LIPTOV. Rozhľadne sú stále obľúbenejšou atrakciou, ktorú vyhľadávajú návštevníci aj domáci, aby sa mohli pokochať výhľadom z miesta, kde im nebránia iné stavby či stromy. Existuje dokonca niekoľko sprievodcov po rozhľadniach na Slovensku.
Liptov patrí medzi najnavštevovanejšie regióny, turistov láka na zaujímavé miesta a zážitky. Pohľad na liptovské hory, lúky, dediny si môžu vychutnať z deviatich rozhľadní. Poslednú nedávno otvorili na streche Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Všetkých deväť rozhľadní sa ale nachádza v okrese Liptovský Mikuláš, v Ružomberku nestojí ani jedna.
V Demänovskej doline aj Pavčinej Lehote
Rozhľadne či vyhliadkové veže v Liptovskom Mikuláši stavali urbáre, obce, pomáhali im aj organizácie cestovného ruchu. Ľudia môžu pookriať pohľadom napríklad na obec Liptovský Ján s hradbami Západných Tatier a Chočských vrchov, jedna rozhľadňa ponúka Demänovskú dolinu ako na dlani, z vyhliadky na Nižnej Boci sa návštevníci potešia pohľadom na tamojšie lesy a hrebeň Nízkych Tatier, z Pavčinej Lehoty vidieť Liptovskú Maru. Z rozhľadne amfitéatra vo Východnej dovidieť na končiare najvyšších vrchov Západných Tatier.
Zaujímavá je aj rozhľadňa vo Veľkom Borovom, ktorá vznikla pred takmer 20 rokmi prestavbou starej veže. V areáli archeoskanzenu Havránok sa nachádza ďalšia rozhľadňa a najnovšia pribudla na streche múzea v Liptovskom Mikuláši, z ktorej je panoramatický pohľad na celé mesto.
Ružomberčania odporúčajú Vlkolínec aj Hrabovo
Atraktívne pohľady na okolitú prírodu ponúka aj dolný Liptov, z rozhľadne si ho ale ľudia pozrieť nemôžu, lebo tam žiadna nie je.
Ružomberčania by si vedeli rozhľadne predstaviť hneď na niekoľkých miestach. „Napríklad na Vlkolínec by bol krásny pohľad z rozhľadne neďaleko rázcestia medzi chodníkmi na Sidorovo a Vlkolínec,“ napísal nám Stanislav.
Ružombečanka Emília by si vybrala hneď niekoľko miest. „Kalvária, Malinô Brdo, Dedov, Vlkolínec. Je toľko krásnych miest, kde chodia turisti a verím, že by sa radi pokochali výhľadom na všetky krásne strany,“ povedala.
„V Ružomberku sme už mali niečo ako rozhľadňu, bol to skokanský mostík nad oblasťou Kalvárie. Nechali sme ho zhrdzavieť. Výhľady z neho boli jedinečné,“ pripomenul Jozef.
Myslí si, že ničiť porasty na vrcholoch Sidorova, Čebraťa a inde nemá význam.
„V okolí nášho mesta čo vrch, to rozhľadňa, aj keď nie na všetky strany. Ak ich stavať, tak napríklad na vrchu Hrabovo, severne nad Kalvárskym sedlom a na Mníchu,“ doplnil.
Mesto chce rozhľadne, chýbajú ale peniaze
Ružomberčania najčastejšie vytypovali miesta, ktoré sa nachádzajú na území mesta. Súčasťou dokumentov týkajúcich sa rozvoja cestovného ruchu je aj plán ponúknuť návštevníkom vyhliadkovú vežu.
„Mesto Ružomberok má zámer postaviť rozhľadňu alebo rozhľadne. Ide napríklad o oblasti Maliného Brda, Čebraťa či Sidorova,“ potvrdil Martin Hromada, vedúci oddelenia cestovného ruchu na ružomberskom mestskom úrade.
Dotiahnutie myšlienky do finále ale komplikujú peniaze. Hromada poukázal na to, že pri výstavbe rozhľadní by výrazne pomohli napríklad eurofondy cezhraničnej spolupráce, ktoré Ružomberčania nemohli využiť. Z fondu rozvoja vidieka môžu čerpať peniaze zatiaľ iba obce, nie mestá.
„Ak nebude vhodná výzva, ktorá by nám umožnila uchádzať sa o nejaký z grantov, možnosť stavby rozhľadní vidíme vo forme spolupráce. V prípade Maliného Brda napríklad s tamojším lyžiarskym strediskom, pri vyhliadkovej veži v okolí Čebraťa s obcou Likavka, turistami alebo sponzormi,“ dodal Hromada.
Organizáciu zatiaľ nikto neoslovil
V prípade nápadu a záujmu by mohla pomôcť Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov. Katarína Šarafínová, manažérka pre komunikáciu, potvrdila, že z dolného Liptova ich zatiaľ s myšlienkou výstavby rozhľadne nikto neoslovil.
„Finančne sme podporili také aktivity, ktoré sami navrhli subjekty z Ružomberka a okolia. Samozrejme, zohľadňovali sme pri tom naše možnosti z pohľadu členských príspevkov,“ povedala.
Aktivity plánujú a konzultujú s členmi organizácie. „Podporujeme práve také aktivity, o ktoré je záujem,“ dodala.
V Lúčkach by sa potešili a pomohli
Rozhľadne väčšinou vyrastajú na miestach, na ktoré chodí veľa turistov. Ťahúňmi cestovného ruchu v dolnom Liptove sú pre termálne liečivé pramene hlavne obce Bešeňová a kúpeľné Lúčky.
V Lúčkach zatiaľ nie je oficiálna iniciatíva vytvoriť novú atrakciu, rozhľadňu neplánujú ani tamojšie kúpele. Starosta by sa jej ale potešil.
„Rozhľadňa by bola iba plusom pre našu obec, privítali by sme takúto aktivitu. Turizmus je dôležitým lákadlom Lúčok, iniciatívu by sme podporili a spolupracovali na nej,“ povedal Branislav Hrbček, starosta Lúčok.
V Bešeňovej pripravujú projekt
Vyhliadkovú vežu plánovali aj v Bešeňovej. Stáť mala na vyvýšenine oproti hotelu Summit. Zámer sa nepodarilo zrealizovať.
Obec sa chce uchádzať o finančnú podporu z eurofondov, z programu rozvoja vidieka. „Súčasťou projektu, ktorý by mal pomôcť ďalšiemu rozvoju turizmu, je aj výstavba rozhľadne,“ potvrdil starosta Bešeňovej Martin Baran.
Ak sa Bešeňovčanom podarí peniaze získať, rozhľadňu by chceli postaviť na obecných pozemkoch. Vyrásť by mohla na pôvodne plánovanom mieste, alebo pri známych travertínových skalách nad obcou.
„Je odtiaľ krásny výhľad na Liptovskú Maru a vidieť aj do Ružomberka,“ uzavrel Baran.