LIPTOVSKÝ MICHAL. Z jednej strany železnica, z druhej strany diaľnica, z tretej strany Liptovská Mara a nakoniec aj cesta prvej triedy.
To sú súčasné hranice obce pomenovanej po archanjelovi Michalovi, ktoré bránia jej rozpínaniu. Preto tu nevidno takmer žiadne novostavby a počet obyvateľov sa nijako výrazne nemení.
„Je to tak, že keď chceme niečo postaviť, je okolo toho veľa rozruchu a vždy sa nájde niekto, kto je proti. Na prvom mieste pred ľuďmi sú už pomaly aj vtáčiky a všeličo iné,“ posťažovala sa druhý rok úradujúca starosta Elena Tuková. „Stavajú sa len rekreačné chatky a záhrady za železničnou traťou, lebo nepodliehajú takým prísnym kritériám,“ upresnila.
Všetky plány vedenia obce sa tak sústreďujú na to, aby zveľadili to, čo majú, a aby sa jej obyvateľom žilo čo najlepšie. Z hmotných prostriedkov majú na to vyčlenených niečo vyše 73-tisíc eur ročne. „Nepúšťame sa do žiadnych megalomanských akcií. Minulý rok sme nerealizovali žiadnu veľkú investíciu a z rozpočtu sme ušetrili len štyritisíc eur,“ zhrnula starostka Tuková.
O peniaze z fondov už žiadať nebudú
Tento rok by sa radi pustili do troch projektov. Cez eurofondy chcú opraviť cestu a dokončiť potrebné opravy na obecnom úrade vrátane zateplenia. „Budova bola v katastrofálnom stave. Vyzeralo to tu ako v Sarajeve po bombardovaní. Teraz je to lepšie, ale stále je čo opravovať, aj strechu treba vymeniť. To by sme radi urobili cez Environmentálny fond,“ povedala.
O viac financií z fondov však v budúcnosti žiadať nechce. Podľa starostky sú projekty riešené veľmi nešťastne, pretože obce musia investovať do ich prípravy značné sumy a pridelenie peňazí nie je isté. „Je to veľký hazard s verejnými financiami. Preto už nepodáme žiadny projekt na fondy. Ani v tom prípade, že nám tieto žiadosti, ktoré sme podalo, vyjdú,“ skonštatovala E. Tuková.
Vzhľadom na to, že ide o menšiu obec, jej občianske vybavenie je pomerne dobré. Celá obec má kanalizáciu, veľký a pekný kultúrny dom, nachádza sa v nej obchod, katolícky farský úrad a škôlky v susedných obciach či škola v Liptovskej Teplej nie sú príliš ďaleko. Aj napriek tomu by ale Michalčania privítali viac autobusových spojov.
Hasiči museli obchádzať tunel cez Ľupču
V najbližšej dobe by mali pred obecným úradom pribudnúť spevnené parkovacie miesta a tiež niekoľko lavičiek obklopených zeleňou. „Som skôr za viac menších projektov a hlavne za budovanie dobrých vzťahov. To je pre mňa prvoradé,“ priznala starostka a prezradila, že myslí aj na dôchodcov.
Obec zvažuje, že by pre seniorov mohla zriadiť zariadenie v budove bývalej turistickej ubytovne. Predtým ju ale musia opraviť, lebo obec ju prenajímala a naspäť ju prevzala v dezolátnom stave.
„Kedysi som pracovala ako riaditeľka podobného zariadenia a bola som aj pri jeho vzniku, tak by som chcela využiť tieto skúsenosti,“ zdôvodnila svoj zámer.
Čo najrýchlejšiu rekonštrukciu si vyžaduje aj tunel popod železnicu, ktorá oddeľuje časť dediny. Tunel má poškodenú statiku a má také rozmery, že sa doňho zmestia len osobné autá. Veľký problém to spôsobilo pri požiari pred tromi rokmi. Hasičské auto sa k horiacemu domu dostalo len obchádzkou popri skládke v Partizánskej Ľupči.
Železničiari prisľúbili nápravu a starostka sa zaviazala, že ich v prípade potreby posúri. Medzi pozitívne zaujímavosti obce patrí fakt, že na jej území pôsobí už zhruba 900 rokov najstaršia fara v Liptove. Vek miestneho kostola sa datuje tiež na minimálne 700 rokov. V Liptovskom Michale mali aj prvú papierenskú výrobu v regióne a zápalkáreň, ktorá v roku 1953 vyhorela.