LIPTOV. Z bilancie vlaňajších zásahov Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši vyplynul extrémny nárast výjazdov pre ohrozenie ľudí bodavým hmyzom.
„Zasahovali sme až 80-krát,“ potvrdila to riaditeľka liptovskomikulášskych hasičov Eva Krajčiová.
Hmyz nevymrzol a prečkal zimu
Krajčiová to vysvetlila dlhodobo teplým a suchým počasím, hlavne miernejšími zimami. „Hmyz nevymrzol a aj to je zrejme dôvod, prečo je na Liptove toľko sršňov, pretože predtým ich toľko nebolo,“ povedala.
Zároveň zdôraznila, že ľudia volajú hasičov často aj vtedy, keď to nie je potrebné. „Spoliehajú sa na nás, ale v mnohých prípadoch si môžu pomôcť aj sami napríklad využitím dezinsekčných služieb.
Hniezda nestíhali odstraňovať
Premnoženie bodavého hmyzu v chladnom Liptove potvrdil aj Roman Ondrejka, ktorý vlastní firmu zaoberajúcu sa aj odstraňovaním škodlivého hmyzu. Sídlia v Ružomberku, ale pôsobia na celom strednom Slovensku.
„Nestíhali sme odstraňovať hniezda, striedali sme sa s hasičmi. Najväčší nával sme mali v auguste a septembri. Spozorovali sme, že sa premnožili hlavne sršne,“ povedal Ondrejka s tým, že podobnú situáciu zaznamenali aj v roku 2013.
Stoja za tým, podľa neho, klimatické zmeny. „Letá boli horúce, hmyz sa namnožil. Ľudia sa spoliehali na to, že cez zimu vymrzne, ale nestalo sa tak a hmyz prežil.“
Púšťať sa do svojpomocného odstraňovania hniezd odborník neodporúča. Ľudí najviac trápili premnožené sršne, ktorých uštipnutie môže byť pre človeka životu nebezpečné. Okrem toho sa hniezda nachádzajú vo výškach, na ťažko dostupných miestach, hasiči a profesionálne spoločnosti majú na prácu vo výškach potrebné vybavenie a skúsenosti.
Osy vyhrýzajú polystyrén
Ľudia podľa jeho slov len ťažko zabránia tomu, aby sa do ich domov bodavý hmyz nenasťahoval. Dokonca ani zateplením fasády nemajú vyhrané. Na spoje odporúča použiť kovovú sieťku s malými očkami, aby sa nebezpečný hmyz nedostal do vnútra bytu alebo do štrbín.
„Robí sa to málo, pretože je to drahé. Máme ale skúsenosti, že osy vyhrýzajú polystyrén, nasťahujú sa do fúg, zahniezdia sa a prečkajú chladné obdobie. Vlani sme museli vystrihovať polystyrény z fasád pomaly s veľkosťou meter krát meter, pretože pod ním si urobili osy hniezdo,“ doplnil.