LUDROVÁ. Lekári v ambulanciách sa stále častejšie stretávajú s deťmi, ktoré majú nesprávne držanie tela, pokrivené chrbtice. Lekárov to motivovalo k spusteniu projektu Zdravý chrbátik. S ochoreniami detí chcú bojovať prevenciou.
Predseda Občianskeho združenia Zdravý chrbátik a hlavný garant občianskeho združenia a neurochirurgickej kliniky v Ružomberku Róbert Rusnák sa dennodenne stretáva s mladými pacientmi, ktorých bolesti chrbtice privedú až k operačnému zákroku.
Združenie spolupracuje so školami, pre ktoré pripravili nenáročný ale účinný rehabilitačný program. Deti ho môžu cvičiť aj počas vyučovania. Školy, ktoré sa zapojili do projektu, dostali napríklad fitlopty, podsedáky a DVD nosiče s nahranými ukážkami vhodných cvikov s odborným školením zapojených učiteľov.
Deti v škole pravidelne kontrolujú
Pred dvoma rokmi žrebovali spomedzi 27 prihlásených ružomberských škôl jednu, ktorej triedu vybavili špeciálnymi spinálnymi stoličkami.
Vylosovali Ludrovú. Školu teraz navštevujú špecializovaní odborníci pod vedením odbornej garantky v oblasti fyzioterapie Maríny Srpoňovej na pravidelnú kontrolu.
„Pozorujú výsledky využívania spinálnych stoličiek v praxi a aj keď ešte projekt nie je ukončený, už teraz vidieť zásadné pozitívne zmeny na stave detských chrbátikov,“ povedal Rusnák, odborný garant projektu.
Už teraz pozorujú pozitívne zmeny
Z prvotných výsledkov vyšetrení ludrovských detí vyplynulo, že každé štvrté dieťa má strednú až ťažkú zmenu v držaní tela.
„Prejavovala sa zmeneným postavením ramien, lopatiek a panvy. Vďaka pravidelnému sedeniu vybraných detí na spinálnych stoličkách sa im viditeľne zlepšilo držanie tela a zmenšili sa nepriaznivé vplyvy a deformity na ich detský vývoj chrbátika,“ spresnil Rusnák.
V Slovinsku mali výborné výsledky
Projekt na ludrovskej základnej škole je ojedinelý nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Podobný projekt už urobili v Slovinsku.
Tamojší odborníci porovnávali dve triedy, žiaci v jeden sedeli na spinálnych stoličkách a v druhej na klasických stoličkách.
„Potvrdilo sa, že aktívne sedenie na spinálnej stoličke sa nepriamo podieľa na svalovej aktivite chrbtice stabilizátorov v sede, reliéfu chrbtice najmä v bedrovej oblasti chrbta. Fungujú ako prevencia predčasných a nadmerných degeneratívnych zmien, prispievajú k odstráneniu bolesti spodnej časti chrbta, využívaniu energie z rezerv tela a tým aj riadeniu telesnej hmotnosti,“ vymenoval Rusnák.
Ďalej prispieva k lepšiemu stavu mysle, vyššej úrovni koncentrácie a motivácie, vyššej produktivite u detí.
Autor: ľk