VAŽEC. Železnica prechádzajúca najväčšou obcou horného Liptova spôsobuje viacerým obyvateľom niekoľko problémov. Najvážnejším je nedostatok vlakových spojov s okresným mestom Liptovským Mikuláš a Popradom, ktorý je o niekoľko kilometrov bližšie. Väčšina vlakov totiž končí svoju jazdu v Mikuláši, Liptovskom Hrádku a z opačného smeru v Poprade alebo Svite.
„Ak ide niekto v nedeľu na popoludňajšiu zmenu, má problém dostať sa domov. Posledný vlak z Mikuláša aj Popradu ide pred devätnástou. Posledný autobus z Popradu ide o pol tretej popoludní a z Mikuláša o štvrť na osem,“ priblížil starosta Važca Milan Lištiak.
Pri hľadaní práce majú lepší výber
Počas pracovného týždňa idú spoje častejšie, ale často je medzi nimi aj niekoľkohodinový odstup. „Nie všetci majú autá a nie všetci si môžu dovoliť cestovať tak často autom. Situáciu sa snažíme vyriešiť, ale nie je to jednoduché. Ministerstvo dopravy zaujalo negatívne stanovisko, ale pomoc nám prisľúbil Žilinský samosprávny kraj,“ povedal starosta.
Poloha obce na rozhraní dvoch okresov a krajov je jej výhodou aj nevýhodou zároveň. Dostupnosť okolitých miest hromadnou dopravou je slabšia, ale obyvatelia majú pri výbere práce viacero možností, pretože žijú v strede medzi Mikulášom a Hrádkom na jednej strane a medzi Popradom a Svitom na druhej strane.
Vlakovú stanicu si skrášlia sami
Ďalším problémom, ktorý trápi Važťanov v súvislosti s vlakovou dopravou, je stav budovy miestnej železničnej zastávky. Desaťročia sa s ňou nič nerobilo a teraz je v dezolátnom stave. Nepôsobí dobrým dojmom na domácich a ani na prichádzajúcich turistov.
Situácia by sa však mala zmeniť už v najbližších týždňoch. Obec sa dohodla s majiteľom budovy Železnicami Slovenskej republiky, že poskytne doslova pomocnú ruku pri jej rekonštrukcii.
„S opravami začneme ešte tento mesiac. Za pomoci aktivačných pracovníkov demontujeme starú podlahu a položíme novú. Železnice prisľúbili výmenu okien a dverí, obec následne vymaľuje vnútorné priestory aj fasádu,“ konkretizoval Lištiak a dodal, že v priebehu budúceho roka by sa mohla stanica dočkať aj novej strechy.
Z vlakov odletujú žeravé iskry
Starosti robia obyvateľom Važca aj nákladné vlaky prichádzajúce z východu. Keďže trať v okolí obce klesá a ide do miernej zákruty, vlaky musia brzdiť. Pri tom z kolies často odletujú žeravé iskry a spôsobujú požiare v blízkosti trate. Tento rok ich museli dobrovoľní hasiči likvidovať už dvakrát.
Medzi ostatnými obyvateľmi Liptova, ale aj turistami je Važec známy hlavne vďaka jaskyni na kraji obce. Ročne ju navštívia tisícky turistov, ktorí si výlet často spoja aj s obhliadkou galérie českého maliara Jana Hálu (1890 – 1959). Diela tohto výtvarníka, ktorý prežil časť svojho života vo Važci, sú veľmi vzácne. Dosvedčila to aj krádež viac ako dvadsiatich jeho malieb spred niekoľkých rokov.
Významnou osobnosťou z histórie obce bol aj katolícky kňaz a básnik Janko Silan, ktorý tu bol v minulom storočí farárom.
Neodmysliteľnou súčasťou Važca je folklór. Dlhé roky tu fungoval obecný súbor pod vedením doktora Michala Kapasného. Keď prišiel do obce ako mladý zubár, podarilo sa mu výrazne oživiť utíchajúci kultúrny život. Folklórny súbor momentálne funguje ako občianske združenie pod názvom Stráne.
Obec sa po požiari rozvíjala rýchlo
Aktuálne žije vo Važci viac ako 2 300 obyvateľov, takže je to najľudnatejšia obec okresu. Ich počet každým rokom mierne klesá. Ani túto dedinu neobchádza novodobý fenomén, že sa rodí čoraz menej detí a nestíhajú vyrovnať úmrtnosť.
„Pozitívnym trendom je, že do našich nájomných bytov sa sťahujú ľudia z okolitých obcí a staršie nehnuteľnosti si kupujú a renovujú ľudia najmä z Popradu a zo Svitu, ktorí ich využívajú nielen na rekreáciu, ale aj na trvalé bývanie,“ skonštatoval starosta.
Obec v roku 1931 takmer celá vyhorela, takže sa nezachovali skoro žiadne historické drevenice. Po požiari sa stavali prevažne murované domy a Važec sa vyvíjal rýchlym tempom.
Opustených a schátraných domov je menej
V súčasnosti majú na výstavbu rodinných domov pripravené dve lokality. Spolu by v nich mohlo pribudnúť zhruba päťdesiat novostavieb. Obec vlastní aj tri nájomné bytovky s 32 bytmi. „Opustených a chátrajúcich budov je čoraz menej. Stále je tu záujem o bývanie,“ doplnil starosta Lištiak.
Jedným z dôležitých faktorov je v tomto smere aj kompletná základná vybavenosť. Miestnu školu navštevuje približne dvesto detí a obecná škôlka funguje s dvoma triedami. Obyvatelia majú k dispozícii niekoľko obchodov s potravinami, poštu, detského a všeobecného lekára, zubára, pohostinstvá, reštauráciu, cukráreň, autoservis alebo kaderníčku.
Majú veľa nápadov spojených s rozvojom
Važec hospodári ročne so sumou približne milión eur. Z tejto čiastky zostane vedeniu obce zhruba 100 až 150-tisíc eur na ďalší rozvoj.
„Tento rok plánujeme investovať do stredového chodníka na obecnom cintoríne, aj do vybudovania prvej časti chodníka k jaskyni. V letných mesiacoch sa tu pohybuje zvýšený počet peších turistov a keďže je tu dosť úzka cesta, vybudovaním chodníka im zvýšime bezpečnosť,“ upresnil M. Lištiak.
„Chceme tiež vybudovať kanalizáciu a vodovod v lokalite Pastierske, kde plánujeme postupne vybudovať asi 600 metrov cesty spolu s inžinierskymi sieťami,“ dodal. Ide o projekt, ktorý si vyžiada najmenej 400-tisíc eur. Obec už naň vyhradila časť prostriedkov zo svojho rozpočtu, ale chce požiadať aj o dotáciu z úradu vlády.
Na asfaltovú cestu čakajú tridsať rokov
Zaujímavosťou je, že o tejto ceste sa už hovorilo v osemdesiatych rokoch minulého storočia, ale k realizácii nikdy nedošlo. Slúžiť bude najmä obyvateľom, ktorí s ňou počítali, keď si stavali domy, ale doteraz musia k svojim obydliam prechádzať cez cudzie pozemky. Nová cesta by mohla podnietiť aj zastavanie ďalších voľných parciel v jej blízkosti.
„Investíciu si vyžaduje aj základná škola s materskou školou, zdravotné stredisko a budova bývalej materskej školy, pre ktorú hľadá obecné zastupiteľstvo využitie,“ povedal starosta, ktorý stojí na čele Važca druhý rok.
Pri údržbe pomáha obecný podnik
Plánov do nasledujúcich rokov je viacero. Niektoré z nich majú ešte nejasné kontúry, ale uvažuje sa napríklad o vybudovaní centra pre týrané ženy, mestečka pre seniorov, hipoterapii, vyhliadkovej veži či rekonštrukcii námestia. Niečo plánuje obec, niečo súkromný investori. „Veľa projektov je len v štádiu nápadu. Ich realizácia bude závisieť od rôznych okolností a hlavne peňazí,“ priznal Lištiak.
Údržbu obecného majetku, zelene a verejných priestranstiev má v réžii obecný podnik v spolupráci s aktivačnými pracovníkmi. Momentálne ich je vyše 20, ale onedlho by sa mal ich počet zdvojnásobiť. Pri práci im pomáha aj ľahké nákladné auto, ktoré obec kúpila minulý rok.
Kamerové záznamy kontroluje polícia
Jednou z dôležitých úloh podniku je aj starostlivosť o Nemecký vojenský cintorín medzi Važcom a Tatranskou Štrbou, na ktorom je pochovaných približne osemtisíc padlých vojakov. Navštevujú ho najmä nemecké rodiny a údržbu financuje nemecká nadácia.
Na poriadok na verejných priestranstvách dohliada niekoľko obecných kamier. „Občas musíme riešiť vandalov, ktorí ničia autobusové zastávky, lavičky a podobne. Aj preto kontroluje pravidelne kamerové záznamy polícia,“ zdôvodnil starosta.
Život obce spestrujú rôzne spolky
Mládež aj dospelí majú pritom viacero možností, ako tráviť voľný čas. Vo Važci funguje športový klub, ktorý zahŕňa napríklad futbalistov, volejbalistov, stolnotenistov alebo šachistov. Niektorí nadšenci sa venujú erobiku alebo vytrvalostným športom.
„Naštartovali sme aj bežecké lyžovanie. Máme tu viacero talentov a chceme ich podporiť,“ vyhlásil starosta Milan Lištiak.
„Medzi ďalšie výborne fungujúce spolky a združenia pôsobiace v obci patria aj Jednota dôchodcov, Červený kríž alebo Matica slovenská. Majú značný podiel na dobrej úrovni nášho kultúrno-spoločenského života,“ zhodnotil.