Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Profesionáli v SND robia zbor mladučkým tanečníkom z Liptova

„Mám takú radosť, že by som ju najradšej vytrúbila do celého sveta,“ objavilo sa v jednej správe na sociálnej sieti. Kto sa tak raduje a prečo?

Matej Lehotský a Daniel Dubjel na nácviku v Bratislave.Matej Lehotský a Daniel Dubjel na nácviku v Bratislave. (Zdroj: ARCHÍV CHLAPCOV)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, BRATISLAVA. Radosť patrí Eve Ohraďanovej, riaditeľke Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku, ale týka sa aj mladučkých liptovských tanečníkov. Najmä Mateja Lehotského z Liptovskej Lúžnej a Davida Dubjela z Liptovského Jána. Obaja sú žiaci Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku a obaja dostali výnimočnú, lukratívnu ponuku – účinkovať v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. Matej ako hlavná detská postava, Dávid je jeho alternant. Predstavenie, v ktorom budú chlapci účinkovať, sa tvorí ako pocta Rudolfovi Labanovi, zakladateľovi európskeho moderného tanca, pôvodom z Bratislavy, vtedy z Prešporka. Okrem iného vynašiel aj tanečné písmo, ktoré sa používa dodnes a jeho tanečné princípy sa ujali v celom svete.

Matej Lehotský sa vraj z účinkovania v hlavnej detskej postave v SND veľmi teší. „Od mala bol do tanca,“ objasnila Matejova mamina Zuzana. „Teraz trafil na taký, ktorý mu štýlom veľmi sedí. Nácviky a účinkovanie v bratislavskom divadle ho ešte viac naštartovali. Žije tancom, škola je len popri tancovaní. Keď však v nej prihára, vie zabrať a vždy so slovami – neboj, mami, neboj.“

Priznala však aj to, že so synom sú ako rodina teraz málo. „Keď je doma, robíme mu úľavy,“ usmiala sa s pochopením pre synov momentálny životný štýl. Doma sa vraj Matej najlepšie uvoľní a vyblázni so štvorročným bratom a psíkom.

Z tanečnej sály rovno
do Bratislavy

„Novým tanečným predstavením v SND si Slovensko uctí pamiatku tanečníka a choreografa Rudolfa Labana a náš Matej hrá práve Rudolfa Labana v jeho detstve. Premiéra bude v apríli v historickej budove SND v Bratislave,“ doplnila Eva Ohraďanová s tým, že prvé skúšanie v našom hlavnom meste majú mladí liptovskí tanečníci už za sebou. S nacvičovaním začali 5. januára a odvtedy boli už viackrát v Bratislave. Zapĺňajú tým najmä víkendy. Koncom týždňa totiž cestujú do Bratislavy rovno z liptovskej tanečnej sály a vracajú sa v sobotu, nedeľu podvečer.

„Chlapcov uvoľňujeme zo školy, je to aj pre nás dôležité,“ vysvetlila riaditeľka. „Zvyčajne vo štvrtok štartujú priamo zo školy. Matej s Davidom nastupujú v Liptovskom Mikuláši na vlak, v Ružomberku Mateja pri vlaku zvyčajne čaká rodič, ktorému chlapec odovzdá školskú tašku a chlapci pokračujú do Bratislavy. Z našej tanečnej sály rovno do Bratislavy, kde ich už čaká choreografka Šárka Ondrišová.“

Bratislavská choreografka si vzala liptovských tanečníkov pod svoje krídla. Bývajú u nej, u nej sa stravujú, veľa sa spolu rozprávajú, čo je vraj veľmi dobré pre chlapcov – majú priamy kontakt s jej umeleckým životom. Celé dni trénujú a v nedeľu ich odprevadí na rýchlik domov. „Bolo by pre ňu oveľa jednoduchšie mať chlapcov – tanečníkov z Bratislavy. Tento výber je pre mňa a školu veľkou poctou,“ povedala E. Ohraďanová.

Zuzana Lehotská, Matejova mamina, priznala, že jej syn oceňuje aj prijatie v rodine Šárky Ondrišovej, ktorá má sama doma troch chlapcov, dokáže sa však postarať ako mamka aj o ďalších dvoch. „Okrem tanca si s choreografkinými synmi užijú trochu aj Bratislavu,“ dodala.

Otázka pre Davida – aké boli tvoje pocity, keď si sa dozvedel o účinkovaní v SND?

„Bol som prekvapený a zároveň to bola pre mňa veľká výzva,“ odpovedal chlapec a dodal: „Veľkým zážitkom je najmä to, že cvičíme a budeme účinkovať s profesionálmi z národného divadla. Je to však celá kopa skúseností a inšpirácií. Mám veľmi veľa zážitkov, ani hviezd na nebi toľko nie je.“

Pocta 
Rudolfovi Labanovi

Predstavenie, v ktorom budú tancovať mladí Liptáci, je inšpirované knihou spomienok Život pre tanec od Rudolfa Labana. SND je síce zamerané na klasický tanec a balety, no v posledných rokoch spustilo projekt Moderný tanec v SND, a tak dostáva priestor Rudolf Laban, ktorý bude v predstavení v troch podobách – ako chlapec, ako muž, ako starec. Chlapca tancuje práve Matej Lehotský z Liptovskej Lúžnej, muž je tanečník Rado Piovarči pôvodom z Liptovského Mikuláša a starého Labana predstavuje Róbert Kováč.

„Všetci ostatní sú profesionáli, ale budú robiť zbor nášmu Matejovi, ktorý v niektorých častiach bude sólovať,“ vysvetlila Eva Ohraďanová. „Bude tam aj scéna, v ktorej malý Laban začína tancovať v prázdnom byte, počúvajúc hudbu z kaviarne na prízemí. Chlapec hnaný svojou fantáziou si nakoniec dovolí vyliezť na veľký jedálenský stôl, ktorý pozná len z rodinného upjateho stolovania a stôl sa mu stane prvým javiskom. Takže náš Matej bude tancovať v predstavení aj na stole.“

S liptovskými chlapcami najviac pracuje Andrej Petrovič, tanečník, Slovák, ktorý je od roku 2007 členom Akram Khan Company v Londýne, kde v súčasnosti pôsobí ako umelecký asistent. Andrej bol jeden z tých, ktorý kedysi otvárali i olympijské hry v Londýne v tanečnom programe.

Žiak a jeho učiteľ na jednom javisku

Ako v SND prišli na Liptákov? „Toto je prvý úspech Liptovského divadla tanca (LDT). V máji minulého roka sme totiž mali premiéru tanečného divadla. Už keď sme zriaďovali Liptovské divadlo tanca, počuli sme často – prečo? Pretože naši tanečníci potrebujú prax – odpovedala som. Premiéra LDT bola v Liptovskom Hrádku a potom sme predstavenie reprízovali v Bratislave na pozvanie divadla elledanse,“ zaspomínala riaditeľka školy.

„Úžasné na tom bolo, že my sme jeho priestory úplne zaplnili. Nie je to veľké divadlo, asi stopäťdesiat miest v hľadisku, ale tým, že je žánrovo zamerané na súčasný tanec, málokedy býva plné. Potom prišlo Liptovské divadlo tanca, ktoré existovalo v tom čase asi tri mesiace a divadlo sme vypredali. Pre mňa to bol úžasný zážitok, bola som na predstavení v Bratislave, a nevedela som, koho skôr vítať – či mojich učiteľov, profesorov, spolužiakov, bratislavských Liptákov. Navyše, naše deti podali fantastický výkon napriek tomu, že nemali možnosť predstavenie dlho skúšať. Keď skončili, diváci nešli domov, väčšina z nich skončila v divadelnom bare, kde bola úžasná atmosféra. Práve na tomto predstavení si nášho Maťa Lehotského ako tanečníka všimli.“

Ďalšou zaujímavosťou celého projektu o Labanovi je aj to, že tanečník Rado Piovarči pred necelým rokom bol učiteľom tanca práve mladučkým liptovským tanečníkom v Liptovskom divadle tanca. Teraz sa však stretnú Rado a Maťo s Dávidom na jednom javisku ako jedna postava jedného človeka v rôznom veku. „Rado Mateja niekam posunul, a tak si bratislavská choreografka Šárka Ondrišová vybrala práve jeho. Nesiahla po tanečníkoch do radov bratislavského konzervatória, ale prišla k nám Liptákom,“ rozhovorila sa riaditeľka súkromného konzervatória.

