LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Problém so žobrajúcimi deťmi sa vo väčšej miere objavil v Liptovskom Mikuláši už v lete minulého roku, presnejšie počas letných prázdnin. Deťom predchádzali v minulých rokoch bezdomovci, žobrajúce prípady ľudí bez domova sú ale skôr ojedinelým javom.
Malí, najčastejšie chlapci, vo veku okolo desať rokov, sú na Kamennom poli už bežným koloritom. Akonáhle vidia niekoho s nákupným košíkom, okamžite ho dobehnú a pýtajú si almužnu. Keď ich odbijete slovami: nemám, nedám alebo ich jednoducho ignorujete, pokúšajú, dobiedzajú, pokým z parkoviska neodídete. Ak sa ich opýtate, odkiaľ sú, kde majú rodičov a prečo to robia, väčšinou odídu.
Dohovárajú im priamo na mieste
Na problém žobrajúcich detí sme sa opýtali hovorkyne mesta Liptovský Mikuláš Viktórie Čapčíkovej. Povedala, že pracovníci zo sociálneho odboru problém poznajú, sledujú a riešia ho priamo v teréne.
„So žiadosťou o pomoc sme sa obrátili na mestskú, ale aj štátnu políciu. Ako najúčinnejšia sa ukázala identifikácia detí a následne aj rodičov. V takomto prípade dokážu pracovníčky sociálneho odboru za pomoci polície vyvodzovať voči maloletým, ale aj ich rodičom dôsledky,“ vysvetlila hovorkyňa.
Terénne pracovníčky často žobrajúce deti aj ich rodičia poznajú. Prichytiť maloletých priamo pri čine nie je preto jednoduché. Deti sa im vyhýbajú.
„V prípadoch, keď sa im to podarí, upozornia rodičov. Tí sa spravidla tvária, že o tom, čo robia ich deti, nevedia a sľúbia okamžitú nápravu. V praxi ale často nefunguje,“ dodala V. Čapčíková.
Terénnym pracovníčkam sa v niektorých prípadoch osvedčilo, keď žobrajúcim deťom dohovorili priamo na mieste. Pred nákupným centrom sa už potom neobjavili.
Polícia distribuuje do schránok letáky
Žobrajúce deti najčastejšie prichádzajú z blízkej z lokality Hlboké, sú ale aj výnimky.
Z informácií, ktoré o žobrajúcich deťoch samospráva má, vyplýva, že pochádzajú z najchudobnejších rodín. Výnimkou sú ale aj také, ktoré len využívajú skúsenosti kamarátov.
Problém so žobrajúcimi deťmi podľa V. Čapčíkovej po skončení letných prázdnin miestne ustúpil.
„Výraznejšie sa opäť objavil po skončení vianočných sviatkoch. Dôvodom mohli byť zvýšené náklady rodín na kúrenie počas silných mrazov a celkový nedostatok peňazí, dôsledkom bolo častejšie vyhýbanie sa školskej dochádzke,“ dodala hovorkyňa mesta. Mikulášska mestská polícia (MSP) pravidelne hliadkuje v okolí nákupných centier a zameriava sa aj na žobrajúce deti.
„Takéto skutky sa ale deťom veľmi ťažko dokazujú. Ak sa to ale hliadke podarí, oznámi to úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. V prípade, ak majú ľudia podozrenie zo spáchania trestného činu, priestupku alebo porušenia iného právneho predpisu, môžu nás kontaktoval na tel. čísle 159,“ povedal náčelník MSP Marián Jančuška.
Dodal, že ako prevenciu mestská polícia distribuuje do schránok letáky s informáciami o zodpovednosti za maloleté deti.