Špecializované vedecko-výskumné pracovisko diagnostiky, terapie a prevencie fetálneho alkoholového syndrómu v Ružomberku chce svojimi aktivitami poukázať na slovenské tabu – alkohol a graviditu.
RUŽOMBEROK. Centrum diagnostiky, terapie a prevencie fetálneho alkoholového syndrómu pri Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku zorganizovalo v priebehu novembra a decembra dva workshopy, ktoré poukazovali na závažnosť požívania alkoholu počas tehotenstva. Obe prednášky viedli americké odborníčky a na Slovensko tak priniesli 25 ročné skúsenosti, ktoré si vypočuli sociálni pracovníci, špeciálni pedagógovia ale aj náhradní rodičia z celého Slovenska.
Fetálny alkoholový syndróm (FAS) je porucha nervovej sústavy, správania a poznávania, ktorá sa prejavuje u detí, ktorých matky počas tehotenstva požívali alkohol. Prenatálne požívanie alkoholu poškodzuje viaceré časti tela, vrátane mozgu, tváre, očí, uší, obličiek a kostí. Deti s diagnózou FAS majú okrem psychických problémov aj charakteristické tvárové anomálie.
Alkohol treba vylúčiť
Odborníci stále nepoznajú presné množstvo, ktoré môže nenarodenému dieťaťu ublížiť. Zhodujú sa ale, že počas plánovania tehotenstva je nutné vyhýbať sa akémukoľvek alkoholu.
„Sú matky, ktoré alkohol nepili pravidelne, ale pili len počas nejakej príležitosti a ich dieťa sa predsa narodilo poškodené,“ priblížila situáciu pediatrička Janka Nosková z FAS centra v Ružomberku, ktoré sa diagnóze venuje.
„Veľmi nebezpečné je aj obdobie prvých 20 dní gravidity. Práve v tomto období môže vystavenie dieťaťa alkoholu zapríčiniť tvárové anomálie,“ opísala možné fyzické príznaky profesorka pediatrie z University of Washington Julie Marie Bledsoe.
Deficit informácií
Slovenská spoločnosť stále nemá dostatok informácií o fetálnom alkoholovom syndróme.
„Deti s FAS majú často poruchy pozornosti, ADHD a viaceré psychiatrické diagnózy,“ opísala prejavy správania pediatrička Janka Nosková. Odborníci sa tiež zhodujú, že o požívaní alkoholu tehotnými ženami máme stále nedostatok informácií a preto nedokážeme poskytnúť dostatočnú pozornosť a liečbu.
„V prvom rade musíme pochopiť to, že problém týchto detí nie je, že niečo urobiť nechcú, ale že niektoré veci naozaj nedokážu,“ vysvetlila problémové správanie detí Diana Malbin z americkej organizácie FASCETS, ktorá sa diagnostike venuje viac ako 25 rokov.
„Najkrajší dar, ktorý matka môže dať svojmu dieťaťu do celého života je jej absencia počas celého tehotenstva,“ dodala Malbin.
Autor: Simona Plávková