LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Bývalý židovský cintorín v centre Liptovského Mikuláša dnes slúži ako mestský park. Časť z neho, približne 1 300 metrov štvorcových Židovská náboženská obec predala za 35–tisíc eur.
V priebehu nasledujúcich desiatich rokov zmenil niekoľkokrát majiteľa, jeden z nich tam plánoval postaviť polyfunkčný dom. Problémom bola ale minulosť pozemku, teda židovský cintorín.
Opoziční poslanci postup mesta kritizujú, tvrdia, že pozemok kupuje samospráva zbytočne, pretože územný plán s výstavbou v tejto lokalite nepočíta.
Aj preto ho v roku 2008 kúpila realitná spoločnosť, jej zástupca Martin Štric pre RTVS povedal, že uvedený pozemok kupovali preto, aby pomohli mestu, aby sa nestavalo na židovskom cintoríne. „Dohoda bola taká, že za nejaký iný pozemok môžeme urobiť výmenu, alebo ho od nás odkúpi, keď bude mať peniaze,“ vysvetlil M. Štric.
Ako vznikol súdny spor
Hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková povedala, že Tatra Development na požiadanie mesta v roku 2008 odkúpila od vtedajších vlastníkov pozemok židovského cintorína s tým, že zabráni pripravovanej výstavbe polyfunkčnej budovy.
„Ako protihodnotu investorovi radnica vtedy ponúkla pozemok na rohu Moyzesovej ulice, mesto ho však od vlastníka nezískalo a zámenu s pozemkom na cintoríne nemohli zrealizovať. Vznikol z toho súdny spor o náhradu škody. V súčasnosti sme ustúpili a časť židovského cintorína plánujeme kúpiť – za viac ako 106- tisíc eur.“
Hovorkyňa dodala, že poslanci odporučili primátorovi podpísať dohodu o urovnaní, aby sa ukončili súdne ťahanice. Pokiaľ by mesto nepristúpilo na toto riešenie a súdny spor by prehralo, muselo by zaplatiť až do 200-tisíc eur a nemalo by pozemok.“
Predseda opozičného klubu Vincent Kultán tvrdí, že podmienky na naplnenie záväzku tak nikdy nenastali. „Ani napriek našej výzve na predloženie záväzku o kúpe pozemku opoziční poslanci takúto písomnú zmluvu nedostali a ani o takomto písomnom záväzku nemajú informáciu,“ povedal.
Pozemok kupovať nemusia
Bývalý primátor Alexander Slafkovský si myslí, že mesto sa s majiteľom pozemku malo radšej súdiť. Keďže po zmene územného plánu pozemok môže slúžiť už len ako verejná zeleň a nemožno na ňom stavať.
„Dnes nemá mesto žiaden dôvod tento pozemok kúpiť. Ja to vyhodnocujem tak, že je to spôsob, ako sa mesto nechá vydierať a pristúpilo na mafiánsku hru, uzavrel poslanec a bývalý primátor.“