Betlehemské svetlo je symbolom pokoja, lásky, mieru a jednoty. Vo svete ho každoročne roznášajú skauti, na Slovensku ho doručia až do 300 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Symbol Vianoc zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte.
LIPTOV. Betlehemské svetlo je na Slovensku. Od soboty 19. decembra rána sa po celom Slovensku rozbehli vlaky so skautskými posádkami, ktoré prinášajú svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 300 miest a obcí na Slovensku, po 28 hlavných i vedľajších koľajach.
„Na vlakových staniciach, kam dorazí Betlehemské svetlo, nás čakajú skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sväté omše, alebo ho doručia k ľuďom priamo domov,” povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.
Ako doplnil, svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.
Tradičný symbol Vianoc odovzdajú aj na železničnej stanici v Ružomberku, kde zastaví vlak Dargov v sobotu 19. decembra o 13.32 hodine a následne na stanici v Liptovskom Mikuláši o 13.51 hodine. V Ružomberku budú skauti Betlehemské svetlo pre záujemcov odpaľovať 23. decembra od 15.00 hodiny popoludní v centre mesta, liptovskomikuláški skauti ho roznesú po kostoloch už v nedeľu, 19. decembra.
„Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania,“ doplnil Marián Suvák.
Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti vo Viedni, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie a ochotu pomáhať druhým.
Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného svetla“, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.
Autor: VM