LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Včelárov je na Slovensku málo, o to menej ich možno nájsť medzi mladými. Hoci je med stále populárnym sladidlom, liekom a volajú ho žlté zlato, akosi je málo tých, ktorí by ho vyrobili.
Včelárstvo je dnes skôr záľuba ako remeslo, vyžaduje ale odbornosť, trpezlivosť a, samozrejme, aj kus lásky. Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši ho chce naučiť svojich študentov. Z nadácie sa im podarilo získať peniaze na zriadenie malej včelárskej farmy priamo v areáli školy.
„Včelárstvo a včelárenie má svoje pevné miesto na Liptove a naša poľnohospodársko-technická škola zareagovala na myšlienkou vytvoriť malú včelársku farmu,“ povedala riaditeľka školy Malvína Fuzáková Dvorožňáková.
Okolo farmy vysadia stromy a kríky
Včelárstvo by sa malo dostať aj do učebných osnov ako dopln-kový predmet. Vonku budú mať žiaci skutočné úle s včelstvami, o ktoré sa budú starať a v odbornej učebni, ktorú škola tiež plánuje zriadiť, sa naučia ako na to. Jedna učebňa bude slúžiť na vzdelávanie a ďalší priestor vyčlenia pre medáreň a miesto na spracovanie produktov.
Odborný dohľad nad mladými včelármi bude držať riaditeľka, ktorá je sama žiačkou včelárskeho odboru na Strednej odbornej škole Pod Bánošom v Banskej Bystrici, kde sa učí včelárskemu umeniu.
„Máme to v rodine, aj moji rodičia a manžel sú včelári,“ doplnila.
V okolí farmy dosadia vhodné krky a stromy, areál oplotia a kúpia základné pracovné a ochranné pomôcky pre prácu so včelami, úle a včelstvá.
Budú spolupracovať so skúsenými odborníkmi
Malá včelárska farma bude podľa slov riaditeľky slúžiť ako výučbové centrum pre začínajúcich včelárov, ktorí prejavia záujem učiť sa včelárskemu remeslu. Radi uvítajú aj pokročilých včelárov, ktorí chcú odovzdávať svoje vedomosti mladej generácii a ďalej sa vzdelávať.
„Robíme to aj pre ľudí, ktorí chcú zmysluplne tráviť voľný čas. Dúfam, že naša malá včelárska farma poslúži aj žiakom základných aj deťom z materských škôl ako mimoriadne vhodná doplnková výučba a skvelá príležitosť, ako pútavo a tvorivo spoznávať svet včiel,“ doplnila riaditeľka.
Pomoc škole prisľúbili aj skúsení včelári. Spolupracujú s predsedom Základnej organizácie včelárov Liptovský Mikuláš Dušanom Husárikom, ktorý bude spolu s členmi konzultantom projektu.
„Je to pre nás veľká výzva, tešíme sa na túto prácu a najmä na spoluprácu so včelármi na Liptove, Ústavom včelárstva v Liptovskom Hrádku, Slovenským včelárskym zväzom a inými inštitúciami, ktoré nám pomôžu organizovať kurzy, prednášky, tvorivé dielne pre širokú verejnosť.“
Uchádzajú sa o titul Zelená škola
Škola aktívne zapája študentov do rôznych aktivít súvisiacich s poľnohospodárstvom, tento rok sa uchádza o titul Zelená škola. Pred budovou školy majú napríklad malé arborétum, bylinkovú špirálu a jazierko.
„Študenti sa aktívne podieľajú na starostlivosti o ne. Keď sme zakladali arborétum so špirálou a jazierkom, pomáhali pri vysádzaní, teraz sa oň starajú, čistia ho a polievajú,“ spresnila riaditeľka s tým, že žiaci sa pri užitočnej práci radi učia nové veci.