Potok za Liptovskou Lúžnou klame, že tečie do kopca

Meandre potoka Lúžňanka sú chránenou prírodnou pamiatkou. Ide o zaujímavý prírodný úkaz. Potok sa kľukatí cez niekoľko oblúkov a miestami to vyzerá tak, akoby voda tiekla dohora.

Fotografia zachytáva prúd vody smerujúci z ľavej strany do pravej.Fotografia zachytáva prúd vody smerujúci z ľavej strany do pravej. (Zdroj: MIRO GEJDOŠ)

LIPTOVSKÁ LÚŽNA. Prírodná pamiatka Meandre Lúžňanky sa nachádza v pásme Národného parku Nízke Tatry niekoľko stoviek metrov za obcou Liptovská Lúžna. Dá sa k nej dostať po poľnej ceste, ktorá sa z ľavej strany napája na cestu do ozdravovne Železnô a osady Magurka.

„Bola tu aj menšia drevená vežička, z ktorej sa dali meandre dobre pozorovať, ale kvôli bezpečnosti tam už nie je,“ priblížil starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík. „V minulosti poškodili koryto pastieri, ktorí nepochopiteľne prekopali zem, aby voda tiekla priamo. Našťastie, podarilo sa to vrátiť do pôvodného stavu,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Známa ovčiarska obec

Zaujímavý tok potoka však nie je ani zďaleka jedinou prírodnou krásou v okolí obce. Z každej strany majú jej obyvatelia a návštevníci dobrý výhľad na mohutné hory Nízkych Tatier, lesy a lúky. Aj preto sa tu stále drží tradičný chov oviec. V Lúžnej fungujú dva salaše a známa mliekareň.

„Kedysi tu ľudia chovali oveľa viac hospodárskych zvierat, ale aj teraz vidno na dvoroch okrem oviec aj kozy, hydinu a kde-tu aj kravu,“ vymenoval starosta.

Obecný erb zobrazuje medveďa a podľa viacerých poľovníkov a očitých svedkov je aj týchto divých zvierat v okolitých lesoch dostatok. Niektorí Lúžňania si pamätajú veselú príhodu, keď sa rozšírila informácia, že v kolibe za dedinou spáva s valachmi aj medveď. Viacerým to nešlo do hlavy, ako je to možné. Až neskôr sa ukázalo, že ide o žart. Medveď bola totiž prezývka jedného z chlapov.

SkryťVypnúť reklamu

Tretina domov je prázdna

Liptovská Lúžna je jednou z najdlhších obcí regiónu. Tabuľa s názvom na začiatku dediny je od druhej na jej konci vzdialená približne päť kilometrov. Podľa počtu obyvateľov je to tretia najväčšia obec okresu Ružomberok. Žije tu viac ako 2 800 ľudí a ešte koncom minulého storočia ich bolo vyše tritisíc.

„Počet Lúžňanov klesá. Za rok sa tu narodí zhruba dvadsať detí, ale dvakrát toľko ľudí zomrie. Sťahovanie nemá výrazný vplyv. Koľko ľudí sa odsťahuje, toľko približne aj príde,“ povedal A. Husarčík, ktorý vedie obec už piate volebné obdobie.

V súčasnosti tvorí dedinu viac ako 1 200 domov, ale v takmer päťstovke z nich nikto nebýva. Mnohé domy vrátane tradičných dreveníc preto chátrajú.

Zvažujú stavebný obvod

Problémom je aj množstvo neusporiadaných a rozdrobených pozemkov, ktoré brzdia stavebný rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme veľa medzier medzi jednotlivými domami, kde by sa dalo stavať. V budúcnosti by sme chceli otvoriť aj stavebný obvod, ale ešte je príliš zavčasu na detaily. Najprv musíme dať do poriadku pozemky, a to môže trvať dlhšiu dobu,“ skonštatoval starosta Husarčík.

V hornej časti Lúžnej stojí aj obecná bytovka s 24 nájomnými bytmi. „Cena nájmu je pomerne nízka, no aj tak máme problém s niektorými neplatičmi,“ povedal.

Vybavenosť obce je na dobrej úrovni a obyvatelia majú k dispozícii všetky základné služby. Nachádza sa tu niekoľko obchodov s potravinami, pošta, zrekonštruované zdravotné stredisko s detským a všeobecným lekárom, niekoľko krčiem, stavebniny, práčovňa, dve dobre vybavené hasičské zbrojnice, obecný penzión s kuchyňou či obecná jedáleň.

V potoku plávajú fľaše

Pár podnikateľov hovorilo podľa starostu aj o reštaurácii, ale zatiaľ sa nikto neodhodlal. Pri väčších spoločenských udalostiach alebo oslavách využívajú domáci aj hostia služby obecného penziónu. Záujemcovia o stravu sa môžu prihlásiť na obedy v obecnej kuchyni. „Varí sa pre všetkých, ktorí majú záujem. Teraz máme asi 60 stravníkov. Sú medzi nimi aj dôchodcovia, ktorým obedy rozvážame,“ priblížil Husarčík.

Dôležitou súčasťou všeobecnej výbavy Liptovskej Lúžnej je aj vybudovaná kanalizácia. Nielenže uľahčila život obyvateľom, ktorý sa na ňu napojili, ale vo veľkej miere prispela k čistote životného prostredia.

„Pomohla hlavne miestnemu potoku, aj keď sa v ňom stále nájdu odpadky, hlavne zelené plastové fľaše z lacného vína. Aj keby sme mali najlepší systém zberu odpadu, vždy sa nájde niekto nezodpovedný, kto pokladá potok za stoku a nemá problém hodiť doň čokoľvek,“ zhodnotil starosta.

Peniaze zháňajú mimo obce

Minulý rok skolaudovali zberný dvor. Zatiaľ však nefunguje, kvôli zmene zákona a potrebným administratívnym úkonom. Tento rok ho plánujú vybaviť traktorom a ramenovým nakladačom kontajnerov. Prostriedky na ne získala obec z externých zdrojov.

Ďalšou z plánovaných investícií na tento rok je rekonštrukcia vnútorných priestorov obecného úradu, ktorý má za sebou výmenu okien a zateplenie.

„Ročný rozpočet je približne 1,4 milióna eur. Z toho ide viac ako 600-tisíc eur len na základnú školu. Zvyšné financie pohltí bežný chod a údržba obce. Na investície veľa peňazí nezostáva. Na rozvoj preto využívame väčšinou rôzne fondy a granty,“ vysvetlil A. Husarčík.

Telocvičňu treba zatepliť

Miestnu základnú školu navštevuje viac ako dvesto detí a viac ako päťdesiat chodí do obecnej škôlky. Aj napriek tomu, že sa dlhodobo rodí stále menej detí, škôlka eviduje v poslednom čase mierny nárast záujmu.

Budova školy aj škôlky sídlia pri sebe v strednej časti obce a majú dobré materiálne zabezpečenie. Nedávno prešli rekonštrukciou okien, vykurovania a zateplením. Škola sa môže pochváliť aj jednou z najväčších telocviční v okrese. Tento rok ju tiež plánujú zatepliť.

Okolie školy ponúka niekoľko možností športu. Okrem telocvične je tu aj klasické futbalové ihrisko a tiež basketbalové a viacúčelové ihrisko. Školský areál je kvôli bezpečnosti a poriadku pod dohľadom kamerového systému rovnako ako centrálna časť Lúžnej.

„Občas máme problémy s nedisciplinovanou mládežou, ktorá ničí verejný majetok alebo so skupinkami, ktoré od rána popíjajú alkohol a znečisťujú verejné priestranstvá,“ vymenoval starosta negatíva niekoľkých miestnych jednotlivcov.

Záujemcov o šport je menej

Aj vďaka dobrým podmienkam sa v obci sformovalo niekoľko športových klubov a oddielov. Patria medzi nich futbalisti, cyklistický, turistický a lyžiarsky oddiel, fitness klub alebo hokejbalisti.

Podľa starostu sa však športovaniu nevenuje ani zďaleka toľko mladých ľudí ako kedysi: „Niekedy neboli počítače a všetci športovali. Každý chlapec chcel hrať futbal. Bola to česť. Paradoxom je, že v tej dobe nebol dostatok športovísk. Teraz ich je veľa, ale záujem mladých veľmi klesol. Vidno to aj vo futbalovom klube, ktorý má niekedy problém pozháňať dostatok hráčov.“

Okrem športových klubov majú svoju popularitu aj folklórna skupina Lúžňan, detský súbor Lúžňanček a dychovka Lúžňanka. Dychovkou sa pritom môže pochváliť len máloktorá obec. Raritou v Lúžnej je, že majú dokonca aj detskú dychovku.

Zvláštna náhoda s menami

Kedysi tu fungovali aj ochotníci, ale momentálne nie je divadelná scéna súčasťou kultúrneho života obce. Významnú tradíciu má každoročné dodržiavanie klasických ľudových zvykov, ako bursa, stavanie májov a podobne. K folklóru patrí aj miestny špecifický dialekt. Rovnako ako v okolitých obciach sa tu hovorí mäkko, ale aj krátko.

Zaujímavým faktom je, že Liptovskú Lúžnu založili ľudia z Oravského Veselého počas šoltýskej kolonizácie. Dodnes hovoria niektorí starší obyvatelia na vyšnom konci dediny po goralsky. Ide o najjužnejšiu obec s goralským pôvodom. Za zmienku stojí aj nevšedná zhoda okolností, že starosta Lúžnej má málo používané krstné meno Albín a súčasný starosta Oravského Veselého sa volá rovnako.

Obec sa môže pochváliť aj významným rodákom Štefanom Muráncom, ktorý to dotiahol až na poslanca niekdajšieho Uhorského snemu.

Stacionár pre dôchodcov

Ako je dobrým zvykom, funguje tu aj zbor dobrovoľných hasičov. Majú dobrú technickú výbavu, nedávno dostali od ministerstva vnútra aj nové hasičské auto Iveco. Zbor dosahuje veľmi dobré výsledky, pretože v ňom pôsobí aj viacero profesionálov. V poslednej dobe, našťastie, nemuseli riešiť žiadnu vážnu situáciu.

Tradičným spolkom je Jednota dôchodcov. Pre seniorov, ktorí to budú potrebovať, plánuje obec v spolupráci s charitou vybudovať denný stacionár. Zrejme najväčším spoločenstvom sú veriaci. Väčšina obce sa hlási ku katolicizmu, ale žije tu aj niekoľko baptistov. „Povedal by som, že veriacich je o čosi menej ako v minulosti, ale vo všeobecnosti môžem povedať, že Lúžňania sú dobrí ľudia,“ skonštatoval starosta Albín Husarčík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Mesto do opravy investuje takmer milión eur, veľkú časť získali z eurofondov.


  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu