Ľudia už od nepamäti stavali na najvyššie miesta vo svojom okolí ochranné kríže. Sú umeleckými dielami.
ŠVOŠOV. Ochranné kríže vyrábajú ľudia z rôznych materiálov, v našich končinách najčastejšie z dreva. Stavali ich z vďaky alebo pre ochranu pred chorobami a nešťastiami.
Stavanie krížov na kopcoch je zaujímavé špecifikum dolného Liptova, na ceste od Kraľovian po Ružomberok, čo je približne 18 kilometrov, je to už štvrtý veľký kríž. Nachádzajú sa na Šípe, Kope, Plieške a najnovšie už aj na Hrdoši, teda Ostrej.
Vo Švošove spojili praktickosť údržby a vynášky s umením, výsledkom je nevšedný a pôsobivý kríž, ktorý na Slovensku nestojí na žiadnom kopci.
Švošov stráži z 1067 metrov vysokého kopca Ostré, ale domáci mu nepovedia inak ako Hrdoš, pretože hrdo kraľuje panoráme kopcov okolo Švošova.
„Má typický špicatý tvar, a považujeme ho za symbol našej obce, kríž sa tam pýtal. Veríme, že kríž na Hrdoši nás bude ochraňovať,“ povedal Milan Široň, starosta dolnoliptovského Švošova.
Vyrobili ho z oceľových profilov
Impozantnú konštrukciu vytvorili z oceľových tyčí. Museli poriadne premýšľať, aby vymysleli kríž, ktorý v budúcnosti odolá počasiu a zároveň priveľmi nezaťaží obecnú pokladňu.
Na pamäti museli mať aj to, že ho budú musieť vynášať ručne a spájať na mieste. Všetky požiadavky sa im podarilo skĺbiť a vytvorili ochranný kríž, ktorý je nielen účelný, ale lahodí aj očiam.
„Kríž nám vyrobili v Liskovej u pána Švárneho z oceľových profilov upravených žiarovým zinkovaním,“ vysvetlil starosta.
Kríž plánujú posvätiť na jar
Pomohli si aj modernou technikou, jednotlivé diely vyniesol pred troma týždňami vrtuľník Mi8, rovnako aj materiál na šalovanie a betónovanie pätky. Keď betón zatvrdol, starosta zvolal chlapov.
Uplynulý víkend sa stretli členovia švošovského dobrovoľného hasičského zboru, hokejbalisti, turisti a dobrovoľníci. Pospájali konštrukciu a zdvihli ju lanami, aby kríž pripevnili k pätke.
„Pomáhalo približne 35 chlapov,“ priblížil starosta. Mali čo robiť, oceľová konštrukcia váži dovedna 580 kilogramov, kríž vrátane pätky meria 12,5 metra.
Kríž na Hrdoši nechajú aj posvätiť. Tento rok to už nestihnú, hore už nasnežilo a starosta by chcel, aby sa posviacky zúčastnilo čo najviac ľudí.
Súčasť nového náučného chodníka
Kríž sa nenachádza na pravom vrchole, najvyššie miesto je asi 200 metrov východne. Kríž ale umiestnili tak, aby ho bolo vidieť zoširoka.
Hrdoš, oficiálne Ostré, sa nachádza na žlto značkovanom turistickom chodníku so začiatkom pri železničnej stanici vo Švošove. Výstup naň zaberie približne dve hodiny chôdze.
Obci sa podarilo získať grant, z ktorého urobia turisticko-náučný chodník švošovským chotárom. Jednou za zastávok bude kríž, ďalšia je napríklad aj vyhliadka, ktorú urobili ešte pred dvoma rokmi.
„Asi tristo metrov od vrcholu sme v stromoch asi vo výške 7 metrov urobili plošinu pre turistov. Je z nej krásny výhľad na okolie,“ opísal starosta.
Momentálne pripravujú náučné tabule, chodník by chceli sprístupniť do budúceho leta.