.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Návštevníci strediska, ktorí sa prídu pozrieť na preteky, alebo si zalyžovať, musia počítať s dopravnými obmedzeniami. Osobným autom sa dostanú len po záchytné parkoviská, odkiaľ budú môcť pokračovať kyvadlovou dopravou. Autom sa do Demänovskej Doliny dostanú len tí, ktorí majú parking pas. Organizátori preto odporúčajú počítať pri doprave do Jasnej s dostatočnou časovou rezervou.
„Prevádzková doba lanoviek a vlekov je predĺžená, a to od 07.30 do 17.00 h. Pre lyžiarov budú počas Svetového pohára na severnej strane Chopku k dispozícii nástupné miesta Lúčky a Záhradky, na južnej strane Chopku nástupné miesta Krupová a Srdiečko," informovala hovorkyňa spoločnosti Tatry mountain resorts Zuzana Fabianová.
Trať pripravovali desať dní
Do prípravných prác okolo celého podujatia je zapojených takmer šesťsto ľudí. "S technikou prišli do dejiska príprav tri kamióny. Na osieťovanie tratí aj s tréningovou traťou sa použilo osem kilometrov bezpečnostných sietí s približne päťtisíc päťsto tyčami, ďalej približne tristopäťdesiat metrov bezpečnostných matracov a na samotné preteky sa použije tristo tyčí," opísala Fabianová. Trať Svetového pohára sa podľa nej pripravovala približne desať dní a na jej úprave pracovalo od desať do stodvadsať ľudí. Stavba tribún trvala štyri dni.
Cez víkend sa na trať postaví spolu osemdesiatsedem pretekárok z osemnástich krajín sveta. Zastúpené sú pretekárky zo Slovenska, Rakúska, Bieloruska, Kanady, Chorvátska, Česka, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Nórska, Poľska, Ruska, Slovinska, Švajčiarska, Švédska, USA a Lichtenštajnska.
Svetový pohár bol v Jasnej už trikrát
"Medzi najväčšie lyžiarske hviezdy patria Mikaela Shiffrin, Frida Hansdotter, Veronika VelezZuzulová, Petra Vlhová, Lara Gut a iné," dodala.
Preteky Svetových pohárov mužov a žien sa v Jasnej konali spolu trikrát. V rokoch 1979 a 1982 súťažili v rámci najstaršieho slovenského lyžiarskeho podujatia Veľkej ceny Demänovských jaskýň muži a v roku 1984 zasa ženy.
Autor: (tasr)