LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Župný dom v Liptovskom Mikuláši postavili v rokoch 1778 – 1793 ako nové sídlo Liptovskej stolice. Stavbu realizoval banskobystrický staviteľ Peter Grossmann. Pôvodnú jednoposchodovú barokovú budovu neskôr rozšírili a prestavali na spôsob klasicistických župných domov.
Dnešnú podobu dostala budova prestavbou v roku 1907 podľa projektu Imre Hégnánya. V druhej polovici 20. storočia v budove sídlil okresný národný výbor , v súčasnosti je sídlom okresného úradu. Jej priečelie zdobí plastika erbu Liptovskej župy. Vnútorné schodisko je presklené monumentálnymi vitrážovými oknami podľa výtvarného návrhu akademickej maliarky Ester Šimerovej-Martinče-kovej.
Stavba nespĺňa prísne normy
Oživiť kultúrnu pamiatku v centre mesta plánuje radnica v najbližšom období. „Zabezpečiť to chceme projektom, prostredníctvom ktorého sa uchádzame o peniaze na obnovu župného domu,“ informoval primátor Ján Blcháč.
Mesto plánuje získať dotáciu z ministerstva kultúry z programu Obnovme si svoj dom na rok 2016.
Stavba dlhodobo nespĺňa prísne stavebné normy, ktorým verejné budovy podliehajú. Chýba napríklad aj bezbariérový vstup. V súčasnej podobe je preto využitie župného domu ako administratívnej budovy veľmi náročné.
„Ak sa nám podarí získať grand z ministerstva, mohol by objekt dostať novú funkciu pre kultúrno-spoločenské vyžitie. Opravy musia súvisieť aj s oživením pamiatkovej zóny v centre mesta,“ doplnil primátor.
Postačí na oživenie skromný grant?
Radnica z dotácie plánuje opraviť kanalizáciu a odstrániť poruchy zdravotechniky a urobiť nové rozvody. Sprístupniť a obnoviť by chceli aj podbránie severného traktu a vymeniť vstupnú bránu. Predpokladaný termín rozhodnutia o poskytnutí dotácie je vo februári 2016. V prípade schválenia musia projekt zrealizovať do konca budúceho roka.
Mesto žiada z grantu o 40-tisíc eur, 2 000 eur plánuje investovať z vlastných zdrojov. Či to na oživenie budovy postačí, ukáže čas.
Len pre porovnanie uvádzame, že budovu s podobnou dispozíciou majú aj v Ružomberku. Sídli v nej mestský úrad. Ešte v roku 2010 sa začala rekonštrukcia nevyužitého átria a náklady sa vyšplhali približne na 750 000 eur.
Z prostriedkov vybudovali klientske centrum, ktoré historickú budovu oživilo najmä v pracovných dňoch.