LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Liptovskom Mikuláši mestské budovy monitorujú mestskí policajti alebo zamestnanci mesta. Dôraz na odpratávanie cencúľov kladú predovšetkým na pešej zóne, kde je riziko zranenia chodcov najvyššie.
Niekoľko prípadov, keď práve roztápajúci cencúľ zranil chodcov, sú známe aj z centra Liptovského Mikuláša.
Systém ochráni ich fasádu
Verejný priestor, ale aj dve sídelné budovy mestského Múzea Janka Kráľa, už mesiac chráni elektrický systém odkvapov a žľabov pred snehom a padajúcimi cencúľmi. Túto užitočnú investíciu múzeum financovalo z ušetrených peňazí z minuloročného rozpočtu.
„Obidve budovy sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Tento moderný systém pomôže nielen ochrane ich fasád, ale aj prechod popred budovy bude v zime bezpečnejší,“ povedal riaditeľ múzea Jaroslav Hric.
Dodal, že predtým sa v čase zimného oteplenia na streche a odkvapoch z topiaceho sa snehu vytárajú rozmerné cencúle.
Chráni fasády aj odkvapy
„Ak hrozilo nebezpečenstvo cencúle odstraňovali veľmi namáhavo, naši pracovníci za pomoci autoplošiny z mestských Verejnoprospešných služieb. Jednak to stálo nemalé financie a mechanické roztĺkanie ľadu poškodzovalo odkvapy,“ dodal J. Hric.
Majiteľ firmy Milan Kováč, ktorý zariadenie na historických budovách montoval, povedal, že systém umožňuje v odkvapoch hladký odtok vody z roztápajúceho sa snehu a ľadu. Súčasne zamedzuje vzniku nebezpečných padajúcich cencúľov a previsov.
„Zariadenie chráni fasády, odkvapy a odtokové trúbky pred poškodením, zhromažďovaním ľadu a pôsobením zamŕzajúcej vody,“ vysvetlil.
M. Kováč dodal, že programovacia jednotka sama vyhodnotí, kedy má systém odkvapy chrániť, aby v teplých dňoch minimalizoval spotrebu energie.
Majitelia aj správcovia budov sú povinní odstraňovať sneh zo striech na vlastné náklady. Najnebezpečnejšie sú plechové strechy, ktoré sa dokážu rýchlo zohriať a naraz uvoľňujú veľké kusy snehu a ľadu.