Vlkolínec je pýchou Ružomberka. Osadu s rázovitou architektúrou, ktorá je jeho mestskou časťou, zaradili do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Na Slovensku patrí status ešte ďalším štyrom kultúrnym lokalitám.
RUŽOMBEROK. Vlkolínec má na druhej strane svoje muchy, turistom chýba miesto, kde by si mohli kúpiť niečo na jedenie alebo si dať kávu, či odskočiť si na toaletu. Prístupová cesta je úzka a krivoľaká, v letnej sezóne chýbajú parkovacie miesta.
Vlkolínec nie je skanzen, ale živá osada, v pastelovo omietnutých dreveniciach žijú domáci, zvyšok sú sezónni obyvatelia, chatári.
Tým sa zas nepáči, že turisti im nakúkajú do súkromia a domy a dvory si nemôžu upraviť podľa seba.
Stáť bude na hlavnej ulici
Vlkolínec navštívi ročne viac ako 40-tisíc turistov. Už dlho sa sťažujú na chýbajúce služby. Tie by mal zastrešiť dom Unesco. Mesto Ružomberok naň dostalo peniaze pri výjazdovom rokovaní vlády.
Typický zrubový rodinný dom by mal zapadnúť do uličnej zástavby. Postaviť ho chcú na zatrávnenom pozemku povyše známej drevenej zvonice. Kedysi tam stála drevenica, tá ale vyhorela a mestský pozemok zostal prázdny.
Ružomberskí poslanci schválili investičný plán a výstavba Domu Unesco je najväčšou investíciou budúceho roka v meste.
V drevenici má byť expozícia, predajňa suvenírov, zázemie pre personál aj turistov.
Verejné obstarávanie musia vypísať nanovo
Radnica vypísala na stavbu Domu Unesco verejné obstarávanie začiatkom októbra. Prihlásila sa do neho pätica stavebných firiem. Mesto začiatkom decembra súťaž zrušilo. Dôvodom bol nesúlad v projektovej dokumentácii so skutočnými potrebami.
Projektová dokumentácia na stavbu zrubového rodinného domu bola stará, treba ju prepracovať a súťaž vypísať nanovo.
„V súčasnosti dávame dokopy nové podklady pre súťaž. Predpokladáme, že ju znova vyhlásime o dva týždne,“ povedal Pavol Dobrodej, vedúci oddelenia investícií na ružomberskom mestskom úrade.
Zdôraznil, že aj keď musia súťaž vypísať znova, o čas neprídu.
„Víťaz by aj tak v zimných mesiacoch stavať nemohol, do prác sa bude môcť pustiť koncom marca alebo začiatkom apríla. Toto zdržanie začiatok stavby v konečnom dôsledku neovplyvní,“ vysvetlil.
Výstavba bude drahšia ako očakávali
Zosúladenie projektu stavby Domu Unesco s dnešnými potrebami a technickými normami sa odrazí aj na výslednej cene za drevenú novostavbu vo Vlkolínci.
„Pôvodná cena bola približne 190-tisíc. Keď projekt prepracujeme, predpokladaná hodnota stavby sa zvýši. Náklady odhadujeme na 250-tisíc eur, v súťaži sa ale cena môže ešte znížiť,“ doplnil Dobrodej.
Výstavba Domu Unesco by mala zabrať rok, verejnosti by ho chceli sprístupniť v roku 2017.