DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Pracovníci Národného Parku Nízke Tatry majú za sebou zaujímavú, ale potrebnú a užitočnú brigádu. Jazierko na Bielej Púti v stredisku Jasná slúžilo ako vodný zdroj na zasnežovanie.
Príroda je mocný pán, v technickom jazierku si našli domov aj žaby. Prevádzkovateľ strediska jazierko v súčasnosti vypúšťa, pretože chystá jeho čistenie.
„Žaby už síce odišli ale vajíčka ostali napospas svetu. Nádrž sa vypúšťa a vajíčka zostali na suchej zemi. Dá sa im pomôcť, treba dohodu všetkých zainteresovaných a rýchlo konať,“ povedala Zuzana Kaliská z NAPANT-u, pracoviska v Liptovskom Hrádku.
Preniesli ich do neďalekého jazierka
Aspoň časť vajíčok skokana hnedého sa podarilo nízkotatranským ochranárom zachrániť.
„Vajíčka sme poprenášali do blízkeho jazierka, kde sa z nich snáď o dva až štyri mesiace vyliahnu malé skokany hnedé,“ opísala.
Vedier bolo naozaj veľa, preniesli ich až 234, čo sú spolu milióny drobných vajíčok. „Nateraz sme problém vyriešili a do budúcnosti sme sa dohodli na postupe a technických riešeniach, ktoré by mali žabkám pomôcť,“ spresnila Kaliská.
Pokiaľ by nenastúpili ochranári a nezačali vajíčka prenášať, vysušením vajíčok by došlo k obrovskej strate a škode.
Do doliny sa vrátili žaby
Kaliská upozornila na zaujímavú skutočnosť. V Jasnej pred asi desiatimi rokmi tiahli žaby oveľa intenzívnejšie, ochranári z národného parku museli stavať zábrany a ručne ich prenášať cez cestu, aby zabránili ekologickej katastrofe.
Potom nastal stavebný boom a ťah žiab ustal. Rok 2016 bol iný.
„Za posledných desať rokov žaby v Demänovskej doline na Bielej púti netiahli v takom enormnom počte ako tento rok,“ opísala Kaliská.
Ukážkové prostredie na Čiernom Váhu
Žabám pomáhali pracovníci NAPANT-u aj v známej oblasti na Čiernom Váhu. Popri ceste postavili biele zábrany, vďaka ktorým žaby neprechádzali cez cestu. O bezpečný prechod na druhú stranu sa postarali ľudia. Cesta síce nie je autami taká frekventovaná ako napríklad v Jasnej, využívajú ju ťažké kamióny, ktoré by spôsobili rozsiahly úhyn žiab na ceste.
Na Čiernom Váhu ide o ukážkové životné prostredie žiab.
„V okolí tamojšej nivy Čierneho Váhu sa na žaby viaže množstvo vzácnych živočíchov, takže stojí za to zachrániť každú jednu žabu,“ dodala Kaliská.
Keď miznú žaby, vytrácajú sa aj vydry či bociany
Skokany hnedé nie sú len hnedé, ale sú majstrami v maskovaní, žijú okolo 10 rokov, vo vzácnych prípadoch až 18 rokov.
V rôsolovitom koláčiku je 1000 až 2500 vajíčok od jednej samičky. Vo vode sa skokany zdržujú iba v čase rozmnožovania, potom sa ukryjú v lese a stanú sa pre nás ľudí neviditeľnými až do budúcej jari.
Aj keď žaby nie sú mnohým ľuďom sympatické, príroda vie o nich svoje. Mokrade z našej krajiny stále ubúdajú a s nimi aj kŕkanie žiab. Tam, kde sa vytrácajú žaby, miznú i ďalšie vzácne zvieratá, ako vydra, elegantné bociany biele i čierne alebo orly krikľavé.
Zuzana Kaliská