Ľupčianska dolina skrýva vzácnu historickú stavbu

Ľudia si kedysi uľahčovali namáhavú robotu, ako vedeli. Veľkým pomocníkom bola voda. Využívali ju nielen baníci, ale aj drevorubači a lesníci tým, že ju zadržiavali v tajchoch.

Miesto na križovatke ciest do Železného a na Magurku sa dodnes volá Tajch.Miesto na križovatke ciest do Železného a na Magurku sa dodnes volá Tajch. (Zdroj: (PZ LK PĽ))

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Tajchami je dnes známa najmä oblasť stredného Slovenska, kde sa vodné nádrže využívali ako zdroj energie pri ťažbe vzácnych kovov. Množstvo baníckych tajchov sa tam zachovalo dodnes.

Tajchy sa nachádzajú aj v Liptove, slúžili ale na iný účel. Lesníci si vodou silou uľahčovali prepravu dreva z odľahlejších dolín. Dnes sú skôr vzácnosťou, upadli s nástupom železnice a automobilovej dopravy.

Tajch sa nachádza napríklad v Račkovej, Malužinskej alebo v Ľubochnianskej doline, ktorý je dnes ako jediný zrekonštruovaný a plní úlohu ochrancu lesa pred ničivými požiarmi.

SkryťVypnúť reklamu

Získajú vodný zdroj pre hasenie požiarov

Ďalší tajch sa nachádza v Ľupčianskej doline na odbočke zo štátnej cesty do známej osady Magurka, ktorá je miestnou časťou Partizánskej Ľupče. Jeho múr zadržiaval vody Ľupčianky, ktorú tvoria menšie potôčiky vytekajúce z horských dolín.

Prečítajte si tiež: Lesníci obnovia zanedbaný tajch na Račkovom potoku Čítajte 

Dnes badať v krovinách a stromoch zvyšky kedysi dôležitej technickej stavby. Lesný komposesorát chce tajch v doline obnoviť. Pokiaľ sa im podarí získať eurofondy. Ľupčianska dolina takto obnoví jedinečnú stavbu, ktorá bude plniť niekoľko úloh naraz.

„Náš komposesorát patrí k najväčším na Slovensku, obhospodarujeme približne 7500 hektárov lesa, ktorý musíme chrániť pred požiarmi. Dolina je veľká a takto by sme získali blízky a dostupný vodný zdroj nielen pre nás, ale aj pre širší región, z ktorého bude možné čerpať vodu pri hasení požiaru,“ povedal Július Sokol, tajomník Lesného komposesorátu pozemkové spoločenstvo (LKPS) v Partizánskej Ľupči.

SkryťVypnúť reklamu

Práve pre protipožiarnu úlohu si myšlienka obnovenia tajchu získala podporu vedenia profesionálnych liptovskomikulášskych hasičov. Priklonilo sa aj vedenie obce, ktoré prostredníctvom Dobrovoľníckeho hasičského zboru vlani vyčistilo tajch a okolie.

Hrádza je stále v dobrom stave

Július Sokol pripomenul aj ďalšie dôležité úlohy. „Tajch by sme chceli obnoviť do jeho pôvodnej historickej podoby. Je to atraktívna historická a technická pamiatka, ktorou by dolina získala ešte viac na atraktivite a posilnil by sa aj turizmus,“ povedal Sokol.

Tajch by mal dolinu chrániť aj pred povodňami, pretože dokáže zadržať prívalovú vodu.

Prečítajte si tiež: Historický tajch kedysi pomáhal pri ťažbe dreva, dnes chráni les Čítajte 

Päť metrov vysoká hrádza je po rokoch v pomerne dobrom stave aj vďaka systému prepúšťania vody. Kým na ostatných tajchoch sa voda vypúšťala len cez vrchol hrádze, v Ľupčianskej doline boli na to prepady v dolnej časti. Voda sa teda vypúšťala spodkom cez dva priepusty a len v prípade potreby sa vypustila aj vrchným prepadom. “ vysvetlil Sokol.

SkryťVypnúť reklamu

Miestny názov pripomína dávne využitie

Zámer výstavby tajchu sa spomína už v roku 1814. Vedenie komposesorátu sa do jeho stavby alebo dostavby pustilo v roku 1819. Dotlačili ho k tomu veľké suchá.

V potoku nebolo dostatok vody, aby sa dal využiť na splavovanie dreva. Tajch mal vodu zadržať, keď bolo treba, tajchár otvoril stavidlá, voda v potoku stúpla a chlapi potom už ľahko prepravili drevo do dediny.

„Drevo splavovali po miesto v obci s názvom Plavisko, je to neďaleko horného pohostinstva. Tam sa naložilo na konské záprahy a odvážalo sa na pílu do Liptovskej Teplej,“ opísal Štefan Banert, predseda LKPS v Partizánskej Ľupči.

Na tajchu postavili drevený domček, ktorý slúžil pre obsluhu a robotníkov komposesorátu, ktorý sa oň starali a pravidelne ho udržiavali.

Chcú oživiť technickú pamiatku

Tajch tamojší lesníci využívali ešte v medzivojnovom období. „Drevo sa potom začalo z ľupčianskej doliny zvážať na autách a význam tajchu upadol, rovnako ako celá stavba,“ povedal Banert.

Tajch by chceli obnoviť do historickej podoby. Opravia priehradný múr, osadia naň zábradlie, aby sa dalo po ňom bezpečne chodiť, postavia aj drevený domček pre obsluhu tajchu.

„Chceme zachovať dedičstvo našich predchodcov, ktorí na tú dobu vybudovali unikátne technické dielo. Zachová respektíve sa obnoví historická pamiatka, na ktorej sa zmení len účel využívania a ochráni sa aj majetok podielnikov,“ dodal Sokol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 889
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 562
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 968
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 803
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 365
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 716
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Takto vyzerajú najstaršie hodiny v Liptovskom Mikuláši.

Sú vmurované do veže kostola sv. Petra z Alkantary v Okoličnom.


Ružomberok sa vyhol baráži.

Klubu z dolénho Liptova padol obrovský balvan zo srdca.


TASR
Stanislav Mikšovský pridal ďalšiu sopku do svojej zbierky.

Zažil džungľu a biedu chudobnej krajiny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu