LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pavol Mária Kubiš bol svojím výtvarným prejavom zvlášť v osemdesiatych rokoch 20. storočia spojený s vydávaním denníka Smer ale najmä týždenníka, magazínu Smeru na nedeľu.
P. M. Kubiš spolu so šéfredaktorkou Vlastou Ľuptákovou i ďalšími internými a externými redaktormi, dopisovateľmi a odbornými poradcami dokázali na tie čase čosi nevídané, zvýšiť náklad na vyše 100-tisíc kusov, po ktorom sa len tak „zaprášilo“.
Svoj podiel na tom, že pri stánkoch PNS čakali v piatok zavčas ráno desiatky záujemcov o čerstvé noviny (pamätníci si spomenú, že nie na všetkých sa dostalo) mali aj Kubišove kresby, ako aj grafika i zalomenie novinových strán.
V ostatných rokoch si našla séria príspevkov, medailónov o umelcoch Liptova svojich čitateľov aj v týždenníku My Liptovské noviny.
Po rokoch sa stal Kubišov plagát k nultému ročníku Kremnických gagov v roku 1981 už legendárnym. Kubišovu slávnu „perovku“ spomínajú na podujatí pravidelne.
Spolu s Jánom Fakľom patril k zakladateľom dovtedy jediného festivalu humoru a satiry u nás. Pri tej príležitosti otvorili výstavu jeho karikatúr, čím položili základ dlhoročnej tradície.
P. M. Kubiš bol promovaný divadelný vedec. Už v druhom ročníku odboru divadelnej vedy VŠMU v júni 1967 sa prvý raz stretol s ochotníkmi breznianskeho súboru J. Chalupku.
Monografiu o nich, ako aj inú publicistiku prerušil náhly skon. Kubišovi vďaka karikatúram prischlo označenie „kresliaci filozof“ z Banskej Bystrice. Bol presvedčený o tom, že humor je vážna vec a Paľo si z neho nerobil žarty.