LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ak napríklad mesto potrebuje nájsť firmu, ktorá má urobiť nový plot okolo cintorína, musí vypísať súťaž. Do súťaže sa prihlasujú rôzne firmy a mesto si vyberie spravidla tú najlacnejšiu.
Pravidlá súťaže musí mesto alebo obec zverejniť vo vestníku verejného obstarávania, alebo hľadá najvýhodnejšiu ponuku v elektronickej aukcii. Niektoré obce, aby informovali obyvateľov o tom, čo chystajú, zverejnia oznam aj na svojej vlastnej úradnej tabuli a na internetovej stránke obce.
Aj menšie obce zákazky zverejňujú na stránkach
Vo Važci napríklad nedávno zadali zákazku na firmu, ktorá by im urobila energetický audit. V Bobrovci zas hľadajú firmu, ktorá by im dodala nový kotol pre obecný úrad.
Pravidlom je, že mestá aj obce zverejnia, ako súťaž prebiehala. Vymenujú, aké firmy sa do súťaže prihlásili a ktorá ponuka súťaž napokon vyhrala.
Z internetovej stránky mesta Liptovský Mikuláš sa obyvateľ nedozvie takmer nič. Veľké zákazky síce mesto zverejňuje cez štátny vestník verejného obstarávania, ale o menších súťažiach neinformuje.
Primátor sľuboval transparentné nákupy
Súčasťou predvolebného programu primátora Jána Blcháča bol prísľub transparentného nakupovania.
„Mesto bude nakupovať iba verejne, každý nákup tovarov a služieb nad 500 eur bude verejný a do súťaže sa bude môcť zapojiť každý podnikateľ. Už žiadne prieskumy trhu, ktoré vyhrajú spriaznené firmy.“
Primátor je vo funkcii takmer rok aj štvrť a zatiaľ sa nič také ako transparentné nákupy tovarov a služieb nekoná. Na mestskej stránke sa posledný oznam o verejnom obstarávaní týka hľadania firmy na zneškodňovanie odpadu a oznámenie je staré rok. Posledná zverejnená zákazka je na tlač letákov pre rómske občianske hliadky z roku 2014. Vyzerá to tak, akoby mesto nič nekupovalo a nič nepotrebovalo.
Zo zverejnených zmlúv a faktúr je jasné, že potrebuje a nakupuje. Ľudia sa až po prácnom vyhľadávaní dozvedia iba meno víťaznej firmy rovno aj s cenou, ktorú zaplatí.
Sústreďujú sa na centralizáciu verejného obstarávania
„Po prenesení tohto sľubu do praxe si uvedomujeme, že je to časovo aj z pohľadu byrokracie ťažko realizovateľná záležitosť. Aj zákon o verejnom obstarávaní nakoniec zvýšil povinnú hodnotu na elektronické obstarávanie z tisíc na päťtisíc eur z dôvodu komplikácií a hlavne časového zdržania pri nákupoch,“ povedal liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.
„Zvolili sme preto podľa nás lepší spôsob, na ktorý sa v súčasnej dobe sústredíme. Je ním centralizácia verejného obstarávania, čím sledujeme šetrenie verejných financií. Okrem prípravy centralizácie verejného obstarávania si súčasne mesto plní všetky povinnosti v zmysle zákona o verejnom obstarávaní,“ dodal primátor.