LIPTOV. Stredoškoláci majú z voľných dní počas štrajku svojich učiteľov radosť, rodičia menších detí musia narýchlo vymýšľať náhradný program namiesto školy.
Kto nemá starých rodičov, má počas štrajku učiteľov problém.
„Dcéra je gymnazistka, pre štrajk majú všetci žiaci do konca týždňa voľno,“ povedala matka prváčky z bilingválneho gymnázia Juraja Tranovského, ktoré je súčasťou Spojenej školy evanjelickej v Liptovskom Mikuláši.
„Celkom sa teší z toho, že sa nemusí učiť a spať môže až do obeda. Nemusím sa nejako obzvlášť starať o náhradný program, dcéra je už veľká. Učiteľom držím palce,“ doplnila.
V Liptovskom Mikuláši vstúpila do štrajku iba jediná základná škola. Vyučuje sa na nej v bežnom režime.
Situáciu zachraňujú dôchodcovia
V Ružomberku sa do štrajku zapojilo šesť základných a materských škôl. Rodičia sa museli spoliehať na starých rodičov, alebo si zobrať dovolenky.
„Kto nemá starých rodičov na dôchodku, má to teraz ťažké,“ povedala Ružomberčanka Ivica.
Časť Ružomberčanov učiteľom drží palce, sú ale aj takí, čo so štrajkom a požiadavkami učiteľov nesúhlasia.
Nejde iba o platy
„Nerozumiem, načo štrajk. Aj tak im to nepomôže. Keby začali štrajkovať všetci, ktorí robia cez sviatky, soboty a nedele za minimálnu mzdu napríklad v obchodoch., neviem, čo by na to ostatní povedali,“ poznamenala Ivana.
„Učitelia učia to, čo im prepisujú učebné osnovy z ministerstva, ktoré sú často nezmyselné. Aj proti tomu bojujú učitelia, nie je to len o platoch,“ povedal Ružomberčan Peter.
„Robíme aj po nociach, keď si doma uložíme svoje deti a chystáme si pomôcky, pretože nemáme učebnice. Cez víkendy, keď veľa rodín chodí po výletoch, my sa chodíme vzdelávať. Deťom chceme odovzdávať nové vedomosti a robíme to na úkor vlastných rodín,“ reagovala učiteľka Veronika.
Autor: ľk