Profesionáli v SND robia zbor mladučkým tanečníkom z Liptova

„Mám takú radosť, že by som ju najradšej vytrúbila do celého sveta,“ objavilo sa v jednej správe na sociálnej sieti. Kto sa tak raduje a prečo?

Matej Lehotský a Daniel Dubjel na nácviku v Bratislave.Matej Lehotský a Daniel Dubjel na nácviku v Bratislave. (Zdroj: ARCHÍV CHLAPCOV)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, BRATISLAVA. Radosť patrí Eve Ohraďanovej, riaditeľke Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku, ale týka sa aj mladučkých liptovských tanečníkov. Najmä Mateja Lehotského z Liptovskej Lúžnej a Davida Dubjela z Liptovského Jána. Obaja sú žiaci Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku a obaja dostali výnimočnú, lukratívnu ponuku – účinkovať v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. Matej ako hlavná detská postava, Dávid je jeho alternant. Predstavenie, v ktorom budú chlapci účinkovať, sa tvorí ako pocta Rudolfovi Labanovi, zakladateľovi európskeho moderného tanca, pôvodom z Bratislavy, vtedy z Prešporka. Okrem iného vynašiel aj tanečné písmo, ktoré sa používa dodnes a jeho tanečné princípy sa ujali v celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Matej Lehotský sa vraj z účinkovania v hlavnej detskej postave v SND veľmi teší. „Od mala bol do tanca,“ objasnila Matejova mamina Zuzana. „Teraz trafil na taký, ktorý mu štýlom veľmi sedí. Nácviky a účinkovanie v bratislavskom divadle ho ešte viac naštartovali. Žije tancom, škola je len popri tancovaní. Keď však v nej prihára, vie zabrať a vždy so slovami – neboj, mami, neboj.“

Priznala však aj to, že so synom sú ako rodina teraz málo. „Keď je doma, robíme mu úľavy,“ usmiala sa s pochopením pre synov momentálny životný štýl. Doma sa vraj Matej najlepšie uvoľní a vyblázni so štvorročným bratom a psíkom.

Z tanečnej sály rovno
do Bratislavy

„Novým tanečným predstavením v SND si Slovensko uctí pamiatku tanečníka a choreografa Rudolfa Labana a náš Matej hrá práve Rudolfa Labana v jeho detstve. Premiéra bude v apríli v historickej budove SND v Bratislave,“ doplnila Eva Ohraďanová s tým, že prvé skúšanie v našom hlavnom meste majú mladí liptovskí tanečníci už za sebou. S nacvičovaním začali 5. januára a odvtedy boli už viackrát v Bratislave. Zapĺňajú tým najmä víkendy. Koncom týždňa totiž cestujú do Bratislavy rovno z liptovskej tanečnej sály a vracajú sa v sobotu, nedeľu podvečer.

SkryťVypnúť reklamu

„Chlapcov uvoľňujeme zo školy, je to aj pre nás dôležité,“ vysvetlila riaditeľka. „Zvyčajne vo štvrtok štartujú priamo zo školy. Matej s Davidom nastupujú v Liptovskom Mikuláši na vlak, v Ružomberku Mateja pri vlaku zvyčajne čaká rodič, ktorému chlapec odovzdá školskú tašku a chlapci pokračujú do Bratislavy. Z našej tanečnej sály rovno do Bratislavy, kde ich už čaká choreografka Šárka Ondrišová.“

Bratislavská choreografka si vzala liptovských tanečníkov pod svoje krídla. Bývajú u nej, u nej sa stravujú, veľa sa spolu rozprávajú, čo je vraj veľmi dobré pre chlapcov – majú priamy kontakt s jej umeleckým životom. Celé dni trénujú a v nedeľu ich odprevadí na rýchlik domov. „Bolo by pre ňu oveľa jednoduchšie mať chlapcov – tanečníkov z Bratislavy. Tento výber je pre mňa a školu veľkou poctou,“ povedala E. Ohraďanová.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Lehotská, Matejova mamina, priznala, že jej syn oceňuje aj prijatie v rodine Šárky Ondrišovej, ktorá má sama doma troch chlapcov, dokáže sa však postarať ako mamka aj o ďalších dvoch. „Okrem tanca si s choreografkinými synmi užijú trochu aj Bratislavu,“ dodala.

Otázka pre Davida – aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel o účinkovaní v SND?

„Bol som prekvapený a zároveň to bola pre mňa veľká výzva,“ odpovedal chlapec a dodal: „Veľkým zážitkom je najmä to, že cvičíme a budeme účinkovať s profesionálmi z národného divadla. Je to však celá kopa skúseností a inšpirácií. Mám veľmi veľa zážitkov, ani hviezd na nebi toľko nie je.“

Pocta 
Rudolfovi Labanovi

Predstavenie, v ktorom budú tancovať mladí Liptáci, je inšpirované knihou spomienok Život pre tanec od Rudolfa Labana. SND je síce zamerané na klasický tanec a balety, no v posledných rokoch spustilo projekt Moderný tanec v SND, a tak dostáva priestor Rudolf Laban, ktorý bude v predstavení v troch podobách – ako chlapec, ako muž, ako starec. Chlapca tancuje práve Matej Lehotský z Liptovskej Lúžnej, muž je tanečník Rado Piovarči pôvodom z Liptovského Mikuláša a starého Labana predstavuje Róbert Kováč.

