Nechcem, aby to vyznelo ako sťažnosť, iba by som si chcela dať celú vec vysvetliť,“ obrátila sa na nás čitateľka Jana zo Stankovian.
Do redakcie nám zatelefonovala a opísala:
Minulý týždeň som bola som synom vozičkárom v Ružomberku. Do mesta ho vozím autom, máme ho označené preukazom ZŤP. Zaparkovala som auto pri tržnici na platenom parkovisku. Sú tam vyznačené miesta pre vozičkárov, ale boli plné, tak som nechala auto na klasickom parkovacom mieste, hoci synovi pri vystupovaní a nastupovaní do auta veľmi nevyhovuje.
Zakrátko k nám prišla hliadka mestskej polície. Tvrdili nám, že aj keď prevážam v aute vozičkára, nemôžem parkovať bez toho, aby som si nekúpila parkovací lístok. Policajná hliadka trvala na svojom.
Bola som z toho veľmi nepríjemne zaskočená, veď cestujeme aj po iných mestách, v Mikuláši alebo v Martine či Nitre sme nikdy za parkovanie platiť nemuseli, hoci šlo o platené parkovisko. Ako to vlastne je? Môžem dostať aj v iných mestách pokutu?
Parkovanie na mestských spoplatených parkovuiskách si mestá upravujú vo vlastnom všeobecne záväznom nariadení. V Liptovskom Mikuláši za parkovanie nemusia ŽTP platiť, auto musia mať ale poriadne označené a musia skutočne prevážať osobu, na ktorú bol preukaz vydaný.
V Ružomberku schvaľovali posledné VZN týkajúce sa parkovania vlani. V ňom sa píše: „Výška úhrady za dočasné parkovanie vozidiel označených preukazom fyzických osôb so zdravotným postihnutím je nula eur.“
Obrátili sme sa preto na ružomberskú mestskú políciu, aby vysvetlila, prečo hliadka tvrdila, že vodička prevážajúca vozičkára si musí kúpiť parkovací lístok. Odpovedal nám Libor Kraft, zástupca náčelníka mestskej polície v Ružomberku:
„Vodiči vozidiel označených platným parkovacím preukazom, prepravujúcich fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, môžu podľa VZN mesta bezplatne využívať parkovacie plochy v meste Ružomberok,“ uznal Kraft.
„Nesprávna informácia o spoplatnení parkovania pre osoby so ZŤP mohla vzniknúť len omylom v dôsledku legislatívnych zmien. Počas 24-ročnej existencie mestskej polície sme sa riadili všeobecne záväznými nariadeniami, ktoré v niektorých rokoch akceptovali bezplatné parkovanie pre osoby so ZŤP, inokedy nie.
Bolo tiež obdobie, kedy mesto Ružomberok nemalo žiadne VZN, ktoré by riešilo parkovanie. V súčasnej dobe je však platné VZN o dočasnom parkovaní vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií na území mesta Ružomberok a toto vozičkárov od platenia oslobodzuje,“ dodal Kraft.⋌(ĽK)