LIPTOV. Ružomberské deti môžu tráviť svoj voľný čas na viac ako štyridsiatich ihriskách v správe mesta. Na ich stav dohliadajú Technické služby Ružomberok, a. s. a mestská polícia.
„Výmena piesku v pieskoviskách a opravy preliezačiek s lavičkami sú v pláne na prelome apríla a mája, neskôr v priebehu roka podľa potreby,“ spresnil asistent ružomberského primátora Michal Praženica.
Technické služby majú na ich opravu vyčlenených z mestského rozpočtu 13-tisíc eur. Podľa Praženicu to však nestačí. Aj napriek tomu sa niektoré z ihrísk dočkajú výraznejších opráv.
Ničia ich vandali
„Plánujeme revitalizáciu detských ihrísk v obvode Satelity a umiestnenie vežového prvku pod hrádzou v Hrabove. Vybudujeme ihrisko aj v Novej Hrboltovej, vo vnútrobloku na Bystrickej a pri objekte novej mestskej bytovky na Plavisku,“ vymenoval Pavol Dobrodej z oddelenia investícií.
Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa plochy určené pre deti musia vysporiadať, patrí vandalizmus, znečisťovanie psami a mačkami, fajčiari či skupinky mladých požívajúce alkohol. Všetko z uvedeného je priestupkom proti nariadeniu mesta a je pod dohľadom mestskej polície.
Mamičke je ľúto detí
„Niektoré ihriská monitorujeme cez kamery, na ostatných vykonávame fyzické kontroly. Z času na čas miznú tabuľky obmedzujúce pohyb psov, ale to nie je najväčší problém. Väčšina majiteľov psov to už rešpektuje. Najviac priestupkov má v letných mesiacoch na svedomí mládež, ktorá ničí zariadenie, znečisťuje priestor a napriek zákazu fajčí alebo pije alkohol,“ skonštatoval Libor Kraft, zástupca náčelníka mestskej polície a dodal, že im udeľujú pokuty do výšky 33 eur.
„Je mi ľúto detí, keď ich musím zobrať preč z pieskoviska, v ktorom sú psie alebo mačacie výkaly. Niekedy im musím vysvetľovať, prečo sa nemôžu pohojdať alebo šmyknúť, lebo im ignoranti zničili časť obľúbenej výbavy,“ sťažovala sa Iveta, ružomberská mamička dvoch detí.
Mikuláš má aj oplotené
Niektoré mestá, napríklad Liptovský Mikuláš, zamedzujú znečisťovaniu detských ihrísk oplotením. Dokopy ich majú viac ako päťdesiat a oplotených je 11.
„S bežnou údržbou sme začali na začiatku apríla. Zahŕňa doťahovanie skrutiek, údržbu povrchu absorbujúceho nárazy, čistenie a odstraňovanie následkov spôsobených vandalizmom a vplyvom počasia,“ informovala Viktória Čapčíková, hovorkyňa Liptovského Mikuláša.
Rozpočet je dostatočný
Oplotené ihriská majú za sebou komplexnú funkčnú prehliadku z jesene a počas sezóny ich plánujú raz týždenne kontrolovať. Ide o činnosť v kompetencii Verejnoprospešných služieb. Na ich údržbu majú vyčlenené prostriedky z rozpočtu na údržbu verejnej zelene.
„Rozpočet bol zatiaľ každý rok dostatočný,“ dodala Čapčíková.
Piesok dezinfikujú
Liptovský Hrádok spravuje tri detské ihriská. Zamestnanci Technických služieb ich každý týždeň kontrolujú vizuálne a raz za dva mesiace sa zamerajú na namáhané časti.
„Raz ročne urobí komplexnú kontrolu certifikovaný pracovník. V rovnakej frekvencii dopĺňame aj piesok, je to vždy na jar. Jeho dezinfekciu a preosievanie robíme dvakrát do roka, opravy preliezačiek a lavičiek priebežne,“ priblížila Viera Malastová z odboru výstavby, životného prostredia a dopravy v Liptovskom Hrádku.
Tento rok by mali prejsť dve mestské ihriská komplexnou opravou pod záštitou odbornej firmy a tretie čiastočne zrenovujú Technické služby.
Pribudnú dve nové
Mesto chce vybudovať aj dve nové ihriská, jedno v časti Celiny a druhé v rámci vnútrobloku na Belanskej.
Mestskí policajti v Liptovskom Hrádku ich budú pravidelne kontrolovať, aby dohliadli na dodržiavanie prevádzkového poriadku.
„Ročne riešime priemerne 15 až 20 osôb v súvislosti s porušovaním stanovených pravidiel. Udeľujeme im sankcie do výšky 30 eur,“ zhodnotil náčelník Jozef Koscelník.