „Hlavne v prvom polčase sme sa snažili produkovať taký futbal, na aký sme sa celý týždeň pripravovali. Mrzia nás veľké nevyužité šance, ktoré ovplyvnili zápas. V 15. min. sme mohli vyhrávať 2:0 a hralo by sa úplne inak. Po našej štandartnej situácii súper z rýchleho protiútoku dal gól. Do druhého polčasu sme išli s tým, aby sme čo najdlhšie udržali stav 0:1 a nepustili súpera do rýchlych protiútokov. No prišli dva góly a bolo po zápase.“

MFK Ružomberok – AS Trenčín 0:3 (0:1)

Góly: 31. Schet, 53. van Kessel, 55. van Kessel. Žlté karty: Kružliak – Rabiu. Rozhodoval: Marhefka – 1474 divákov.

MFK: Tofiloski – P. Maslo, J. Maslo, Rosa, Lupták (61. Lovás) – Kružliak – Ondrek (61. Jakubko), Faško, Dubek (79. Gerát), Zošák – Lačný.