HYBE. Hybský dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) vznikol presne 20. februára 1927 ustanovujúcim valným zhromaždením a už v priebehu niekoľkých rokov sa stal dôležitou súčasťou obce. Pri jeho zrode stáli tajomník a zakladajúci veliteľ Bedrich Fišera, veliteľ Jozef Chrobák, Albert Kunda ako jeho zástupca a Ján Titus Pavella.
Okrem priameho zásahu pri požiaroch dobrovoľní hasiči pomáhali a stále pomáhajú aj pri záchranných či humanitárnych akciách. Dôležitú úlohu zohrávajú v kultúre, ale aj protipožiarnej osvete v obci.
Niektoré kolá hasičskej ligy sú iné
„Každoročne štartujeme v okresnej hasičskej lige a súťažíme s družstvom siedmich mužov. Najčastejšie predvedieme požiarny útok.
Niektoré kolá súťaže sú ale iné. Napríklad v Liptovskej Porúbke bojujeme o titul Železného hasiča, súťaž je zameraná na fyzickú pripravenosť jednotlivcov alebo dvojíc,“ povedala jedna z ôsmich členiek DHZ v Hybiach Táňa Petrulová.
Na ligovom kole v Partizánskej Ľupči v rámci 1. ročníka Memoriálu Celestína Vajdu si zase dobrovoľníci z Hýb vyskúšali simuláciu hasenia požiaru. Začali transportom vozidla, potom nasávali vodu z potoka, prekonali prekážky a hasili oheň.
Mimo ligových súťaží, na medzinárodných pretekoch TFA Železný hasič, sa im tiež podarilo obsadiť popredné priečky. Dobrovoľní hasiči zasahujú po boku profesionálnych hasičov. Keď ale profesionáli nedokážu v niektorých lokalitách zasiahnuť včas, musia ich nahradiť dobre organizovaní dobrovoľníci.
Spravidla ide o tých, ktorí sú k požiaru najbližšie. Chlapi z DHZ musia urobiť prvotné opatrenia, teda evakuovať ľudí a čo najviac znížiť požiarne riziko.
Štyria chlapi musia byť v pohotovosti
Práve na základe programu celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na území SR došlo ku kategorizácii jednotlivých dobrovoľných hasičských zborov. Sú rozdelené na štyri typy hasičských zborov do kategórií A, B, C a D.
Hasiči z Hýb so svojou vybavenosťou a schopnosťami zasiahnuť a vyraziť na zásah patria do kategórie B. Teda sú hasičskou jednotkou dobrovoľného zboru určenou na podporu profesionálnych hasičov.
Chlapi majú špecializovaný výcvik
„Sme schopní diaľkovo dopravovať vodu, tvoriť hadicové vedenie, tylovo zabezpečiť hasičské jednotky, ale aj jednoduché hasičské práce. Dokážeme samostatne zasiahnuť pri menších požiaroch v interiéri aj exteriéri, zasahovať pri živelných pohromách a pomáhať profesionálom,“ vysvetlil veliteľ Miroslav Melich.
Chlapi musia ale absolvovať základný aj špecializovaný výcvik, aby získali odbornú aj zdravotnú spôsobilosť. „Keď operačné stredisko hasičského a záchranného zboru vyhlási poplach, do dvoch hodín musia byť štyria chlapi v pohotovosti na hasičskej zbrojnici. Na výjazd majú potom 10 minút,“ dodal veliteľ.
Pomáhajú si, ako vedia, aj brigádami
Medzi najzaujímavejšie zásahy patria podľa hybských dobrovoľníkov požiare veľkého rozsahu. Uplynulý rok pomáhali pri požiari hotela Junior v Jasnej. Ich úlohou bolo zásobovanie vodou.
V katastri obce Hybe sú veľmi časté požiare lesných porastov v lokalite Rígel. Niekoľkokrát tam zasahovali práve pri rozsiahlych lesných požiaroch.
DHZ v Hybiach má niekoľko finančných zdrojov. Jedným je aj obecný rozpočet, potom je to príspevok od štátu v rámci zaradenia do skupiny B.
„Asi ako každý aktívny zbor sa snažíme získať financie aj inými spôsobmi. Fungujeme ako občianske združenie, takže sa nám podarilo získať časť financií z 2 percent z daní. Pomáhame si ale aj brigádami, sadením stromčekov a organizujeme hasičský ples,“ dodal M. Melich.
Ako už z názvu vyplýva, členstvo v zbore je dobrovoľné. Na tomto princípe funguje každý hasič. Je to poslanie a pre mnohých záľuba.
„Fungujeme ako kolektív, ktorý sa spoločne snaží v prvom rade chrániť verejné záujmy, zúčastňovať sa na rôznych podujatiach, súťažiach a v neposlednom rade spolu trávime svoj voľný čas. Určite si to vyžaduje isté obety,“ opísal aktivity veliteľ DHZ.
V prípade požiaru ide všetko bokom
V letnej sezóne trénujú pred každým kolom ligy aspoň jedenkrát do týždňa. V sobotu je súťaž. Nevyhnutná je kontrola stavu techniky a vozidla, ktoré musia byť k dispozícii. To je úloha strojníkov.
„Organizujeme aj kultúrne udalosti, tento rok sme oslavovali 750. výročie udelenia mestských práv Hybiam. Súčasťou bolo aj slávnostné odovzdanie hasičskej Tatry 148, takže sme podujatie spoluorganizovali,“ povedala na záver T. Petrulová.
Samozrejme, v prípade požiaru alebo inej živelnej katastrofy ide všetko bokom a pri pomoci strávia hasiči – dobrovoľníci desiatky hodín v teréne, a to aj pri nebezpečných situáciách.
V rámci okresu Liptovský Mikuláš sú dobrovoľní hasiči rozdelení do piatich okrskov, kde funguje spolu 59 dobrovoľných hasičských zborov.