RUŽOMBEROK. Mesto Ružomberok malo ako prvé mesto na Slovensku spustiť pilotný projekt, ktorý mal cielene zlepšovať pohybové aktivity detí od najútlejšieho veku po 18 rokov.
O projekt, ktorý mal do škôl priniesť viac telesnej výchovy a zdravého pohybu, sa dokonca zaujímal aj prezident republiky a ministerstvo školstva. V roku 2013 schvaľovali projekt Bubo s nadšením a veľkým očakávaním.
Radnica sa schválením koncepcie zaviazala aj k financovaniu cvičebného projektu. Platiť mala dvoch autorov projektu a cvičebné pomôcky pre školy.
Nezapojili sa všetky školy
Do projektu sa nezapojili všetky školy a škôlky na území mesta, aktuálne cvičia podľa neho iba štyri školy.
Po troch rokoch poslanci mestského zastupiteľstva zrušili financovanie projektu z mestských peňazí, pretože nepriniesol také výsledky, ako očakávali a školy sa do neho z rôznych dôvodov nezapojili alebo odstúpili.
Okrem toho radnica naň doplácala nemálo peňazí. V roku 2013 stál projekt mestskú kasu 15-tisíc eur, z toho 12-tisíc šlo na mzdy dvoch inštruktorov, zvyšok na nákup cvičebných batérií.
O rok neskôr zaplatilo mesto už 23-tisíc, 20-tisíc tvorili mzdy. Vlani stál Bubo mesto dovedna 22-tisíc eur, platy dvoch ľudí zhltli 17-tisíc eur.
Väčšina peňazí šla na výplaty
Poslanci ružomberského mestského zastupiteľstva zdôraznili, že myšlienka projektu nie je zlá, problémy boli skôr personálne a v systéme kontrolovania činnosti. Časť poslaneckého zboru kritizovala aj to, že väčšinu peňazí zhltli mzdy autorov projektu. Zrušenie financovania projektu Bubo odporučila aj komisia športu.
„Zo športového hľadiska šlo o dobrý projekt. Trvám ale na tom, že bol postavený na financovaní dvoch ľudí, veď 80 až 90 percent šlo na ich výplaty,“ povedal poslanec Ľubomír Kubáň, ktorý je zároveň predsedom komisie športu.
Treba hľadať nové riešenie
Primátor Igor Čombor zdôraznil, že projekt mal zviditeľniť Ružomberok a zvýšiť pohybovú aktivitu detí. Na druhej strane priznal aj problémy, ktoré projekt sprevádzali.
„Keď mesto dáva na niečo peniaze, malo by sa všetko riadne dokladovať a vykázať. V tomto prípade to ale výrazne krívalo,“ povedal.
Viceprimátor Michal Slašťan doplnil, že mesto by malo hľadať nový spôsob, ktorý by prispel k tomu, aby sa deti viac hýbali .
„Treba rozbehnúť ďalšiu debatu o tom, ako zabrániť zníženiu pohybových aktivít detí na školách,“ reagoval Slašťan.