RUŽOMBEROK. Život v susedstve hutníckej spoločnosti nie je pre tamojších ľudí jednoduchý. Sťažujú sa na nepríjemný hluk z prevádzky a červený prach, ktorý padá na strechy, záhrady, autá.
Spoločnosť plánuje rozšíriť výrobu, ľuďom zo susedstva sa to nepáči a spísali petíciu. Už dnes majú problémy, nevedia si predstaviť, že by firma vyrábala viac. Podali podnet na Inšpekciu životného prostredia, obrátili sa na verejného ochrancu ľudských práv. Nepochodili a netaja sklamanie nad prístupom úradov.
Inšpekcia analýzu urobiť nemôže
Strach im naháňa červený prach, drží sa na strechách, listoch stromov, zotierajú ho z okien. Jedna z obyvateliek ho dokonca priniesla ukázať mestským poslancom. Svoje obavy predostreli aj na pôde mestského zastupiteľstva. Ľudia poslali vzorku na prešetrenie na Inšpekciu životného prostredia.
Ich odpoveď ich nepotešila. Inšpekcia nemá oprávnenie na odber vzoriek ani ich analýzu. „Zaslané vzorky nemožno považovať za reprezentatívne, pretože boli odobraté neakreditovaným odberom, následne neboli vhodne uskladnené do doby analýzy, ale boli zaslané na inšpekciu poštou,“ povedala Miroslava Reková, vedúca odboru integrovaného povoľovania a kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Nevedia, na koho sa majú obrátiť
„Chceme vedieť, čo je to za prach, ale úradníci nám ani nepovedali, ako to máme zistiť. Poslali sme ich aj na rozbor do pražského laboratória, odpoveď stále nemáme. Analýzu si dala urobiť aj firma Galmm,“ povedal Juraj Duchoň, predseda petičného výboru.
„Sme sklamaní prístupom úradov. Nevieme, na koho sa máme obrátiť. Aby sme sa mohli dostatočne brániť, potrebovali by sme celý tím právnikov, ale nemáme na to čas ani peniaze,“ konštatoval Duchoň.
Oslovili sme aj konateľa spoločnosti Martina Motyku a požiadali ho o výsledky rozboru červeného prachu.
„Výsledky zatiaľ nemáme budú až po novom roku. V meste Ružomberok sa robila štúdia prašnosti, skúmali sa aj ťažké kovy. Jedno z meracích miest bolo v blízkosti našej fabriky, a preto pre nás budú tieto výsledky relevantné. Budeme sa o ne opierať pri povoľovacom procese, samozrejme spolu z ostatnými výsledkami z merania a kontrol,“ povedal Motyka.
Rozbor by si museli zaplatiť
Nespokojní obyvatelia rodinných domov v blízkosti závodu si musia rozbor objednať u akreditovaného laboratória a zaplatiť si ho. Nie je to ale jediná komplikácia.
„V objednávke je potrebné uviesť rozsah analýzy, teda aké ukazovatele je požadované stanoviť. Pre preukázanie zloženia prachu je potrebné vykonať širokospektrálnu analýzu, ktorá je však finančné náročná,“ vysvetlila inšpektorka Marta Martinčeková.
Inšpektori sa do závodu vrátia
Inšpekcia pri poslednej kontrole nezistila prekročenie noriem. Do závodu sa chystá aj na budúci rok.
„Inšpekcia naplánuje na I. štvrťrok 2016 kontrolné meranie emisií do ovzdušia z predmetnej prevádzky pracoviskom technických činností odboru inšpekcie ochrany ovzdušia,“ povedala Reková.
Spoločnosť Galmm plánuje rozšíriť výrobu o novú linku, vďaka ktorej budú môcť pokovovať plast s použitím troj a šesťmocného chrómu. Zámer sa momentálne posudzuje podľa zákona, skúma sa vplyv na životné prostredie a zdravie ľudí, vyjadrovať sa budú všetky zainteresované inštitúcie.
„Verejnosť ako aj sťažovateľ sa môžu prihlásiť do konania a predložiť svoje pripomienky k rozšíreniu výroby,“ dodala Reková.