Liptovským Revúcam by pomohol partner, ktorý sa ujme lyžiarskeho strediska

Liptovské Revúce ležia na rozhraní Veľké Fatry a Nízkych Tatier. Sú najjužnejšou obcou okresu. Obklopuje ich nádherná príroda, žijú liptovskými tradíciami a majú charakteristický dialekt. Trápi ich nedostatok pozemkov pre mladých a odpadky v rieke.

Nižná Revúca.Nižná Revúca. (Zdroj: MIRO GEJDOŠ)

LIPTOVSKÉ REVÚCE. Obec pod Donovalmi si dáva veľa ľudí do spojitosti s takmer rovnomennou riekou Revúca, ktorá z nej priteká do Ružomberka, lyžiarskym vlekom, poľnohospodárskym družstvom s 2500 ovcami, s tradičným letným podujatím Revúcke halušky a turistikou.

Charakteristickou črtou pravých Revúčanov je špecifický dialekt. V obci zloženej z Nižnej, Strednej a Vyšnej Revúcej sa hovorí veľmi mäkko.

„Ak je manželstvo tradičné revúcke, deti rozprávajú krásne mäkko. Ak je zmiešané, rozpráva sa tvrdšie. Revúčania musia byť hrdí na svoj dialekt a folklór,“ povedala starostka obce Jana Šimová, ktorá si pri kultúrnych podujatiach s obľubou oblieka revúcky kroj. „Náš kroj je nádherný a teší ma, že ho pri niektorých príležitostiach stále nosí viacero obyvateľov vrátane mladých,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou je udržať mladých

Základom života a rozvoja akejkoľvek obce alebo mesta sú práve mladí ľudia. V Revúcach ich je zatiaľ dosť, ale z roka na rok menej. Odchádzajú najmä kvôli práci a nedostatku stavebných pozemkov. Obec zatiaľ nemá usporiadané plochy pre výstavbu rodinných domov, mladé rodiny tak migrujú do dedín, ktoré sa v tomto smere rozvíjajú, napríklad do Liptovskej Osady, Ivachnovej alebo Štiavničky.

„Udržať tu mladých je našou prioritou. Urobíme všetko pre to, aby sme im dali k dispozícii pozemky v lokalitách Rakytov a Nad Skalou, kde by mohli byť desiatky domov. Je to však náročné a bude to trvať niekoľko rokov,“ vysvetlila starostka.

Čiastočne by mohla v tejto oblasti oveľa skôr pomôcť transformácia bývalej škôlky vo Vyšnej Revúcej na desať nájomných bytov. Prioritne by sa do nich mali nasťahovať mladí ľudia z obce. Pre prvých nájomníkov by mohli byť pripravené už budúci rok. Rozpočet na projekt je zhruba 400-tisíc eur a obecný úrad chce naň požiadať o financie aj zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

SkryťVypnúť reklamu

Vybavenosť je slušná

„Existuje aj teoretická možnosť, že by sme v budúcnosti postavili bytovku aj v areáli základnej školy. Pozemok na to máme,“ skonštatovala starostka Šimová. V súčasnosti stoja v obci dve staršie bytovky.

„Kedysi to tu bolo úplne inak. Dedina bola živšia a na lúkach sa páslo aj štyristo kusov dobytka. Teraz sú aj na družstve už len ovce. Dcéry zostali tu, ale mám syna, ktorý vyštudoval a odišiel. Ja som ho v tom tiež podporil, čo by tu robil?“ okomentoval súčasný život v Revúcach jeden zo starších rodákov. Vybavenosť obce s viac ako tisícpäťsto ľuďmi je však na slušnej úrovni. V každej z troch častí je jeden alebo viac obchodov s potravinami. Podobne je to s pohostinstvami. Veľmi dobrej povesti sa teší aj miestne mäsiarstvo a nedávno vzniknutý minipivovar. Tento mesiac sa otvára aj reštaurácia.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú zatepliť školu

K základnej výbave patrí aj pošta, škola, škôlka, tri hasičské zbrojnice, futbalové ihrisko, tenisové kurty, posilňovňa či malé detské ihriská v každej z troch častí. Zdravotné stredisko so všeobecným lekárom pre dospelých aj deti, gynekológom a zubárom je v susednej Liptovskej Osade.

Základnú školu navštevuje viac ako sto detí, do materskej školy ich prihlásili rodičia tento rok vyše tridsať. Prioritou obce je udržať tieto dve inštitúcie sídliace v jednej budove v prevádzke.

„Život školy je veľkou súčasťou života obce. Hlavne v kultúrnej a sociálnej oblasti,“ zhodnotila J. Šimová. „Chceli by sme sa uchádzať o prostriedky na jej zateplenie. Jedinou väčšou investíciou bola zatiaľ len výmena okien a vybudovanie kotolne na štiepku, predtým sa do tejto viac ako štyridsaťročnej budovy neinvestovalo,“ dodala.

Nedávno dostali grant na výbavu telocvične a radi by vybudovali aj viacúčelové ihrisko.