„Dôvodom je možno aj to, že my v Liptove robíme veci inak. Často niektoré kroky v odborných kruhoch potrebujem obhajovať. Napríklad moderný tanec majú naši žiaci od začiatku štúdia, inde je štyri roky balet a až potom nastupujú ostatné techniky. Podľa mňa však po štyroch rokoch iba baletu je ťažko telo inak formovať. Preto naše deti tancujú moderný tanec, v ktorom využívajú plastický pohyb, uvoľnenie. Teraz sa ukazuje prvé ovocie tohto rozhodnutia – naši tanečníci v SND. Pritom Matej je tretiak, David, ktorý ho bude alternovať, druhák. To sú ročníky, v ktorých by na iných školách nemali ešte ani základy moderného tanca.“

Liptovská liaheň talentov otvorená

Eva Ohraďanová bola v SND v čase, keď mladí liptovskí tanečníci skúšali. Stretla tam hneď niekoľkých Liptákov. Okrem „svojich“ momentálnych žiakov Mateja a Dávida aj asistenku choreografky Denisu Šeďovú z Važca a Mirku Iľanovskú z Liptovského Mikuláša.

„Všetko naši žiaci alebo absolventi,“ usmiala sa riaditeľka. Šárka Ondrišová, choreografka, jej úžasný pocit podčiarkla ešte slovami: „Nuž, Evka, máte tam v Liptove liaheň talentov.“

Po jednom z posledných nácvikov, keď Matej s Davidom boli sami v Bratislave, prišiel riaditeľke súkromného konzervatória mail a: „Ahoj Evi, chlapci sú šťastlivo späť, urobili sme opäť kus roboty. Ďakujem ti veľmi, sú to ozaj talentované a dobre vedené decká, mám z nich radosť, určite však aj ty. Napredujú a zlepšujú sa, záleží im na výsledku, sú milí, usilovní a pokorní k remeslu, čo sa dnes už málokedy vidí.“

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 528
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 755
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 166
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 929
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 838
 6. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 2 915
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 739
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 153

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 2. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 3. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 5. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 6. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 7. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 8. Rastislav Profant: Putin čaká na americkú pomoc, a ak nie možno použije nukleárne zbrane
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 738
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 219
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 781
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 878
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 811
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 619
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 710
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 2 717
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Na Liptove je jarné sneženie ničím výnimočným. Foto zo zápasu 3. kola 8. ligy, v červenom Lipt. Ondrašova vs Val. Dubová.

Tohtoročnú futbalovú sezónu 2021/2022 hodnotí predseda LFZ Igor Repa.


25. jún
Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom.

Kostol svätého Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši posvätia po rozsiahlej rekonštrukcii v nedeľu (26. 6.) o 11.00 h. Verejnosti ho sprístupnia od 15.00 h.


TASR 25. jún
Otvorenie Lužného mosta.

Motoristov na časti diaľnice D1 pri obci Hybe v okrese Liptovský Mikuláš čakajú najbližšie tri týždne dopravné obmedzenia.


SITA 25. jún
Vytvoriť kontajner, do ktorého by sa medveď nedostal je len časť úspechu. Dôležitá je aj disciplinovanosť obyvateľov.

Zvykla si na odpadky.


24. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ pozemku vyčíslil škodu na asi 6-tisíc eur.


10 h

Dokopy 25 rokov hral v štyroch veľmi populárnych kapelách.


Lajos Telek 21. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 2. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 3. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 5. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 6. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 7. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 8. Rastislav Profant: Putin čaká na americkú pomoc, a ak nie možno použije nukleárne zbrane
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 738
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 219
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 781
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 878
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 811
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 619
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 710
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 2 717
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu