LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Arborétum v Liptovskom Hrádku je chráneným areálom so štvrtým stupňom ochrany. Dohliadajú naň paragrafy hneď dvoch zákonov, pamiatkový a zákon o ochrane prírody. Každý zásah preto musí Stredná odborná škola lesnícka J. D. Matejovie konzultovať s Pamiatkovým úradom aj Úradom životného prostredia.
Lesnícka škola požiadala o výrub 18 stromov v arboréte. Trápia ich choroby, vplyvom ktorých stromy vysychajú a pri silnejšom vetre môžu odpadnuté suché konáre ohroziť ľudí prechádzajúcich sa po arboréte.
Výrub museli urobiť aj vlani
Riaditeľ školy Viliam Prukner povedal, že výrub starých a chorých stromov je prirodzeným procesom a ide o klasickú generačnú výmenu. Museli ju urobiť aj vlani.
Pri výrube stromov sa vysadia nové stromy, najmenej toľko, koľko vyrúbu. Prukner povedal, že by ich radi zasadili aj viac.
„Chceli by sme postupne aj zjednotiť zóny nášho arboréta. Stane sa, že napríklad v ázijskej zóne máme naše stromy a nerobí im to dobrotu,“ vysvetlil.
Bresty trpia grafiózou
Stromy, ktoré by bolo potrebné vyrúbať, už obzreli aj pamiatkári aj ochranári. „Napríklad bresty trpia grafiózou, smreky napadol podkôrny hmyz,“ opísal Ján Pavlík, správca arboréta a tamojší pedagóg.
V arboréte objavil aj nového škodcu na stromoch, ktorú v Liptovskom Hrádku ani v okolí lesníci ešte nezaznamenali. Boli si ju pozrieť aj pracovníci Národného lesníckeho centra.
„Na smreku východnom a pichľavom sme našli lykokaza smrekového. Ojedinelé je to tým, že ide o škodcu typického pre našu geografickú oblasť, ktorý ale doteraz nebol u nás zaznamenaný na cudzokrajných smrekoch. Môže hromadne napádať smreky pichľavé, tak ako sa to deje v západnej a Európe“ spresnil Pavlík.