BRATISLAVA, DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Zo Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej RTVS na Dvojke v priebehu troch dní odvysielala celkovo 8 hodín programu.
Takmer 5 hodín tvorili prenosy zo súťažného programu a 3 hodiny boli venované vysielaniu zo štúdií, ktoré mala RTVS pripravené priamo v dejisku pretekov.
Rozhovory trvali až sedem hodín
Ďalšie hodiny obsahu a živé vstupy priamo z dejiska pretekov RTVS divákom a poslucháčom pravidelne poskytovala v spravodajských reláciách Správy RTVS, v športovom spravodajstve Góly body sekundy a tiež v rozhlasovom spravodajstve.
Veľkú pozornosť pretekom v Jasnej venovalo aj Rádio Slovensko, ktoré poslucháčom v spravodajstve, publicistike, živých vstupoch, v Príbehu na týždeň a v rozhovoroch prinieslo celkovo 7 hodín informácií o Svetovom pohári.
Na príprave či výrobe obsahu z pretekov sa nepretržite podieľali traja rozhlasoví redaktori športu, dvaja redaktori publicistiky Rádia Slovensko, šiesti moderátori či technické oddelenie Rádia Slovensko.
Prenos z Jasnej bol najsledovanejší
Druhé kolo slalomu, v ktorom sa v nedeľu 6. marca predstavili naše reprezentantky Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová a Barbara Kantorová, si nenechalo ujsť až 422-tisíc divákov, vďaka čomu sa tento prenos stal najsledovanejším programom Dvojky za posledný rok. Prvé kolo slalomu sledovalo až 259-tisíc divákov.
Prenosy z Jasnej si počas troch vysielacích dní zaplo takmer 1,2 mil. divákov, čo predstavuje až 25% populácie ľudí starších ako 12 rokov.
Prenosy zaujali široké spektrum divákov, vyrovnané hodnoty sledovanosti dosiahli prenosy u mladšej cieľovej skupiny divákov od 12 do 54 rokov, ale aj u starších divákov nad 55 rokov. Medzi najsilnejšie cieľové skupiny patrili diváci s vysokoškolským vzdelaním či diváci zo Žilinského kraja.
Príprava priamych prenosov a vysielania z Jasnej bola pre RTVS ako národného vysielateľa podujatia veľkou skúškou.
Vysielanie sťažovalo nevyspytateľné počasie
RTVS sa na vysielanie pripravovala od leta 2015 a vyrábala signál prakticky do celého sveta, pripravených bolo 6 prenosových vozov a na hladkom priebehu sa podieľalo až 35 členov technického štábu.
„Zabezpečenie vysielania a priamych prenosov z pretekov bolo náročné najmä vzhľadom na nevyspytateľné poveternostné podmienky a sťažený prístup ku kamerovým vežiam.
Prakticky každý kus techniky sme museli vyviezť ratrakom na stanicu Luková a ku kamerovým vežiam museli techniku priniesť skúsení lyžiari.
Veľké problémy nám spôsoboval sneh a silný vietor, každý deň sme museli prípojné skrine vyhrabávať spod dvojmetrových snehových závejov,“ hovorí šéf techniky RTVS Andrej Doležal.
Ocenili profesionálny prístup televízie
Podľa neho by sa RTVS nezaobišla bez pomoci organizátorov pretekov, ktorí sa na náročných prípravách televíznych prenosov aktívne podieľali. O profesionálnom prístupe a kvalitnej technickej úrovni priamych prenosov svedčí aj bezproblémová spolupráca s ostatnými vysielateľmi, pre ktorých RTVS vytvorila technické zázemie.
„Aj skúsenejší kolegovia z nemeckých či rakúskych televízií kvalitné zabezpečenie vysielania a náš profesionálny prístup veľmi ocenili,“ dodáva A. Doležal.