Radnica investuje do rekonštrukcie mestského cintorína v Ružomberku viac ako 90-tisíc eur. Práce by sa mohli začať do mesiaca.
RUŽOMBEROK. Hlavné aktivity robotníkov, ktorí sa budú podieľať na zveľadení pietneho miesta, sa budú sústreďovať na spevnenie cesty vľavo od domu smútku, opravu oplotenia susediaceho so záhradkami a chodníkov v urnovom háji.
„Práce by sa mali začať hneď, ako to dovolí počasie, aby na cintoríne nevzniklo zo zemných prác zbytočne veľa blata. Počítame, že tak do troch týždňov,“ priblížil Pavol Dobrodej, vedúci oddelenia investícií a komunálnych služieb mesta Ružomberok.
Podľa zmluvy by mala stavebná firma dokončiť všetky potrebné práce najneskôr v priebehu troch mesiacov.
Chcú využiť aj ušetrené peniaze
Rekonštrukciu zrealizuje oravská firma, ktorá spomedzi desiatich uchádzačov o zákazku ponúkla najnižšiu cenu. Mesto získalo na tento účel peniaze z prostriedkov Úradu vlády SR vo výške 120-tisíc eur. „Keďže cena bude nižšia, ako sme plánovali, podali sme žiadosť o to, aby sme aj zvyšok financií mohli použiť na cintorín,“ povedal Dobrodej.
Mestský cintorín pod Kalváriou vznikol v roku 1913 a nachádzajú sa na ňom desaťtisíce hrobov. „Napríklad lapidárium, teda kamenný pomník, kde sa premiestnili hroby z bývalého židovského cintorína, obsahuje najmenej tisícku hrobov,“ priblížil Radislav Kendera, špecialista na históriu miestneho cintorína.
Veľa hrobov má vzácnu architektúru
„Svojou polohou a parkovým charakterom patrí ružomberský cintorín medzi najkrajšie na Slovensku, ale čo sa týka infraštruktúry, stále je čo zlepšovať,“ povedal Kendera a dodal, že miesto by si zaslúžilo aj kvalitný informačný systém či presné pravidlá pochovávania.
Problém vidí aj v tom, že kontajnery na odpad sú sústredené pri jednej zo vstupných brán. Ich primerané rozmiestnenie by predišlo vytváraniu skládok. „Aj šírka hrobov či chodníkov by mala byť pevne stanovená, lebo už na pohľad je zrejmé, že nedodržiavajú líniu. Takisto by bola vhodná aj metodika ochrany a udržiavania vzácnych hrobov, či už tých, v ktorých odpočívajú významné osobnosti, alebo majúcich vzácnu architektúru,“ uzavrel Kendera.