Investor žiada pre elektráreň územné rozhodnutie napriek nesúhlasu ľudí

Zámer výstavby malej vodnej elektrárne v Bešeňovej, len pár metrov od mosta z Liptovského Michala, opäť ožíva.

Rieka patrí od Bešeňovej po Krpeľany do 4. stupňa ochrany. Na zásah do nej treba špeciálne povolenie.Rieka patrí od Bešeňovej po Krpeľany do 4. stupňa ochrany. Na zásah do nej treba špeciálne povolenie. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

BEŠEŇOVÁ. S myšlienkou výstavby malej vodnej elektrárne priamo v obci Bešeňová sa domáci nestotožnili. S výstavbou nesúhlasila ani susedná Liptovská Teplá. Ľudia vtedy verili, že ich nesúhlasný postoj, ktorý zdieľali aj obe obce a orgány ochrany prírody, stačia na to, aby investor, ktorým je spoločnosť Grenkraf so sídlom v Bešeňovej, zo svojho zámeru ustúpil.

Pred dvoma rokmi verili tomu, že je dobojované. Medzičasom ale ružomberský okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, vydal stanovisko, správu o hodnotení vplyvov elektrárne na životné prostredie. Výsledok bol jasný. Stavba, ktorá má pretnúť rieku Váh asi 1300 metrov od vodnej nádrže Bešeňová, nebude mať podľa úradu negatívny vplyv na životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Obce, úrady a ľudia 
sú proti

Vyjadrovali sa odborné inštitúcie, obce, obyvatelia. S výstavbou elektrárne nesúhlasili alebo mali vážne námietky, napríklad aj Štátna ochrana prírody, Správa Tatranského národného parku, ministerstvo životného prostredia.

Elektráreň má preťať rieku Váh v zastavanej časti obce pri novopostavených rodinných domoch. Nad haťou sa zdvihne úroveň vodnej hladiny, vzdutie hladiny nad ňou výrazne spomalí tok rieky.

Obyvatelia Bešeňovej a Liptovskej Teplej zdôrazňovali, že nechcú žiť pri mŕtvej vode bez života. Obávajú sa, že dôjde k zvýšeniu hladiny podzemných vôd v štrkovom podloží, následkom čoho môže zaplaviť pivnice.

Pod elektrárňou chce investor koryto rieky zas prehĺbiť. Ľudia sa boja toho, že podzemné vody klesnú a ich studne a tepelné čerpadlá prestanú fungovať. Ani argument, že elektráreň ochráni domy pred storočnou vodou, ich nepresvedčili. „Povodeň sme tu od výstavby Liptovskej Mary nemali,“ zhodli sa ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

„Odporúčanie stavať elektráreň nás prekvapilo. Súhlas dalo päť zainteresovaných, až 26 stanovísk bolo odmietavých, okrem toho sa pod petíciu proti výstavbe podpísalo dvesto ľudí,“ povedal tesne po vydaní rozhodnutia Jaroslav Slušňák, poslanec Obecného zastupiteľstva v Bešeňovej a zároveň iniciátor petície.

Požiadali o vydanie územného rozhodnutia

Investor, spoločnosť Grenkraf, požiadala v lete o vydanie územného rozhodnutia obec Liptovský Michal. Spoločný stavebný úrad má obec v meste Ružomberok, preto má žiadosť na stole tamojší úrad. Podľa jej vedúcej Zuzany Benčovej investor nepredložil kompletný návrh, mal nedostatky a stavebné konanie prerušili, do stanovenej lehoty musí úradu predložiť chýbajúce dokumenty.

„Po doplnení dokladov budeme v územnom konaní pokračovať, oznámime jeho začatie v zmysle stavebného zákona účastníkom konania, dotknutým orgánom. Konečné rozhodnutie úrad zatiaľ nevydal,“ povedala Benčová.

SkryťVypnúť reklamu

Rieka Váh je v štvrtom stupni ochrany

Investorovi chýba povolenie na zásah do mokrade, ktorou je rieka Váh. V úseku od Bešeňovej po vodnú nádrž Krpeľany je v sústave Natura 2000 a platí tu štvrtý stupeň ochrany. Zásah do Váhu povoľuje Okresný úrad v Žiline, oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia kraja. Investor sa naň obrátil koncom októbra.

„Konanie na našom úrade stále prebieha, nebolo ešte ukončené právoplatným rozhodnutím vo veci,“ povedal Štefan Geisbacher zo žilinského oddelenia ochrany prírody.

