LIPTOVSKÝ JÁN. Za projektom slovenských pamiatok na niekoľkých metroch štvorcových stojí Kamil Fischer a jeho občianske združenie Minislovensko. Je skúsený a dlhoročný modelár, makety hradov, vzácnych stavieb a starých pamiatok vytvára už dvadsaťtri rokov.
Fischer hľadal pozemky pre park modelov na strednom Slovensku. Okrem Liptovského Jána boli v hre aj Tatranská Lomnica a Čutkovská dolina. Všetky vytypované miesta spolu s partnermi precestoval. Napokon vyhral Liptovský Ján.
„S pozemkami je to náročné, museli spĺňať naše podmienky. Jánska dolina vyhovovala najviac a vlastníci dotknutého pozemku a obec nám vyšli v ústrety. S dvoma majiteľmi máme podpísané dlhodobé nájomne zmluvy s tretím momentálne rokujeme,“ opísal Fischer.
Minislovensko má vyrásť vedľa hotela Ďumbier, občianske združenie si pozemky prenajalo na desať rokov.
Najťažšie Strečno
Otvoriť by chceli 1. júna. Najprv plánuje predstaviť 15 až 20 vlastných modelov, neskôr ich rozšíri na 30. Zaujímalo nás, aké pamiatky si návštevníci budú môcť pozrieť.
Kamil Fischer povedal, že výber je náročný. „Je ťažké vybrať, ktorú národnú kultúrnu pamiatku zaradiť do areálu, veď na Slovensku ich máme neúrekom. Snažíme sa pokryť celé Slovensko a dodržať rôznorodosť stavieb,“ povedal.
Prezradil, že v Jánskej doline sa ľudia budú môcť pokochať pohľadom napríklad na Bojnický zámok. Hrad Strečno je najťažší model, váži 620 kilogramov a je vyšší ako človek. Aj ten bude súčasťou parku v Liptovskom Jáne. Okrem tradičných stavieb chcú do tematického parku zaradiť aj model železnice.
Model jánskej pamiatky
Chcel by do neho zaradiť aj vzácnu liptovskú kultúrnu pamiatku, drevený artikulárny kostol stojaci vo Svätom Kríži, zatiaľ sa mu na jeho reprodukovanie nepodarilo získať povolenie.
Modelár pripravuje aj lahôdku, ktorá by mala potešiť domácich Liptákov. V parku bude aj maketa jednej z pamiatok Liptovského Jána.
„Necháme si v tom poradiť od miestnych a určite vyberieme aj niektorú z dominánt Liptova,“ povedal modelár.
Modely musia vydržať
Zmenšeniny vyrastajúce pod jeho rukami sú verné kópie originálnych stavieb. Takmer vždy používa rovnaké farby, materiály, dokonca aj opadané murivo je na rovnakých miestach, ako v skutočnosti.
Kultúrne pamiatky zmenšuje v mierke 1:25. Nosnou konštrukciou je tvrdený polystyrén, ktorý musí ošetriť proti zvetrávaniu.
„Pohľadové strany, teda tie, čo človek vidí, sú z pôvodných materiálov ako originál z osemdesiatich percent. Nie všetko možno vymodelovať v danej mierke tak, aby to odolalo poveternostným vplyvom. Preto sa nahrádzajú iným materiálom,“ priblížil Fischer.
Pomôže aj obec
Náklady na výstavbu areálu modelov si vyžiadajú približne 50-tisíc eur, jeho prevádzkovanie bude majiteľa stáť ročne ďalších 85-tisíc eur. „Chceme ho financovať z vlastných zdrojov, zoberieme si aj úver,“ povedal modelár.
Nová atrakcia posilní ponuku turistických zaujímavostí v Liptovskom Jáne a okolí. Starosta Juraj Filo myšlienku víta, obec pomôže s infraštruktúrou a prípojkou na vodovod.
„Budeme sa snažiť udržať projekt práve u nás, pretože aj toto prispeje k zvýšeniu návštevnosti obce,“ povedal starosta.