Ak by sa v budúcnosti v Revúcach nepodarilo školu udržať, podľa starostky by budovu mohli využiť pre letné tábory alebo školy v prírode. „Je to len náhradný plán, pevne verím, že školu zachováme.“

Vybudujú zberné dvory

Plány do najbližších rokov neobchádzajú ani dôchodcov, ktorých je z roka na rok viac. V spolupráci s miestnym katolíckym farárom by radi vybudovali na cirkevnom pozemku zariadenie pre aspoň tridsiatich seniorov.

Plánov majú v Liptovských Revúcach veľa. Najbližšie by sa chceli pustiť do vybudovania zberných dvorov a asfaltovania ciest. Okrem toho by radi získali financie aj na zateplenie budovy obecného úradu. Pri údržbe obce aj rôznych budovateľských prácach sa strieda aj 14 aktivačných pracovníkov.

Z ročného rozpočtu 640-tisíc eur ide na prevádzku školy a škôlky zhruba 340-tisíc eur. Keď zvyšok peňazí rozdelia na bežný chod obce, na investície zostane približne 25-tisíc eur.

Budovy dlho zanedbávali

Obec vlastní viacero budov, pričom niektoré z nich sú v nedobrom stave. „Dlho sa s nimi nič nerobilo a niektoré sa nevyužívali. Postupne by sme ich chceli všetky zrekonštruovať a používať na rôzne účely,“ doplnila plány starostka Revúc Jana Šimová, ktorá je vo funkcii od roku 2014.

Niektoré budovy teraz slúžia obecným spolkom. Napríklad v Obecnom dome pri futbalovom ihrisku, bývalom sídle úradu, našli svoje zázemie spoločenstvo vlastníkov lesov a telovýchovná jednota združujúca futbalistov a stolnotenistov. Niekdajšie kino v Strednej Revúcej si zas fitness klub prispôsobil na posilňovňu.

Každá obecná časť má aj svoju hasičskú zbrojnicu. Zaujímavosťou je, že dobrovoľní hasiči existovali ešte donedávna v troch samostatných oddieloch. Teraz je zhruba osemdesiat dobrovoľníkov súčasťou jedného tímu.

Paradoxom je tiež, že hoci tu žije veľa seniorov, Jednota dôchodcov vznikla len začiatkom tohto roka.

Problémy s vlekmi

Medzi ďalšie mieste organizácie a záujmové skupiny patria spoločenstvo vlastníkov lesov, folklórny súbor, florbalisti, poľovnícke združenia, tenisti či outdoor klub zameraný na turistiku a horolezectvo.

Turistika v okolitej prírode je obľúbenou aktivitou domácich obyvateľov aj návštevníkov Revúc. Obec leží na hranici dvoch národných parkov a mnoho výstupov a výletov ukončia turisti zostupom do nej.

„Od jari do jesene je tu čulý pohyb ľudí. Horšie je to v zime. Chýba nám vlek,“ naznačila starostka problémy spojené s kedysi veľmi známym lyžiarskym strediskom na začiatku obce.

Čakajú na investora

„Spoločnosť, ktorá stredisko prevádzkovala predchádzajúce sezóny, je v konkurze. Problémom sú aj neusporiadané pozemky na svahu a neskolaudované technické zariadenie vrátane dvoch vlekov a umelého zasnežovania,“ vysvetlila.

Skolaudovaný je zatiaľ len hlavný vlek patriaci obci. Nepriaznivú situáciu sa snaží vedenie obce vyriešiť pozemkovými úpravami. Hotové by mali byť do konca leta. Ideálne by bolo, ak by sa našiel investor a zobral by si pod patronát celé stredisko.

„Veľmi by nám to pomohlo, ak by k nám ľudia prichádzali aj v zime. Kvôli stredisku tu vzniklo aj niekoľko penziónov,“ skonštatovala starostka.

Ak sa situácia nezmení do najbližšej zimy, obec bude teoreticky schopná spustiť len svoj vlek, aj to len v prípade dostatku prírodného snehu.

Rieka je plná odpadu

Hoci Liptovské Revúce obklopuje úchvatná príroda a chceli by prilákať čo najviac návštevníkov, musia sa vysporiadať so závažným problémom znečistenia rieky.

„Máme krásne životné prostredie a ničíme si ho. Ľudia sú naučení, že voda všetko odplaví. V Revúcej je všetko možné, len nie ryby. Veľa času strácame zbieraním odpadkov a čistením a mohli by sme ho využiť na niečo užitočnejšie,“ posťažovala sa na nedisciplinovanosť starostka.

Keďže kanalizácia je ešte len v plánoch, mnohé domácnosti vypúšťajú do rieky aj žumpy.

Obec kvôli týmto problémom chystá 23. apríla veľké čistenie poprie rieke Revúca a na účasť vyzvala celú verejnosť. Situáciu so znečistením by mohol zmierniť aj pripravovaný zberný dvor a väčšia osveta pri triedení odpadu.

„Musíme si vážiť to, čo tu máme a viesť k tomu aj deti. Ako môžeme chcieť od turistov, aby udržiavali poriadok, keď my sami máme v tomto obrovské medzery?“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 289
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 394
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 211
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 252
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 875
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 389
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu