Detská ozdravovňa v Železnom nemá ani dnes núdzu o voľné miesta

Detskú ozdravovňu v Železnom v Ľupčianskej doline založili pred 95 rokmi. Patrí k najstarším u nás. Kým donedávna bolo na Slovensku 12 podobných zariadení, dnes ostali v gescii rezortu zdravotníctva už iba dve – Železnô a Kremnické bane.

V Železnom postavili prvú kúpeľnú budovu už v roku 1870.V Železnom postavili prvú kúpeľnú budovu už v roku 1870. (Zdroj: ARCHÍV (DOŽ))

Napriek tomu, že v ostatných rokoch rastie počet detí s civilizačnými chorobami, ktoré akútne potrebujú ozdravné pobyty, v tejto ozdravovni nemajú núdzu o voľné miesta. Riaditeľ Detskej ozdravovne Ján Kuska si myslí, že o čo viac predpisujú lekári farmaceutické prípravky, lieky, o to menej detí trávi ozdravné pobyty v horách, aj tu v nízkotatranskom národnom parku.

„Lekári sú viacej pod vplyvom farmaceutického priemyslu, akoby uprednostňovali pilule pred prirodzenejšími metódami liečby. Nečudujem sa, že patríme k štátom s najväčšou spotrebou liekov na obyvateľa,“ tvrdí J. Kuska.

SkryťVypnúť reklamu

Pobyty sú hradené zdravotnými poisťovňami

Kapacita najstaršej ozdravovne na Slovensku je vyše sto detí, no jej využitie predstavuje len asi polovicu. Najdôležitejšou liečebnou metódou je klimaticko-liečebný pobyt detí na zdravom čerstvom vzduchu a pohybové činnosti. Železnô čistotou vzduchu, slnečným žiarením, ionizáciou vzduchu, lúkami a lesmi vytvára komplexný liečebný faktor klimatickej liečby.

V knihe návštev v roku 2012 Oliver napísal: „Všetkých pekne pozdravujem. Je tam krásne a vždy bolo, ale časy sa menia – hlavne ľudia a zámery štátu. Železnô momentálne prežíva už len časť z toho, čo kedysi tak vo veľkom prekvitalo. Vďaka tomu mladšie ročníky majú ešte stále možnosť navštíviť tento pekný kút Slovenska.“

„Do Železného chodíme už pár rokov a tešíme sa na každé leto. Aj teraz pôjdeme, určite sa s niekým stretneme z minulých turnusov. Tety vychovávateľky sú super a tiež tety kuchárky, dobre varia,“ napísali v internetovej knihe návštev Kitko s Daminom.

SkryťVypnúť reklamu

Kuchyňa v ozdravovni povestná kvalitou

Dlhoročná šéfka Jana Líšková vie, že láska ide aj cez žalúdok.

„Stravu prispôsobujeme napríklad diagnózam. Niekedy máme aj štyri druhy jedál a okolo päťdesiatku stravníkov.“

Chutné jedlo v kombinácii s fyzickou záťažou, pohybom na čerstvom vzduchu – to sú faktory, ktoré podporujú prirodzenú tvorbu obranných látok v detskom organizme.

„Bola som v Železnom ako sedemročná so sestrou Evou. Bude to už 57 rokov. Pamätám si tú veľkú ubytovňu. Dievčatá bývali oddelene od chlapcov...“ spomínala Anna Dudová a pokračuje: „Stále som túžila sa tam vrátiť a tento rok mi môj manžel sľúbil, že mi moje želanie splní a pôjdeme na krátky výlet. Som šťastná, že znovu uvidím Železnô. Teším sa na tú krásnu lúku a dúfam, že ju nezastavali. A tiež na Magurku.“

SkryťVypnúť reklamu

Prvé pobyty organizoval dramatik a lekár Stodola

V Železnom postavili prvú kúpeľnú budovu už v roku 1870.

Lokalitu si v roku 1920 od komposesorátu v Nemeckej Ľupči prenajala odbočka Masarykovej ligy proti tuberkulóze. V tom čase zdravotnú prevenciu i ozdravné pobyty najmä pre deti a mládež organizoval hlavný liptovský lekár, spisovateľ a dramatik Ivan Stodola. Medzi pacientmi prevládali indikácie tuberkulózy.

„Bolo to preventorium proti tuberkulóze. Postupne sa diagnózy zmenili, v súčasnosti sú celkom iné, hoci aj teraz sa indikáciám tejto zákernej choroby nevyhneme. Momentálne dosahujeme vynikajúce výsledky najmä pri liečbe alergií, presnejšie peľových alergií. Tá ionizácia vzduchu sa približuje k podobnej v jaskyniach. Je to dozaista aj preto, lebo to prostredie je špecifické, v neďalekej Magurke boli a vlastne aj zostali bane na zlato, striebro a antimón,“ dopĺňa J. Kuska.

„Ja som tam bola v roku 1990, september, október. Nezabudnuteľné chvíle, tá príroda a túry vo mne zanechali neuveriteľné spomienky, som rada že to ešte funguje,“ spomína Maja.

Pobyty pomáhajú pri ozdravovaní i liečení

Zvláštny je fakt, že deťom tunajšie klimatické a prírodné podmienky pomáhajú aj na chudnutie, alebo naopak pri vychudnutosti.

„Na zmeny napríklad pri recidivujúcich zápaloch horných a dolných dýchacích ciest bez obštrukcie, sino-bronchitídach, pollinosis, rekonvalescenciách po opakovanom zápale pľúc sú tu prvotriedne podmienky. Podobne ako na zmeny v stavoch po komplexnej onkologickej liečbe, obesitas i asthénie, anorexii, diabetes mellitus a epilepsii, ale to iba v špecializovaných turnusoch. Významné je, že deti sa tu dostanú aj z ťažkých stresov, ako aj z neurotických adaptačných porúch,“ vyratúva Kuska.

Dĺžka liečebného pobytu v ozdravovni je 21 dní pre deti od 3 do 15 rokov, ale v minulosti tu trávili až dva mesiace. Správne zaťaženie a pohyb na čerstvom vzduchu totiž podporujú prirodzenú tvorbu obranných látok v organizme a navracajú deťom zdravie.

O deti sa stará kvalifikovaný personál

Na deti počas pobytu dohliadajú lekár a zdravotné sestry. Školopovinné majú vyučovanie, vzdelávajú sa tu priamo v základnej škole.

„Každému pozitívnemu názoru na naše zariadenie sa veľmi tešíme,“ hovorí Kuska, hoci upozorňuje, že kniha návštev odzrkadľuje všelijaké názory, aj kritické, zvlášť okolo roku 1980. Prečo? To nevedno.

„My sme boli štyri ročníky v jednej triede u pani učiteľky Janky. 12 žiakov a rozdiel v prebratom učive sme mali aj 10 strán. V škole sme sa nenudili. Myslím, že ak sa niekto chce učiť, tak sa bude všade,“ píše v knihe návštev Patrícia Miklošová, ktorá bola v Železnom v máji v roku 2013.

„Bol som tam so sestrou v roku 1973 ako desaťročný. Dodnes si spomínam na krásne vychádzky na Žriebky a inde. Chcel by som sa vrátiť do tej doby,“ pridáva sa k spokojným hosťom Ján Škríb.

„Bola som u vás v marci a v apríli 1998 ako 12-ročná. Na pobyt mám krásne spomienky. Plno kamošiek a detská láska, volal sa Stano. Teraz si prezerám vašu stránku a je to ako listovať v čase. Tu som rada chodila dokonca i do školy. Dnes mám už päťročného syna a raz sa mi dúfam podarí ho vziať do Železného,“ napísala Monika Kaukalová-Vidová.

Vo väčšine písomných hodnotení v knihe prevládajú pozitívne spomienky.

Ktovie, ako si bude spomínať na ozdravovňu benjamínka predposledného tohtoročného turnusu – malá trojročná Julka.

Ľad na korčuľovanie nesmel chýbať

Aj zima v Železnom mala a má svoje osobité čaro. Len čo udreli prvé mráziky a sneh zaprášil areál ozdravovne, pred historickou budovou začali polievať a chystať ľad na korčuľovanie. Zimu bez lyžovania a sánkovania si tu ani nevedia predstaviť.

„Hoci najlepšou telocvičňou je samotná príroda, k dispozícii majú naše deti už aj fitness centrum a fyzikálnou terapiou s elektroterapiou, svetloliečebnými procedúrami, inhalácie, kineziterapiu,“ vysvetľuje Kuska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 958
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 284
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 026
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 254
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 064
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 993
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu