Liptovské mamy si plnia sny v náručí so svojimi deťmi

Májový Deň matiek určite skladá klobúk pred liptovskými mamičkami, ktoré na materských či rodičovských dovolenkách si nedovolenkovo vyhrnuli rukávy a pustili sa plniť si svoje sny.

Maminy, ktoré sa starajú o svoje ratolesti a zároveň pracujú z domu.Maminy, ktoré sa starajú o svoje ratolesti a zároveň pracujú z domu. (Zdroj: JANA EVIAKOVÁ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Občas netreba dlho zvažovať, ale treba myšlienku len začať realizovať, výsledok je niekedy naozaj nádherne prekvapivý,“ zahlásila Viera Vydarená z Liptovského Mikuláša, autorka projektu Keď si mama plní sny. O akých snoch hovorí?

Materstvo je obdobie, ktoré dalo Viere Vydarenej nové možnosti

Práve Viera Vydarená, mama dva a polročnej Daniky, okrem založenia Liptovskej debničky dala dokopy aj skupinu šikovných mám v projekte Keď si mama plní sny: „Čo o ňom povedať? Nad projektom s mamami som rozmýšľala veľmi dlho. Inšpirovali ma stretnutia s podnikavými mamami v detských centrách a šikovnými maminami, ktoré som spoznávala pri rozvoze debničiek či v bežnom živote. Mala som pocit, že v spoločnosti chýba povedomie o skupine žien, ktoré materskú dovolenku berú ako príležitosť začať aj profesijne nový život. Keďže som zažila, aké náročné je pracovať popri malom bábätku, mala som chuť podniknúť, vytvoriť nejaký spoločný projekt, ktorý zviditeľní mamy idúce za svojimi životnými snami práve v období materskej či rodičovskej dovolenky.“

SkryťVypnúť reklamu

Viera Vydarená vyštudovala ekológiu a environmentalistiku vo Zvolene a počas štúdií niekoľko rokov strávila v národných parkoch USA a Kanady: „Tam som sa aj po prvýkrát stretla s komunitným predajom ovocia a zeleniny priamo od farmára. Po návrate domov som žila niekoľko rokov v Bratislave, kde sme s manželom tiež využívali debničkový systém. Keď sa narodila dcéra, rozhodli sme sa vrátiť na Liptov. Keďže sme si na debničkovanie zvykli, začali sme pátrať po ňom aj v tejto časti Slovenska. S kvalitou bežne dostupných produktov v obchodoch sme neboli spokojní, a preto sme sa rozhodli, že debničkovanie vyskúšame.

V rodine som pre debničkovanie našla podporu, a tak sa zrodila Liptovská debnička. Začiatky boli náročné. Pracovala som po večeroch, keď dcéra zaspala. Každý večer niekoľko hodín, deň za dňom som budovala značku, firmu, kontakty. Priamo s pestovaním som nemala veľa skúseností, občas som pomáhala mamine v záhradke. Postupne som sa však so všetkým zoznamovala a teraz napríklad viem pohľadom rozlíšiť druhy jabĺk, kedy a kde nájdeme tie najlepšie broskyne, alebo ktoré odrody hrozna sú rezistentné voči škodcom. Liptovská debnička je práca mojich snov.“

SkryťVypnúť reklamu

Janu Eviakovú inšpirovali úspešní ľudia okolo nej

Jana je mamou trojročnej Elly a ďalší prírastok rodinky sa hlási do života. Aká bola Janina cesta k snu, ktorý jej otvorili nové možnosti? „Ako malá som snívala o tom, že budem mať rodinu a prácu, ktorá mi umožní robiť to, čo chcem, kedy chcem a koľko chcem. Vždy som mala v sebe kreatívneho a podnikavého ducha. Kreslila som, maľovala, šila, vyrábala veci, na ktoré ostatní nemali čas, a kšeftovala s nimi – za lentilky, mandarínky, neskôr koruny a eurá. Popri štúdiu informatiky som sa venovala aj umeleckej škole a kurzom fotografie. Hneď po strednej som odišla do Anglicka. Deväť rokov som pôsobila v Londýne, kde podnikali snáď všetci okolo mňa. Študovala som marketingový manažment a netrvalo dlho, začala som s podnikaním aj ja.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako 20-ročná si otvorila vlastnú firmu v Anglicku. „Samozrejme, nešlo hneď všetko ako po masle. Veľa bolo pre mňa nového, učila som sa, prichádzali prvé problémy, ktoré som musela vyriešiť sama. Dnes je z mojej malej firmičky väčšia. Som majiteľkou medzinárodnej personálnej agentúry, lietam po svete a takmer denne fotografujem. Je to príjemná forma relaxu, spoznávam nových ľudí, ktorí ma posúvajú vpred. V agentúre mám tiež tím skvelých a zodpovedných ľudí, ktorí už nepotrebujú môj každodenný dohľad a rady. To mi umožňuje venovať sa fotografovaniu a najmä mám čas aj na tých, ktorí pre mňa znamenajú najviac – manžel Tomáš, naša malá blonďavá Ella a čoskoro aj druhý poklad, ktorého sa už nevieme dočkať.“

Adriana Kráľová je maminou troch ratolestí a jedného internetového projektu

Päťročný Adrián, trojročná Sofia Ema a desaťmesačný Gabriel sú Adrianiným najväčším bohatstvom: „Keď sa mi narodil prvý synček Adrián, rozhodla som sa dojčiť ho napriek mnohým zdanlivo neprekonateľným prekážkam. Bol mojou najväčšou školou života a doviedol ma na cestu empatického kontaktného vzťahového rodičovstva (dojčenie, nosenie, spoločné spanie) a sprievodkyne materstvom.

V marci 2014 vznikol môj internetový obchod s cieľom podporiť koncept vzťahovej výchovy v celom jej kontexte a získať finančné prostriedky na rôzne podporné podujatia. Moja práca je v prvom rade skutočným poslaním pomáhať matkám. Internetový obchod nie je biznistránka. Je to uveriteľný, pravdivý príbeh a splnený sen. Robím iba to, čo ma baví. Popri práci z domu sa môžem naplno venovať svojim deťom. Bez finančného zázemia, iba svojou poctivou prácou, s cieľom splniť si svoj sen, som vybudovala jeden z najúspešnejších e-shopov svojho druhu na Slovensku.“

Anna Brťková hovorí, že bez zbytočností zistíte, čo v živote skutočne chcete

Viete, že neporiadok sa dá skrotiť? Vie o tom aj Anna, mamka päťročnej Emílie a dvojročnej Ester, blogerka, online podnikateľka, autorka e-knihy Skrotenie neporiadku: „Píšem o tom, ako sa prestať stále sťažovať. Stránka je pre každú ženu, ktorej domácnosť prerástla cez hlavu. Hovorí o tom, ako jednoducho si ju môže dať do poriadku a ako ľahko to zvládne udržať.

Keď som našla spôsob, ako môžem domácnosti venovať minimum času, zmenil sa môj život. Predtým moja domácnosť bola každý rok a s každým novým členom rodiny viac a viac zahltená. Prestala som sa v nej orientovať a spôsobovala mi veľa nepríjemných pocitov. Teraz je všetko inak a ja sa čudujem - čože to bolo niekedy mojou nočnou morou? Keď som hľadala spôsob, ako to, čo viem, odovzdať ďalej, objavila som online marketing. Na začiatku som len blogovala, písala články, robila rozhovory. Neskôr som napísala e-knihu Skrotenie neporiadku. Všetko to, čo robím, ma veľmi baví. Úplne najradšej však čítam milé ohlasy od čitateľov môjho blogu."

Katarína Rumanská vie, keď je mama v pohode, v pohode je i dieťa

Princezny pätnásťmesačná Lujza a osemročná Rebeka majú kaderníčku doma. Je ňou ich mamina Katarína Rumanská. Vďaka práci, ktorú miluje, nestráca úsmev z tváre a vo svojom kaderníctve ho šíri ďalej. Už ako malá česala bábiky, a tak bola pre ňu kadernícka škola jasnou voľbou.

„Je to náročná, ale krásna práca, ktorá ma stále napĺňa. Tá sila, ktorú mám v rukách pri premene, keď aj zo šedého káčatka vyrastie pri premene princezná, je zázračná. Nie je nič krajšie, ako keď ženy odchádzajú príjemne oddýchnuté a s úsmevom na tvári,“ tvrdí sympatická mama malej Lujzy a nevlastnej dcérky Rebeky. Pre Katarínu je okrem práce a rodiny najdôležitejšie byť skvelou matkou.

„Skombinovať povolanie so životným povolaním matky vnímam ako životnú výzvu. Aj preto ma zaujal projekt Keď si mama plní sny. Oslovil ma ako matku, ktorá nelení a snaží sa žiť si svoj sen.“

Ľubica Murínová Barányi je nielen mamou na plný úväzok

Jeden a polročný Adamko si maminu určite „vychutnáva”. Doslova. Mamina však okrem neho s manželom prevádzkuje obchody s bubbletea pod vlastnou značkou. Navyše: „So sestrou sme založili občianske združenie Paradysio, vďaka ktorému vydávame knižky, pripravujeme bábkové divadlá, prednášky, výstavy a iné zaujímavé projekty, zamerané najmä na detičky. Bez ohľadu na počet urgentných emailov, keď môj maličký syn raz zavelí - Mama cici a haji, poslušne idem.

Určite by sa naše podnikanie rozvíjalo rýchlejšie nebyť materskej. Náš malý však dodáva všetkému v živote nový rozmer. Okrem iného som sa za posledný rok naučila obrovskej sebadisciplíne, trpezlivosti. Vďačím za to najmä svojmu synčekovi.

Keď sa zamyslím, zisťujem - ja vlastne nepracujem. Len pomáham manželovi s tým, čo robiť viem a vážim si, že som pre neho partnerkou aj v profesijných rozhodnutiach. No a Paradysio? Neziskové projekty plné kreatívnych nápadov v spoločnosti iných nadšencov, ktorých výsledkom a odmenou sú rozžiarené očká detí pri spoločných čítaniach. Veď to nie je práca. Práca je doma, keď sa bez viditeľného výsledku celý deň nezastavím, a aj tak to vyzerá ako po návšteve dlhoprstých. Čo však oceňujem - aspoň si dobre poklebetím so svojím potomkom na tému ako - tato v pácí, dedo haji, mama je ham ham a havo hav hav... Veď som predsa na (rodičovskej) dovolenke.”

Mama, ktorej tvorba sprevádzala Patríciu Ždánsku v detstve, je jej veľkým vzorom

Viktor, dvojročný mládenček, sa má. Dve šikovné ženy – mamka a stará mamka – sa starajú o jeho módu. „Začiatky mojej tvorby siahajú do obdobia školských lavíc, keď som si už v základnej škole prešívala oblečenie na mamkinom stroji. Moja mama je totiž pre mňa veľký vzor. Ručným prácam sa venovala vyše štyridsať rokov a jej tvorba ma sprevádzala celé detstvo. Sprevádza ma však až do súčasnosti.

Vyštudovala som strednú umeleckú školu odbor Reštaurovanie a konzervovanie štukovej výzdoby, omietky a maľby. Tejto práci som sa venovala po skončení školy viac ako deväť rokov. Po presťahovaní sa na Liptov sme s partnerom otvorili obchod pre zvieratá. Popri práci a pred materskou dovolenkou som pre svojich známych a rodinu vždy zhotovovala originálne darčeky, a tak všetko začalo. Postupne som začala premýšľať, ako ponúknuť svoju tvorbu aj iným ľuďom. Inšpirácia prišla, a tak som vytvorila kvalitnú slovenskú značku, ktorá robí radosť deťom a, samozrejme, aj ich rodičom.

Venujem sa výrobe šitých, pletených a háčkovaných fusakov pre najmenšie deti. Tiež zhotovujem prikrývky do kočíkov a detských postieľok, hniezda do postieľok, vytváram závesné hračky a girlandy nad postieľky. Pre staršie deti kapsáre na odkladanie tajných pokladov a hračiek. Vyrábam aj vankúše v tvare zvieratiek, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie. V zimnom období sa venujem výrobe čiapok, kukiel pre deti aj dospelých a, samozrejme, pleteniu kvalitných teplých ponožiek.“

Petra Pelach Mičudová vie, čo sú pre ňu sebaúcta a láska k pohybu

Mama desaťročného Davida a šestnásťmesačného Maxima chcela prinášať profi kvalitu obyčajným ľuďom ako prirodzené vyústenie svojej lásky k pohybu a potreby byť tvorcom vlastnej cesty.

Vyštudovala som ekonomiku. Posledných šesť rokov som pracovala pre francúzsky potravinársky koncern na pozícii treasury manager. Popri tejto práci som viedla tréningy rôznych druhov skupinových cvičení. Keďže o ne bol stále väčší záujem a pre zachovanie vysokej kvality bolo potrebné im venovať stále viac času a energie, rozhodla som sa tejto oblasti venovať na plný úväzok.

Tak vzniklo pred štyrmi rokmi moje centrum, ktoré na Liptov prinieslo skupinové tréningy Jumping®, TRX®, Piloxing®, Deepwork®, Kangoo JUMPS a ponúka širokú škálu dynamických i pomalých foriem cvičení. Ako jediní na Slovensku ponúkame skupinové TRX® tréningy, ktoré môžu mamy absolvovať aj so svojím dieťaťom v ergonosiči.

Okrem možnosti sebarealizácie mi to umožnilo sa zároveň naplno venovať i môjmu druhému novonarodenému synovi. Skĺbiť takéto pracovné povinnosti a starostlivosť o deti je možné len s obetavou podporou rodiny a v mojom prípade mi môj manžel pomáhal nielen pri zrode môjho centra, pretože vyštudoval FTVŠ UK a je dlhoročným skúseným trénerom, ale stále pomáha pri našich deťoch. Odborné trénerské konzultácie a diskusie sa tak prelínajú s rodinnými radosťami a povinnosťami bežného života.

Rozhodnutie vsadiť na výber kvalitných, vzdelaných a skúsených inštruktorov do tímu sa odráža na veľkej obľúbenosti tréningov, na ktorých vládne príjemná, priateľská atmosféra a som hrdá na to, že svoje pevné postavenie na trhu sme vybudovali výlučne na pozitívnych referenciách klientov, bez akejkoľvek printovej či inej mediálnej podpory.

Spoločne so siedmimi členmi môjho tímu prinášame klientom radosť z napredovania. Tak ich podporujeme pri budovaní pozitívneho vzťahu k pohybu, aby sa cítili skvelo vo svojom tele.

Moje šťastné deti sú dôkazom toho, že so správnym načasovaním a prístupom je možné spojiť prácu so spokojným rodinným životom.”

Tvoriť s deťmi a pre deti je životným poslaním Simony Balážovej Dudášovej

Detský svet svojich dcér, dva a polročnej Lesanky a dvojmesačnej Kamilky, je aj profesionálnym svetom ich maminy Simony Balážovej Dudášovej: „Výtvarnej tvorbe sa venujem od malička. Základná, stredná a vysoká škola s umeleckým zameraním mi rozšírili obzory a dali priestor na vyskúšanie množstva umeleckých a remeselných techník, ktoré dodnes využívam, keďže neviem obsedieť pri jednej činnosti. Po štúdiách mi od interiérových nástenných malieb v podnikoch a kaviarňach, cez tvorbu reprodukcií a portrétov nakoniec učarovala textilná tvorba, tvorba šperkov a bižutérie, rôznych bytových dekorácií a doplnkov.

Návrat do sveta plného fantázie a slobodného prejavu mi umožnilo povolanie učiteľa výtvarného odboru v ZUŠ-ke, a s tým súvisiaca práca s deťmi, ktorá ma napĺňala. Počas prvého tehotenstva tak vznikol ateliér, ktorý ma názov po staršej dcérke. Lesankiným narodením moja tvorba nadobudla iný rozmer - v mojej dielničke začali vznikať jednoduché textilné bábiky, ktoré dostali podobu dnešných anjelok Svetlomiliek a Čarozverov, pohánkoví škriatkovia pre najmenších, prírodné bytosti a víly z polymérovej hmoty, elfské plstené klobúky z ovčej vlny pre malé i veľké víly a rozprávkové karikatúry detičiek aj dospelých. Svoju ponuku som rozšírila aj o ručne robené svadobné scrapbookové albumy a tiež aj staročeský medovník tlačený do drevených foriem.

Do svojej tvorby sa snažím vniesť lásku i trpezlivosť a nabiť každú jednu vec pozitívnou energiou, aby bol svet krajší a lepší. Našla som v živote to, čo ma baví a viem, že tvoriť s deťmi a pre deti je mojím životným poslaním.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu