LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pavol Petráš pochádza z Prievidze, ale Liptovu sa umelecky upísal. Bol jedným zo zakladateľov Liptovskej Galérie P. M. Bohúňa.
„Na mojich potulkách po tejto krajine som nemusel hľadať motív na maľovanie, jednoducho bol všade,“ vyznal dnes 85-ročný umelec.
Ojedinelá mnohostrannosť výtvarného prejavu
Štefan Packa, autor stostranovej hodnotnej monografie o maliarovi a sochárovi, povedal:
„Takmer niet techniky, s ktorou by sa nebol popasoval, od prvých rozsiahlych sérií kresieb, cez akvarely, pastely, olejomaľby, drevoryty až po štukolustrá a sochy, vytesané v kameni či drevené plastiky.“
Zdôraznil, že umelecké posolstvo výtvarného diela Pavla Petráša je postavené na hlbokom poznaní, bohatých životných skúsenostiach, prežitom cite a múdrej úvahe, je obnažením skutočnej a vysnívanej životnej pravdy.
Výpoveď o horách, ktoré nestarnú
Autor monografie vytvoril prierez Petrášovými dielami, rôznymi technikami. Prevláda motív liptovskej krajiny a prírody.
Výtvarný teoretik a kritik Ľuboslav Moza ho aj preto označil za nestora modernej liptovskej krajinomaľby.
„Predstavuje krajinu svojho života. Detstva i súčasnosti. Namaľoval výpoveď pre dnešok i pre budúce generácie o horách, ktoré nestarnú, o lesoch, ktoré žijú štyrmi etapami, aby sa každý rok narodili opäť,“ povedal Moza.
Výstava potrvá do konca júna
Petrášove výtvarné diela možno nájsť v mnohých súkromných zbierkach milovníkov výtvarného umenia, ale aj v rôznych kultúrnych, spoločenských inštitúciách a v galériach na Slovensku aj zahraničí.
Monografiu Mystérium krajiny slávnostne uvedú do života v liptovskomikulášskej synagóge v nedeľu 1. mája o 12.30 hodine počas vernisáže rovnomennej výstavy. Prierez Petrášovou tvorbou si budú môcť návštevníci pozrieť v synagóge do konca júna.
Autor: ľk