LIPTOV. Ružomberskí bezdomovci majú k dispozícii útulok na Ulici Scota Viatora. Je v ňom 15 lôžok, pričom tri sú vyhradené pre ženy a zvyšok pre mužov. Cena za prenocovanie je od jedného do dvoch eur v závislosti od sociálnej úrovne a miesta trvalého pobytu záujemcu.
„Obsadenosť útulku je závislá aj od ročného obdobia, ale väčšinou je jeho kapacita naplnená na 90 percent,“ priblížila Dagmar Majeríková z oddelenia sociálnych služieb mesta.
Zaplatí dokopy tri eurá
Útulok poskytuje len dočasné ubytovanie, ale jeho obyvatelia majú k dispozícii okrem vlastnej postele aj uzamykateľnú skrinku, štandardne vybavenú kuchynku a spoločenskú miestnosť.
„V minulom roku sme zakúpili nové matrace, paplóny, vankúše a uteráky. Naši klienti tiež môžu používať práčku, alebo si vymeniť bielizeň,“ vymenovala Majeríková.
Ružomberčan v hmotnej núdzi, ktorý sa rozhodne prenocovať jednorazovo a využiť všetky služby útulku, zaplatí dokopy tri eurá. Cezpoľný návštevník si priplatí dve eurá a 50 centov.
V lete prespávajú v uliciach
O chod zariadenia sa starajú traja správcovia, terénny sociálny pracovník a bytová referentka mestského úradu. Celkové ročné náklady na jeho prevádzku sú približne 38-tisíc eur.
Jedno lôžko teda stojí radnicu mesačne 210 eur. Sumou takmer 22-tisíc eur ročne prispieva mestu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Susedný Liptovský Mikuláš prevádzkuje nocľaháreň v osade Hlboké. Nachádza sa v nej 12 lôžok, osem pre mužov a štyri pre ženy. Zariadenie je otvorené počas celého roka od šiestej podvečer do ôsmej rána.
Ľuďom v núdzi poskytuje okrem prístrešia aj nevyhnutné oblečenie a obuv, sociálne poradenstvo a vytvára podmienky na vykonávanie základnej osobnej hygieny, prípravu jedla.
Zo sumy platia troch ľudí
Počas zimných mesiacov využívajú ľudia bez domova tieto služby na sto percent, ale v lete sa často presúvajú a prespávajú aj na uliciach.
Poplatok za prenocovanie v Hlbokom je pre človeka v hmotnej núdzi symbolických päťdesiat centov.
„Financovanie nocľahárne je zo zdrojov mesta a dotácie ministerstva práce. Celkové ročné náklady na prevádzku sú 40-tisíc eur. Z tejto sumy dostávajú plat traja noční strážnici, upratovačka a vedúca Komunitného centra. Platia sa z nej aj energie, údržba či výmena zariadenia,“ informovala hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková.
Po meste chodí zanedbaný
V najmenšom meste regiónu Liptovskom Hrádku nocľaháreň nepotrebujú. „Nemáme žiadnych bezdomovcov, len jedného spustnutého človeka, ktorý pije a chodí po uliciach zanedbaný. Má však doživotné právo na bývanie,“ povedal hrádocký primátor Branislav Tréger.
„Ak by sa situácia zmenila, vedeli by sme ju riešiť, lebo máme dohody s rôznymi zariadeniami pre sociálne slabších ľudí,“ dodal.