„Všetci ostatní sú profesionáli, ale budú robiť zbor nášmu Matejovi, ktorý v niektorých častiach bude sólovať,“ vysvetlila Eva Ohraďanová. „Bude tam aj scéna, v ktorej malý Laban začína tancovať v prázdnom byte, počúvajúc hudbu z kaviarne na prízemí. Chlapec hnaný svojou fantáziou si nakoniec dovolí vyliezť na veľký jedálenský stôl, ktorý pozná len z rodinného upjateho stolovania a stôl sa mu stane prvým javiskom. Takže náš Matej bude tancovať v predstavení aj na stole.“

S liptovskými chlapcami najviac pracuje Andrej Petrovič, tanečník, Slovák, ktorý je od roku 2007 členom Akram Khan Company v Londýne, kde v súčasnosti pôsobí ako umelecký asistent. Andrej bol jeden z tých, ktorý kedysi otvárali i olympijské hry v Londýne v tanečnom programe.

Žiak a jeho učiteľ na jednom javisku

Ako v SND prišli na Liptákov? „Toto je prvý úspech Liptovského divadla tanca (LDT). V máji minulého roka sme totiž mali premiéru tanečného divadla. Už keď sme zriaďovali Liptovské divadlo tanca, počuli sme často – prečo? Pretože naši tanečníci potrebujú prax – odpovedala som. Premiéra LDT bola v Liptovskom Hrádku a potom sme predstavenie reprízovali v Bratislave na pozvanie divadla elledanse,“ zaspomínala riaditeľka školy.

„Úžasné na tom bolo, že my sme jeho priestory úplne zaplnili. Nie je to veľké divadlo, asi stopäťdesiat miest v hľadisku, ale tým, že je žánrovo zamerané na súčasný tanec, málokedy býva plné. Potom prišlo Liptovské divadlo tanca, ktoré existovalo v tom čase asi tri mesiace a divadlo sme vypredali. Pre mňa to bol úžasný zážitok, bola som na predstavení v Bratislave, a nevedela som, koho skôr vítať – či mojich učiteľov, profesorov, spolužiakov, bratislavských Liptákov. Navyše, naše deti podali fantastický výkon napriek tomu, že nemali možnosť predstavenie dlho skúšať. Keď skončili, diváci nešli domov, väčšina z nich skončila v divadelnom bare, kde bola úžasná atmosféra. Práve na tomto predstavení si nášho Maťa Lehotského ako tanečníka všimli.“

Ďalšou zaujímavosťou celého projektu o Labanovi je aj to, že tanečník Rado Piovarči pred necelým rokom bol učiteľom tanca práve mladučkým liptovským tanečníkom v Liptovskom divadle tanca. Teraz sa však stretnú Rado a Maťo s Dávidom na jednom javisku ako jedna postava jedného človeka v rôznom veku. „Rado Mateja niekam posunul, a tak si bratislavská choreografka Šárka Ondrišová vybrala práve jeho. Nesiahla po tanečníkoch do radov bratislavského konzervatória, ale prišla k nám Liptákom,“ rozhovorila sa riaditeľka súkromného konzervatória.

„Dôvodom je možno aj to, že my v Liptove robíme veci inak. Často niektoré kroky v odborných kruhoch potrebujem obhajovať. Napríklad moderný tanec majú naši žiaci od začiatku štúdia, inde je štyri roky balet a až potom nastupujú ostatné techniky. Podľa mňa však po štyroch rokoch iba baletu je ťažko telo inak formovať. Preto naše deti tancujú moderný tanec, v ktorom využívajú plastický pohyb, uvoľnenie. Teraz sa ukazuje prvé ovocie tohto rozhodnutia – naši tanečníci v SND. Pritom Matej je tretiak, David, ktorý ho bude alternovať, druhák. To sú ročníky, v ktorých by na iných školách nemali ešte ani základy moderného tanca.“

Liptovská liaheň talentov otvorená

Eva Ohraďanová bola v SND v čase, keď mladí liptovskí tanečníci skúšali. Stretla tam hneď niekoľkých Liptákov. Okrem „svojich“ momentálnych žiakov Mateja a Dávida aj asistenku choreografky Denisu Šeďovú z Važca a Mirku Iľanovskú z Liptovského Mikuláša.

„Všetko naši žiaci alebo absolventi,“ usmiala sa riaditeľka. Šárka Ondrišová, choreografka, jej úžasný pocit podčiarkla ešte slovami: „Nuž, Evka, máte tam v Liptove liaheň talentov.“

Po jednom z posledných nácvikov, keď Matej s Davidom boli sami v Bratislave, prišiel riaditeľke súkromného konzervatória mail a: „Ahoj Evi, chlapci sú šťastlivo späť, urobili sme opäť kus roboty. Ďakujem ti veľmi, sú to ozaj talentované a dobre vedené decká, mám z nich radosť, určite však aj ty. Napredujú a zlepšujú sa, záleží im na výsledku, sú milí, usilovní a pokorní k remeslu, čo sa dnes už málokedy vidí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu