Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Liptovské mamy si plnia sny v náručí so svojimi deťmi

Májový Deň matiek určite skladá klobúk pred liptovskými mamičkami, ktoré na materských či rodičovských dovolenkách si nedovolenkovo vyhrnuli rukávy a pustili sa plniť si svoje sny.

Maminy, ktoré sa starajú o svoje ratolesti a zároveň pracujú z domu.Maminy, ktoré sa starajú o svoje ratolesti a zároveň pracujú z domu. (Zdroj: JANA EVIAKOVÁ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Občas netreba dlho zvažovať, ale treba myšlienku len začať realizovať, výsledok je niekedy naozaj nádherne prekvapivý,“ zahlásila Viera Vydarená z Liptovského Mikuláša, autorka projektu Keď si mama plní sny. O akých snoch hovorí?

Materstvo je obdobie, ktoré dalo Viere Vydarenej nové možnosti

Práve Viera Vydarená, mama dva a polročnej Daniky, okrem založenia Liptovskej debničky dala dokopy aj skupinu šikovných mám v projekte Keď si mama plní sny: „Čo o ňom povedať? Nad projektom s mamami som rozmýšľala veľmi dlho. Inšpirovali ma stretnutia s podnikavými mamami v detských centrách a šikovnými maminami, ktoré som spoznávala pri rozvoze debničiek či v bežnom živote. Mala som pocit, že v spoločnosti chýba povedomie o skupine žien, ktoré materskú dovolenku berú ako príležitosť začať aj profesijne nový život. Keďže som zažila, aké náročné je pracovať popri malom bábätku, mala som chuť podniknúť, vytvoriť nejaký spoločný projekt, ktorý zviditeľní mamy idúce za svojimi životnými snami práve v období materskej či rodičovskej dovolenky.“

Viera Vydarená vyštudovala ekológiu a environmentalistiku vo Zvolene a počas štúdií niekoľko rokov strávila v národných parkoch USA a Kanady: „Tam som sa aj po prvýkrát stretla s komunitným predajom ovocia a zeleniny priamo od farmára. Po návrate domov som žila niekoľko rokov v Bratislave, kde sme s manželom tiež využívali debničkový systém. Keď sa narodila dcéra, rozhodli sme sa vrátiť na Liptov. Keďže sme si na debničkovanie zvykli, začali sme pátrať po ňom aj v tejto časti Slovenska. S kvalitou bežne dostupných produktov v obchodoch sme neboli spokojní, a preto sme sa rozhodli, že debničkovanie vyskúšame.

V rodine som pre debničkovanie našla podporu, a tak sa zrodila Liptovská debnička. Začiatky boli náročné. Pracovala som po večeroch, keď dcéra zaspala. Každý večer niekoľko hodín, deň za dňom som budovala značku, firmu, kontakty. Priamo s pestovaním som nemala veľa skúseností, občas som pomáhala mamine v záhradke. Postupne som sa však so všetkým zoznamovala a teraz napríklad viem pohľadom rozlíšiť druhy jabĺk, kedy a kde nájdeme tie najlepšie broskyne, alebo ktoré odrody hrozna sú rezistentné voči škodcom. Liptovská debnička je práca mojich snov.“

Janu Eviakovú inšpirovali úspešní ľudia okolo nej

Jana je mamou trojročnej Elly a ďalší prírastok rodinky sa hlási do života. Aká bola Janina cesta k snu, ktorý jej otvorili nové možnosti? „Ako malá som snívala o tom, že budem mať rodinu a prácu, ktorá mi umožní robiť to, čo chcem, kedy chcem a koľko chcem. Vždy som mala v sebe kreatívneho a podnikavého ducha. Kreslila som, maľovala, šila, vyrábala veci, na ktoré ostatní nemali čas, a kšeftovala s nimi – za lentilky, mandarínky, neskôr koruny a eurá. Popri štúdiu informatiky som sa venovala aj umeleckej škole a kurzom fotografie. Hneď po strednej som odišla do Anglicka. Deväť rokov som pôsobila v Londýne, kde podnikali snáď všetci okolo mňa. Študovala som marketingový manažment a netrvalo dlho, začala som s podnikaním aj ja.“

Ako 20-ročná si otvorila vlastnú firmu v Anglicku. „Samozrejme, nešlo hneď všetko ako po masle. Veľa bolo pre mňa nového, učila som sa, prichádzali prvé problémy, ktoré som musela vyriešiť sama. Dnes je z mojej malej firmičky väčšia. Som majiteľkou medzinárodnej personálnej agentúry, lietam po svete a takmer denne fotografujem. Je to príjemná forma relaxu, spoznávam nových ľudí, ktorí ma posúvajú vpred. V agentúre mám tiež tím skvelých a zodpovedných ľudí, ktorí už nepotrebujú môj každodenný dohľad a rady. To mi umožňuje venovať sa fotografovaniu a najmä mám čas aj na tých, ktorí pre mňa znamenajú najviac – manžel Tomáš, naša malá blonďavá Ella a čoskoro aj druhý poklad, ktorého sa už nevieme dočkať.“

Adriana Kráľová je maminou troch ratolestí a jedného internetového projektu

Päťročný Adrián, trojročná Sofia Ema a desaťmesačný Gabriel sú Adrianiným najväčším bohatstvom: „Keď sa mi narodil prvý synček Adrián, rozhodla som sa dojčiť ho napriek mnohým zdanlivo neprekonateľným prekážkam. Bol mojou najväčšou školou života a doviedol ma na cestu empatického kontaktného vzťahového rodičovstva (dojčenie, nosenie, spoločné spanie) a sprievodkyne materstvom.

V marci 2014 vznikol môj internetový obchod s cieľom podporiť koncept vzťahovej výchovy v celom jej kontexte a získať finančné prostriedky na rôzne podporné podujatia. Moja práca je v prvom rade skutočným poslaním pomáhať matkám. Internetový obchod nie je biznistránka. Je to uveriteľný, pravdivý príbeh a splnený sen. Robím iba to, čo ma baví. Popri práci z domu sa môžem naplno venovať svojim deťom. Bez finančného zázemia, iba svojou poctivou prácou, s cieľom splniť si svoj sen, som vybudovala jeden z najúspešnejších e-shopov svojho druhu na Slovensku.“

Anna Brťková hovorí, že bez zbytočností zistíte, čo v živote skutočne chcete

Viete, že neporiadok sa dá skrotiť? Vie o tom aj Anna, mamka päťročnej Emílie a dvojročnej Ester, blogerka, online podnikateľka, autorka e-knihy Skrotenie neporiadku: „Píšem o tom, ako sa prestať stále sťažovať. Stránka je pre každú ženu, ktorej domácnosť prerástla cez hlavu. Hovorí o tom, ako jednoducho si ju môže dať do poriadku a ako ľahko to zvládne udržať.

Keď som našla spôsob, ako môžem domácnosti venovať minimum času, zmenil sa môj život. Predtým moja domácnosť bola každý rok a s každým novým členom rodiny viac a viac zahltená. Prestala som sa v nej orientovať a spôsobovala mi veľa nepríjemných pocitov. Teraz je všetko inak a ja sa čudujem - čože to bolo niekedy mojou nočnou morou? Keď som hľadala spôsob, ako to, čo viem, odovzdať ďalej, objavila som online marketing. Na začiatku som len blogovala, písala články, robila rozhovory. Neskôr som napísala e-knihu Skrotenie neporiadku. Všetko to, čo robím, ma veľmi baví. Úplne najradšej však čítam milé ohlasy od čitateľov môjho blogu."

Katarína Rumanská vie, keď je mama v pohode, v pohode je i dieťa

Princezny pätnásťmesačná Lujza a osemročná Rebeka majú kaderníčku doma. Je ňou ich mamina Katarína Rumanská. Vďaka práci, ktorú miluje, nestráca úsmev z tváre a vo svojom kaderníctve ho šíri ďalej. Už ako malá česala bábiky, a tak bola pre ňu kadernícka škola jasnou voľbou.

„Je to náročná, ale krásna práca, ktorá ma stále napĺňa. Tá sila, ktorú mám v rukách pri premene, keď aj zo šedého káčatka vyrastie pri premene princezná, je zázračná. Nie je nič krajšie, ako keď ženy odchádzajú príjemne oddýchnuté a s úsmevom na tvári,“ tvrdí sympatická mama malej Lujzy a nevlastnej dcérky Rebeky. Pre Katarínu je okrem práce a rodiny najdôležitejšie byť skvelou matkou.

„Skombinovať povolanie so životným povolaním matky vnímam ako životnú výzvu. Aj preto ma zaujal projekt Keď si mama plní sny. Oslovil ma ako matku, ktorá nelení a snaží sa žiť si svoj sen.“

Ľubica Murínová Barányi je nielen mamou na plný úväzok

Jeden a polročný Adamko si maminu určite „vychutnáva”. Doslova. Mamina však okrem neho s manželom prevádzkuje obchody s bubbletea pod vlastnou značkou. Navyše: „So sestrou sme založili občianske združenie Paradysio, vďaka ktorému vydávame knižky, pripravujeme bábkové divadlá, prednášky, výstavy a iné zaujímavé projekty, zamerané najmä na detičky. Bez ohľadu na počet urgentných emailov, keď môj maličký syn raz zavelí - Mama cici a haji, poslušne idem.

Určite by sa naše podnikanie rozvíjalo rýchlejšie nebyť materskej. Náš malý však dodáva všetkému v živote nový rozmer. Okrem iného som sa za posledný rok naučila obrovskej sebadisciplíne, trpezlivosti. Vďačím za to najmä svojmu synčekovi.

Keď sa zamyslím, zisťujem - ja vlastne nepracujem. Len pomáham manželovi s tým, čo robiť viem a vážim si, že som pre neho partnerkou aj v profesijných rozhodnutiach. No a Paradysio? Neziskové projekty plné kreatívnych nápadov v spoločnosti iných nadšencov, ktorých výsledkom a odmenou sú rozžiarené očká detí pri spoločných čítaniach. Veď to nie je práca. Práca je doma, keď sa bez viditeľného výsledku celý deň nezastavím, a aj tak to vyzerá ako po návšteve dlhoprstých. Čo však oceňujem - aspoň si dobre poklebetím so svojím potomkom na tému ako - tato v pácí, dedo haji, mama je ham ham a havo hav hav... Veď som predsa na (rodičovskej) dovolenke.”

Mama, ktorej tvorba sprevádzala Patríciu Ždánsku v detstve, je jej veľkým vzorom

Viktor, dvojročný mládenček, sa má. Dve šikovné ženy – mamka a stará mamka – sa starajú o jeho módu. „Začiatky mojej tvorby siahajú do obdobia školských lavíc, keď som si už v základnej škole prešívala oblečenie na mamkinom stroji. Moja mama je totiž pre mňa veľký vzor. Ručným prácam sa venovala vyše štyridsať rokov a jej tvorba ma sprevádzala celé detstvo. Sprevádza ma však až do súčasnosti.

Vyštudovala som strednú umeleckú školu odbor Reštaurovanie a konzervovanie štukovej výzdoby, omietky a maľby. Tejto práci som sa venovala po skončení školy viac ako deväť rokov. Po presťahovaní sa na Liptov sme s partnerom otvorili obchod pre zvieratá. Popri práci a pred materskou dovolenkou som pre svojich známych a rodinu vždy zhotovovala originálne darčeky, a tak všetko začalo. Postupne som začala premýšľať, ako ponúknuť svoju tvorbu aj iným ľuďom. Inšpirácia prišla, a tak som vytvorila kvalitnú slovenskú značku, ktorá robí radosť deťom a, samozrejme, aj ich rodičom.

Venujem sa výrobe šitých, pletených a háčkovaných fusakov pre najmenšie deti. Tiež zhotovujem prikrývky do kočíkov a detských postieľok, hniezda do postieľok, vytváram závesné hračky a girlandy nad postieľky. Pre staršie deti kapsáre na odkladanie tajných pokladov a hračiek. Vyrábam aj vankúše v tvare zvieratiek, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie. V zimnom období sa venujem výrobe čiapok, kukiel pre deti aj dospelých a, samozrejme, pleteniu kvalitných teplých ponožiek.“

Petra Pelach Mičudová vie, čo sú pre ňu sebaúcta a láska k pohybu

Mama desaťročného Davida a šestnásťmesačného Maxima chcela prinášať profi kvalitu obyčajným ľuďom ako prirodzené vyústenie svojej lásky k pohybu a potreby byť tvorcom vlastnej cesty.

Vyštudovala som ekonomiku. Posledných šesť rokov som pracovala pre francúzsky potravinársky koncern na pozícii treasury manager. Popri tejto práci som viedla tréningy rôznych druhov skupinových cvičení. Keďže o ne bol stále väčší záujem a pre zachovanie vysokej kvality bolo potrebné im venovať stále viac času a energie, rozhodla som sa tejto oblasti venovať na plný úväzok.

