LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Školy dnes musia neustále sledovať nové trendy v odboroch a prispôsobovať výučbu tak, aby žiaci stále držali krok s modernými postupmi v jednotlivých odvetviach. Len tak si môžu po skončení školy nájsť zaujímavú prácu vo svojom odbore.
Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši tento rok oslávila 145. výročie vzniku prvej poľnohospodárskej školy s vyučovacím jazykom slovenským.
K úctyhodným narodeninám svojej historickej predchodkyne pripravila pre svojich žiakov vzácny darček. Dve učebne vybavili modernými pomôckami, vďaka ktorým sa škole lepšie darí spájať klasickú výučbu s praxou.
„Bola to pre nás výzva. Podarilo sa nám prepojiť učivo s praxou, žiaci chodia praxovať do okolitých firiem a zároveň sa učia aj formou hry, pretože majú k dispozícií Legostavebnice, špeciálne stavebnice Merkur, roboty, tablety, notebooky, školský CNC sústruh a frézu. S ich použitím získajú odborné vedomosti a zručnosti,“ povedala poverená riaditeľka Malvína Fuzáková Dvorožňáková.
Tradičné vzdelávanie si žiaci spájajú s namáhavým memorovaním sa poučiek. Často sa stáva, že ani nevedia, čo naučená poučka znamená. Už malé deti vedia, že najlepšie sa učí formou hry. Toto pravidlo platí pre všetky vekové kategórie a vidieť to aj na žiakoch Strednej odbornej polytechnickej školy v Liptovskom Mikuláši.
Slúžia všetkým študentom
Žiakom sa vyučovanie v podobe hry páči, keď skladajú, ani nevnímajú, kedy sa končí hodina. Špeciálne učebne s vybavením slúžia žiakom poľnohospodárskych, strojárskych aj potravinárskych odborov.
„Žiaci lepšie chápu konštrukcie strojov, princípy ich fungovania a využitie v praxi. Museli sme prihliadať aj na nový trend, teda automatizáciu v poľnohospodárskej výrobe a na to používame legá. Pomocou jednoduchých programov vieme simulovať nastavenia mechanizmov na moderných poľnohospodárskych strojoch,“ povedal Ján Letavaj, učiteľ profilových odborných predmetov v študijných a učebných odboroch agropodnikanie a agromechanizátor, opravár.
Využívajú aj moderné programovanie
Už dnes školu vyzývajú poľnohospodári a chovatelia, ktorých v regióne nie je málo, aby žiakov pripravovali v oblasti moderných technológií, ktoré dokážu výrazne uľahčiť prácu. Práve takto vybavení a skúsení študenti majú lepšiu šancu uplatniť sa na trhu práce.
Škola získala na modernizáciu dvoch učební finančnú podporu z Európskej únie, piatimi percentami sa podieľal zriaďovateľ, teda Žilinský samosprávny kraj. Nákup pomôcok a zariadenie učební stálo 135-tisíc eur.