LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V areáli bývalých kožiarskych závodoch na Priemyselnej ulici v Liptovskom Mikuláši plánuje súkromná spoločnosť postaviť bioplynovú stanicu. Na elektrickú energiu a teplo bude premieňať odpad hlavne z blízkych prevádzok.
Spoločnosť Archív SB predložila zámer ešte minulý rok Okresnému úradu v Liptovskom Mikuláši na hodnotenie. Odbor starostlivosti o životné prostredie projekt posúdil aj na základe vyjadrení odborných inštitúcií a úradov, medzi nimi aj mesta Liptovský Mikuláš, vydal rozhodnutie, že zámer netreba skúmať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Odpad z iných okresov dovážať nebudú
Nedávno požiadal investor mesto o vydanie územného rozhodnutia. Vedenie liptovskomikulášskej radnice tvrdí, že bioplynová stanica môže ohroziť štyri mestské časti.
„Máme vážne pochybnosti o vplyve pripravovanej stavby na životné prostredie mesta. Zariadenie na likvidáciu odpadu môže ohroziť Nábrežie, Okoličné, Podbreziny aj Staré mesto. Nie sme proti obnoviteľným zdrojom energie, no takýto projekt nemôžeme realizovať v blízkosti obytných zón,“ povedal viceprimátor Rudolf Urbanovič s tým, že projekt označil za pochybný.
Bioplynovú stanicu opísal ako spaľovňu, do ktorej sa má odvážať odpad aj z iných okresov.
„Sme zásadne proti tomu, aby sa akýkoľvek odpad zvážal do nášho mesta,“ povedal Urbanovič.
Firmy odpad beztak produkujú
Vladimír Beníček, konateľ spoločnosti Archiv SB, tvrdenia zo strany mesta poprel.
„Opak je pravdou. V bioplynovej stanici sa budú spracovávať odpady, ktoré produkujú hlavne prevádzky priamo v priemyselnej zóne, alebo sú na území mesta,“ povedal.
Riadenou anaeróbnou fermentáciou, zjednodušene povedané kvasením bez prístupu vzduchu, chcú zhodnocovať napríklad odpady z kožiarskeho, želatinárskeho alebo potravinárskeho priemyslu, z výroby a spracovania celulózy, odpad zo záhrad alebo kuchynský a reštauračný odpad.
„Sú to obyčajné odpady, v žiadnom prípade nie sú nebezpečné,“ ubezpečil Beníček.
Vysvetlil, že tieto odpady produkujú závody aj domácnosti na území mesta. „Chceme ich dať dokopy a využiť ich na energiu “ opísal.
Z posudku vyplynulo, že ovzdušie nezhorší
Obavy zo zápachu, hluku alebo znečistenia ovzdušia sú zbytočné. Zápach by mal byť, podľa konateľa spoločnosti v okolí priemyselnej zóny nižší, odpad z výroby pôjde rovno do bioplynovej stanice.
Celý proces kvasenia a premeny odpadu na energiu a teplo prebieha v uzatvorených priestoroch.
Odbor starostlivosti o životné prostredie si vyžiadal posudok, ktorý určí, ako ovplyvňuje prevádzka kvalitu ovzdušia znečisťujúcimi látkami.
„Posudok vypracoval oprávnený certifikovaný odborník. Ten potvrdil, že bioplynová stanica vyhovuje aj najnepriaznivejším prevádzkovým a rozptylovým podmienkam – jednoducho kvalitu ovzdušia nezhorší,“ povedal Beníček.
Bioplynová stanica nie je spaľovňa
O spaľovňu v žiadnom prípade nejde.
„Pri fermentácii vzniká bioplyn, ktorý je podobný zemnému plynu. Tento plyn sa spáli v kongregačnej jednotke, ktorú možno prirovnať k dieslovému motoru. Tam sa premení na elektrickú energiu a teplo. Technológia bude v uzavretom kontajneri, nebude to počuť ani cítiť,“ vysvetlil.
Pri procese vznikne aj teplo, ktoré budú využívať na ohrievanie vody. Nebude potrebné míňať zemný plyn, ktorý je neobnoviteľným zdrojom energie a jeho zásoby sa vo svete míňajú.
Ďalším produktom bude tuhá zložka, sušina. Tá sa využíva napríklad ako hnojivo alebo palivo.
Od bytoviek bude pol kilometra
Radnica tvrdí, že bioplynová stanica má stáť tesne za Vrbickým cintorínom, pri garážach a tamojších bytovkách v husto osídlenej časti. Podľa Beníčka to nie je pravda. Aj z odborného posudku vplyvov na ovzdušie, ktorý má redakcia k dispozícií vidieť, že najbližšie bytovky sú vzdialené takmer pol kilometra.
„Postaviť by sme ju chceli priamo v priemyselnom areáli, aby bol odpad čo najbližšie a nezaťažovali sme cesty nákladnými autami. Vyčistili sme parcelu so starou envirozáťažou, kde bola kedysi skládka postružín kožiarskych závodov. Práve na jej mieste by sme chceli stavať,“ dodal.
Stavebný úrad v Liptovskom Mikuláši v súčasnosti prerušil územné konanie pre stavbu a požiadal spoločnosť o doplnenie niektorých dokumentov.
„Všetko, čo od nás úrad žiada predložiť, mu predložíme,“ povedal.