LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Násilie je tichou súčasťou mnohých slovenských domácností, dokazujú to aj štatistiky. Z údajov Policajného zboru Slovenskej republiky vyplýva, že pokiaľ je obeťou násilného činu žena, až v 70. percentách prípadov k nemu došlo v domácom prostredí.
V Liptovskom Mikuláši začne od 1. marca budúceho roka fungovať špecializovaná poradňa pre ohrozené ženy a deti.
Rýchlu a konkrétnu pomoc poskytne liptovskomikulášske Centrum sociálnych služieb Anima. Odborný dohľad bude držať prešovské združenie Mymamy, ktoré sa špecializuje na pomoc týraným ženám a deťom vo viacerých regiónoch a za sebou má niekoľko úspešných aktivít.
Skúsenosti s násilím v rodinách
Obe inštitúcie spojili sily a z nórskeho finančného mechanizmu získali na rozbehnutie dotáciu.
„V okrese chýba poradňa, ktorá by poskytovala pomoc ženám prežívajúcim násilie. Naše centrum sociálnych služieb má dlhoročné skúsenosti s problematikou násilia v rodinách,“ povedala Alena Holková z Centra sociálnych služieb Anima.
Vlani sa podarilo liptovskomikulášskemu centru rozšíriť služby o núdzové bývanie pre ženy s deťmi v náročnej životnej situácii, keď sa potrebujú ukryť pred partnerom, tyranom.
„Záleží nám na tom, aby sme ženám, matkám poskytli odbornú poradenskú pomoc, ktorá spočíva v poskytnutí krízovej intervencie a pomoci vyriešiť ich ťažkú situáciu,“ povedala Holková.
Bezpečnosť žien a detí je prvoradá
Časť z dotácie pôjde na stavebné práce. Centrum zriadi poradňu s kanceláriou na individuálne a skupinové poradenstvo, miestnosť pre prácu s deťmi matiek a toalety.
Presnú adresu ale pre ochranu žien zverejniť nechcú.
„Je to citlivá téma, nechceme radšej hovoriť, kde presne sa bude poradňa nachádzať, pretože musíme chrániť ženy, ktoré utekajú pred násilníkom,“ vysvetlil riaditeľ centra Peter Huťan.
Ženy pomoc nájdu jednoducho. Po spustení fungovania poradňa zverejní tiesňovú telefonickú linku a mejlovú adresu. Letáky s kontaktnými údajmi dostanú aj úrady, polícia, cirkvi. Po skontaktovaní sa pracovník ženu v tiesni navedie priamo do poradne.
„Tam už môžeme riešiť konkrétnu situáciu. Poradenstvo bude poskytovať sociálny pracovník a psychológ. Máme aj k dispozícii sieť kontaktov, kde môžeme v prípade potreby žene s deťmi pomôcť s ubytovaním,“ doplnil Huťan.