RUŽOMBEROK. Spomienky na slávne korytnické kúpele ožívajú nielen pri pohľade na staré pohľadnice. Kúpele sa úzko spájali s Korýtkom, jednokoľajovou úzkorozchodnou železničnou traťou spájajúcou Ružomberok s kúpeľmi.
Z trate zostalo nielen podložie postupne prestavané na cyklochodník, pôvodný parný rušeň, ktorý ťahal návštevníkov, kúpeľných hostí aj zamestnancov do Korytnice stojí pred hlavnou železničnou budovou v Ružomberku.
Do opráv investovali tisíc eur
Roky sa na ňom nelichotivo podpísali, zabrať mu dali aj ľudia. Rušeň posprejovali alebo si ho mýlia s odpadkovým košom.
Mesto Ružomberok v uplynulých dňoch historický vozeň opravilo za približne tisíc eur.
„Lokomotívu sme vyčistili od nánosov, vybrúsili sme hlboko skorodované časti rušňa, odstránili poškodené časti pôvodného náteru. Napokon sa stroj natrel nanovo matnou čiernou s bielymi kolesami,“ povedal Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry na ružomberskom mestskom úrade.
Vandali a bezdomovci
Radnica predstavila aj plány s priestorom medzi železničnou stanicou, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a riekou Váh. Stoja tu nielen vlaky, ale aj autobusy, územie sa nachádza v širšom centre mesta a vzhľadom k tomu, ako je na očiach, nie je práve v lichotivom stave. V kríkoch a za zemi sa povaľujú odpadky, prázdne fľaše, lavičky ničia vandali a bezdomovci tu majú klubovňu pod holým nebom.
„Chceme vytvoriť oddychovú zónu, nábrežie, ktorého súčasťou bude drobná okrasná zeleň a lavičky. Ale hlavne, aby tam bolo veľa slnka,“ opísal Hromada.
Stromoradie chcú presvetliť
Presvetlenie by malo zamedziť aj znečisťovaniu a ničeniu pamätníka, ktorý sa nachádza pri rušni. Viac svetla chcú do parku dostať úpravou a opílením veľkých stromov, medzi ktorými prevládajú vŕby.
„Pri silnom vetre padajú veľké konáre na zem, a ohrozujú tak ľudí a vozidlá na parkovisku,“ dodal Hromada.
Autor: ľk