Ekológ spochybnil rozhodnutie úradu

Na negatívne dosahy malej vodnej elektrárne poukázal aj ekológ Juraj Topercer, vedecký pracovník Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici. Zapojil sa do procesu vydávania rozhodnutia pre zásah do mokrade a na úrad poslal nesúhlasné stanovisko.

Rovnako ako aktivisti z Bešeňovej, aj on poukázal na rozpory v odporúčaní, ktoré vydal Okresný úrad v Ružomberku. „V procese posudzovania vplyvov elektrárne na životné prostredie prišla väčšina, až 26 dobre vyargumetovaných nesúhlasných stanovísk. V príkrom rozpore s nimi úrad elektráreň odporučil,“ zdôraznil Topercer.

Stanovisko úradu ekológ spochybnil. „S úplnou väčšinou najzávažnejších argumentov v stanoviskách sa náležite nevysporiadal, nevychádza zo spoľahlivo zisteného stavu veci a rozhodnutie nie je vydané na základe dostatočných podkladov ani najlepších vedeckých poznatkov,“ povedal.

„Z hľadiska biogeografie, ekológie a ochrany prírody by výstavbou elektrárne došlo k podstatným zmenám v riečnom ekosystéme rieky Váh. Významne by sa zhoršil ekologický stav rieky a stav zachovania všetkých európsky významných druhov a biotopov,“ zdôraznil ekológ.

Úsek je kvalitný a vyhľadávaný revír

Zámer elektrárne sa nepáči ani miestnym rybárom. Úsek od výpustu pod vyrovnávacou nádržou Bešeňová po most v Liskovej funguje ako revír s režimom chyť a pusť. Revír je známy po celkom Slovensku, športoví rybári si pochvaľujú jeho kvalitu. Elektráreň by územie výrazne znehodnotila.

„Je tam krásna rieka, krásna príroda,“ odkázal rybár. „Výborný úsek a krásne rybárčenie s trofejnými pstruhmi potočnými aj dúhovými. Tak nádherné a bojovné ryby som nikdy nevidel,“ opisujú skúsenosti rybári.

Kompromisom by mohlo byť rozdelenie rieky

O vydanie územného rozhodnutia investori požiadali Obec Liptovský Michal.

Starostka obce Elena Tuková povedala, že rozhodnutie o umiestnení stavby bude vydané len za predpokladu, že stavba bude v súlade s platnou legislatívou a nebude poškodzovať obyvateľov aj susedných obcí. S vodohospodárskymi stavbami má profesionálne skúsenosti, pretože 18 rokov pracovala úseku štátnej vodnej správy a problematiku vníma ja z tohto pohľadu.

„Obec Liptovský Michal, požiadala investorov, aby namiesto prihaťovej malej vodnej elektrárne navrhli derivačnú elektráreň. V prípade derivačného kanála sa časť vodného toku využíva pre turbíny a ďalšia časť by zostala bez zásahu. U prihaťovej sa vlastne prehradzuje celé koryto vodného toku“, opísala starostka možnosť kompromisného riešenia.

Poukázala aj na to, že na ľavom brehu rieky sa nachádza ekologická záťaž, stará skládka zarastená rôznou vegetáciou. „Investori ju prisľúbil vyčistiť a územie upraviť“, povedala starostka.

Chcú chrániť rodinné domy pred povodňou

V čase, keď zámer výstavby elektrárne v obciach prerokovávali s obyvateľmi na verejných zhromaždeniach, zástupca investora Pavol Krivoš povedal, že v takej nepriateľskej atmosfére pokračovať nebudú. Po dvoch rokoch ale požiadali o vydanie územného rozhodnutia.

„Je pravda, že sme to povedali. Potom sme však so spoločníkmi prekonzultovali ďalší postup, nakoľko proti výstavbe sú traja-štyria občania Bešeňovej a nejde im o skutočný odpor voči stavbe, ale voči jednému spoločníkovi,“ vysvetlil Krivoš.

Krivoš poukázal aj na to, že novopostavené domy v Bešeňovej sa nachádzajú v záplavovom území. „Súčasné koryto nevie previesť storočnú vodu bez ujmy na majetku ľudí, ktorí majú v tomto území postavené rodinné domy. Výstavba elektrárne rieši aj túto skutočnosť. Odpovedať na tento problém slovami, že za 50 rokov sa nič nestalo je maximálne nezodpovedné,“ povedal Krivoš.

Investor už požiadal o vydanie územného rozhodnutia, ktoré potrebuje získať pre stavebné povolenie. Úrady ale ešte nerozhodli o tom, či sa elektráreň môže v Bešeňovej postaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 967
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 949
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 29 803
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 021
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 046
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 567
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu