LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majitelia záhrad na Háji Nicovô majú problém s diviakmi. Usídlili sa v neďalekých lesoch a láka ich potrava v záhradách. Podrývajú a ničia ploty, keď sa dostanú do záhrad, pasú sa na popadaných jablkách, ryjú do pôdy.
Zdravý diviak sa človeku vyhne, problém môže nastať, ak je zviera zranené. Na Háj nechodia iba záhradkári. Navštevujú ho aj turisti, ktorí prichádzajú k pamätníku a vojnovému cintorínu, lesy a lúky sú aj obľúbeným miestom vychádzok ľudí z blízkeho sídliska Podbreziny alebo psíčkarov.
Čriedu už lokalizovali
Záhradná oblasť patrí do revíru poľovníckeho združenia Smrečany. O probléme na Háji vedia, chystajú spoločnú poľovačku.
„Čriedu diviakov sme už lokalizovali, našli sme ležoviská a hniezda odkiaľ sa dostávajú do záhrad. Žijú tam dospelé aj mladé diviaky,“ povedal Imrich Hronček, predseda Poľovníckeho združenia Smrečany.
Poľovačku naplánovali na sobotu 12. decembra od 7. do 12. hodiny. „Poľovná plocha sa nachádza blízko obytnej zóny, preto sme požiadali o pomoc mestskú políciu, aby obmedzila prístup ľudí,“ povedal Hronček.
„Žiadame ľudí, aby sa v uvedenom čase a dátume v území nepohybovali, ani do neho nevstupovali,“ povedal náčelník mestskej polície Marián Jančuška. Miesto poľovačky budú monitorovať a zabezpečovať príslušníci mestskej a štátnej polície.
Človeku sa diviak vyhne
Vnímavejší človek môže pomerne jednoducho rozpoznať prítomnosť diviakov. „V širokom okolí brloha býva rozrytá zem, objavuje sa typický zápach či blatové stopy na stromoch. Diviaky sa prezradia aj na diaľku krochkaním a fučaním. Je to znak, že sa miestu treba vyhnúť,“ vysvetlil ekológ Miroslav Saniga z Liptovských Revúc.
V našich horách žije približne 40-tisíc diviakov, stretnutia s nimi sú zriedkavé. „Majú vynikajúci čuch, človeku sa vyhnú. Zaútočia iba vodiace matky, prípadne zranené zvieratá,“ dodal ekológ.