LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Poslaním medzinárodnej súťažnej výstavy Ekofotografia 2015 je prostredníctvom fotografie poukázať na prírodné zvláštnosti, ktoré nás obklopujú, na ich krásy, ale i negatívne zásahy človeka do prírody.
Cieľom je rozšíriť poznatky o prírode a krajine, a tak nabádať hlavne mladých ľudí k úsiliu o zachovanie a ochranu všetkého, čo okolo nás príroda vytvorila. Životné prostredie je dnes pojem, ktorým sa zaoberá okrem vedeckých pracovníkov aj široká verejnosť a čoraz intenzívnejšie si uvedomujeme dôsledky zhoršeného stavu všetkých zložiek prostredia, ktorý vytvára problémy ľudstva našej doby. A práve Ekofotografiu možno charakterizovať ako prezentáciu obrazov, ktoré dokumentujú súčasný stav životného prostredia.
Päťdesiatšesť autorov zo štyroch štátov
Tohtoročná, organizačne vynovená súťaž, predstavuje 56 autorov zo štyroch štátov Európy (Česko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko), ktorí 375 fotografiami približujú dve súťažné kategórie: krásu prírody – fotografie zobrazujúce krásu prírody a jej detaily a Ekofotografiu – negatívne vplyvy človeka na prírodu a životné prostredie.
Zábery, ktoré majú neobmedzené množstvo podôb a farieb, sú inšpiráciou pre návštevníka. Popri už tradičných krajinárskych námetoch sú zastúpené detailné zobrazenia živej i neživej prírody, prekrásne hory, zdatné dravce, farby dúhy, zrkadlový odraz zapadajúceho slnka na vodnej hladine, kolorit farieb v lístí stromov i lúčnych kvetov, panoramatické výhľady z výšok, ale i príroda znečistená či spustošená. Práce prihlásené do súťaže prostredníctvom elektronického formulára hodnotila medzinárodná odborná porota na čele s popredným slovenským fotografom Pavlom Kočišom. Ďalšími členmi boli Michał Banaś, Krakow – Poľsko, Marian Béreš, Praha – Česko, Jozef Česla, Stará Ľubovňa a Pavol Staník, Liptovský Mikuláš – Slovensko.
Najlepšie fotografie získali ocenenia
Zo všetkých zaslaných príspevkov odborná porota vybrala 100 najlepších fotografií. Vystavené sú v nových priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Najlepšie získali ocenenia.
Oficiálne udelili 6 cien v oboch kategóriách, hlavnú cenu Grand Prize a špeciálnu cenu podľa úspešnosti internetového hlasovania.
Hlavnú cenu súťaže získala fotografia They were once Tree od Tomasza Okoniewskiego z Poľska.
V kategórii Krása prírody sa umiestnili: 1. Boj o teritórium, Dušan Majerník, Janov, 2. Sojky, Radimír Siklienka, Topoľčianky, 3. Keď sneží II., Vladimír Vlček, Jamník.
V kategórii Ekofotografia – negatívne vplyvy získali ocenenia: 1. Cursed Earth, Ján Murín, Závadka nad Hronom, 2. Keď nebesá hrozia, Miroslav Brtko, Likavka, 3. Apokalypsa 3, Helena Vangorová, Košice.
Hlasovaním na sociálnych sieťach získala ocenenie fotografia s názvom Free od Jána Murína zo Slovenska.
Výstava v múzeu potrvá do 10. januára budúceho roka. Neskôr si budú môcť záujemcovia o fotografie prírody výstavu pozrieť aj v Liptovskom Hrádku, Nových Zámkoch, Bratislave a ďalších mestách Slovenska.
Autor: mo