LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Bol piatok krátko pred ôsmou ráno. Vychádzali sme z Ružomberka a naším cieľom bolo parkovisko Čemice na diaľnici D1 pár kilometrov pred Liptovským Mikulášom.
O ôsmej tam mali príslušníci mýtnej polície vážiť nákladné autá a kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.
„Miesto a čas váženia určuje Národná diaľničná spoločnosť. Na váženie v tomto úseku vyhovuje len plocha parkoviska Čemice, najmä pre jeho povrch a sklon,“ vysvetlil Ján Culák, vedúci oddelenia mýtnej polície v Liptovskom Mikuláši.
Krátko po výjazde z mesta sme zbadali hliadku mýtnej polície pri papierňach. Za krajnicou stálo niekoľko nákladných áut a policajti ich vážili. Osobné autá prechádzali bez zastavenia. V rádiu začínal dopravný servis. Pravidelnú akciu na diaľnici za Dechtármi zatiaľ nikto nenahlásil. Asi kilometer pred Čemicami však stála reflexná tabuľa s oznámením o policajnej hliadke.
Kontrolu robilo deväť ľudí
Doprava sa zúžila do jedného pruhu a povolená rýchlosť sa postupne znižovala. Všetky autá museli pomaly prejsť tesne popri policajtovi, takže sa postupne vytvárala kolóna. Príslušník v reflexnej bunde púšťal väčšinu áut ďalej. Vytypoval si len niektoré dodávky a väčšie nákladné autá, ktoré usmernil na parkovisko vedľa, kde prebiehala podrobná kontrola. Stála tu policajná dodávka, vozidlo Národnej diaľničnej spoločnosti s nápisom kontrola diaľničných známok a ďalšia dodávka spoločnosti, ktorá zabezpečuje váženie. Dokopy tam bolo deväť ľudí, z toho päť policajtov.
Policajt na diaľnici poslal na parkovisko niekoľko dodávok za sebou.
„Čo máte naložené vzadu?“ pýtal sa policajt šoféra s prievidzskými značkami a kontroloval mu doklady. „Len niekoľko drevených stoličiek,“ odpovedal vodič a o chvíľu prechádzal cez váhu. „V poriadku, pokračujte,“ vyhlásil muž pri váhe, ktorému údaje o preťažení hlásili cez vysielačku z neďaleko odstaveného auta so softvérom.
Vodiči boli nervózni
„Prečo kontrolujete mňa? Kamióny by ste mali vážiť, tie chodia preťažené,“ sťažoval sa šofér bielej dodávky. Policajt ho podrobil dychovej skúške, skontroloval doklady, poslal na váhu a o niekoľko minút pokračoval v ceste.
Krátko nato prišiel na kontrolu veľký kamión doplna naložený drevom. „Odkiaľ je drevo?“ opýtal sa policajt a šofér odvetil, že z Ružomberka. Váha potvrdila primerané zaťaženie a kamión s ružomberskými značkami a ceduľkou Palino odišiel.
Viacero kontrolovaných vodičov bolo nervóznych. Sťažovali sa na to, že v úseku necelých tridsiatich kilometrov museli absolvovať váženie dvakrát. „Ani ma nemusíte vážiť, za Ružomberkom som dostal pokutu 250 eur,“ povedal po poľsky šofér modrej dodávky hneď, ako stiahol okno a ukázal policajtovi papier s blokovou pokutou. Dychovej skúške sa ale nevyhol.
„Počas štvorhodinovej kontroly sme uložili pokutu za prekročenie povolenej hmotnosti dokopy ôsmim vodičom,“ informoval nás neskôr vedúci oddelenia mýtnej polície v Liptovskom Mikuláši Ján Culák.
Známky stále kontrolujú
Od začiatku roka sa poplatok za užívanie slovenských diaľnic uhrádza prostredníctvom elektronických diaľničných známok. Národná diaľničná spoločnosť vie vďaka novým technológiám kontrolovať známky automaticky. Na parkovisku Čemice sme sa však presvedčili, že ich kontrola prebieha aj individuálne.
Príslušník mýtnej polície, ktorý mal na starosti filtráciu áut z diaľnice, posielal na kontrolu občas aj osobné autá. Všetky mali zahraničné evidenčné čísla. Zamestnanec diaľničiarov mal v ruke zariadenie, pomocou ktorého ich snímal a vyhodnocoval, či majú zaplatenú e-známku. Následne upozornil policajta na poľské auto.
„Navigácia mi ukázala, že táto cesta je bez poplatku a nikde po ceste som nevidel čerpaciu stanicu, kde by som si známku kúpil,“ vysvetľoval Poliak.
„Na Slovensku sú spoplatnené všetky diaľnice. Pokuta je od 50 do 200 eur. Vy zaplatíte minimálnu sadzbu,“ odpovedal policajt. Šofér priznal, že má problém a opýtal sa, či by nestačilo zaplatiť 15 eur. „Nezjednávajte, tu nie sme na trhoch v Novom Targu,“ sklamal ho policajt a išiel ku kolegovi po prístroj na dychovú skúšku.
Chytili ukrajinského zlodeja
Veliteľ liptovskomikulášskych mýtnych policajtov Ján Culák povedal, že ich hliadky v čase kontroly udelili 24 pokút v celkovej hodnote 1460 eur. Na otázku, či u vodičov okrem alkoholu zisťujú aj iné omamné látky odpovedal: „Na drogy sa vodiči netestujú, pretože naše oddelenie nie je vybavené prístrojmi na ich kontrolu.“
Mýtnych policajtov z Demänovej sme sa opýtali aj na najkurióznejšie úlovky. Prezradili, že v roku 2012 zachytili Mercedes Sprinter s rušičkou. Vozidlo malo nemecké čísla, ale šoféroval ho Ukrajinec. „Zistili sme, že ide o odcudzené motorové vozidlo, v ktorom mal vodič rôzne náradie slúžiace na otváranie bytov,“ priblížili.