Tak vzniklo pred štyrmi rokmi moje centrum, ktoré na Liptov prinieslo skupinové tréningy Jumping®, TRX®, Piloxing®, Deepwork®, Kangoo JUMPS a ponúka širokú škálu dynamických i pomalých foriem cvičení. Ako jediní na Slovensku ponúkame skupinové TRX® tréningy, ktoré môžu mamy absolvovať aj so svojím dieťaťom v ergonosiči.

Okrem možnosti sebarealizácie mi to umožnilo sa zároveň naplno venovať i môjmu druhému novonarodenému synovi. Skĺbiť takéto pracovné povinnosti a starostlivosť o deti je možné len s obetavou podporou rodiny a v mojom prípade mi môj manžel pomáhal nielen pri zrode môjho centra, pretože vyštudoval FTVŠ UK a je dlhoročným skúseným trénerom, ale stále pomáha pri našich deťoch. Odborné trénerské konzultácie a diskusie sa tak prelínajú s rodinnými radosťami a povinnosťami bežného života.

Rozhodnutie vsadiť na výber kvalitných, vzdelaných a skúsených inštruktorov do tímu sa odráža na veľkej obľúbenosti tréningov, na ktorých vládne príjemná, priateľská atmosféra a som hrdá na to, že svoje pevné postavenie na trhu sme vybudovali výlučne na pozitívnych referenciách klientov, bez akejkoľvek printovej či inej mediálnej podpory.

Spoločne so siedmimi členmi môjho tímu prinášame klientom radosť z napredovania. Tak ich podporujeme pri budovaní pozitívneho vzťahu k pohybu, aby sa cítili skvelo vo svojom tele.

Moje šťastné deti sú dôkazom toho, že so správnym načasovaním a prístupom je možné spojiť prácu so spokojným rodinným životom.”

Tvoriť s deťmi a pre deti je životným poslaním Simony Balážovej Dudášovej

Detský svet svojich dcér, dva a polročnej Lesanky a dvojmesačnej Kamilky, je aj profesionálnym svetom ich maminy Simony Balážovej Dudášovej: „Výtvarnej tvorbe sa venujem od malička. Základná, stredná a vysoká škola s umeleckým zameraním mi rozšírili obzory a dali priestor na vyskúšanie množstva umeleckých a remeselných techník, ktoré dodnes využívam, keďže neviem obsedieť pri jednej činnosti. Po štúdiách mi od interiérových nástenných malieb v podnikoch a kaviarňach, cez tvorbu reprodukcií a portrétov nakoniec učarovala textilná tvorba, tvorba šperkov a bižutérie, rôznych bytových dekorácií a doplnkov.

Návrat do sveta plného fantázie a slobodného prejavu mi umožnilo povolanie učiteľa výtvarného odboru v ZUŠ-ke, a s tým súvisiaca práca s deťmi, ktorá ma napĺňala. Počas prvého tehotenstva tak vznikol ateliér, ktorý ma názov po staršej dcérke. Lesankiným narodením moja tvorba nadobudla iný rozmer - v mojej dielničke začali vznikať jednoduché textilné bábiky, ktoré dostali podobu dnešných anjelok Svetlomiliek a Čarozverov, pohánkoví škriatkovia pre najmenších, prírodné bytosti a víly z polymérovej hmoty, elfské plstené klobúky z ovčej vlny pre malé i veľké víly a rozprávkové karikatúry detičiek aj dospelých. Svoju ponuku som rozšírila aj o ručne robené svadobné scrapbookové albumy a tiež aj staročeský medovník tlačený do drevených foriem.

Do svojej tvorby sa snažím vniesť lásku i trpezlivosť a nabiť každú jednu vec pozitívnou energiou, aby bol svet krajší a lepší. Našla som v živote to, čo ma baví a viem, že tvoriť s deťmi a pre deti je mojím životným poslaním.”

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Po čom túžia Slováci? Kupujeme, aby sme ušetrili aj sa potešili
 2. Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre
 3. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 4. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 5. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 6. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 7. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 8. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 740
 2. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 931
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 785
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 010
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 4 050
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 408
 8. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 286

Blogy SME

 1. Štefan Bukovan: Najnovšia a najvyššia na Kysuciach
 2. Veronika Michalčíková: Zamkovskému vzali chatu, do Tatier sa už nikdy nevrátil
 3. Soňa Bulbeck: V takýto smutný deň zomrel Lennon...
 4. Miroslav Zeman: Hľadáte lekára? Aj my. Už viac ako dvadsať rokov.
 5. Marek Mačuha: Vydierač Orbán - prečo mu neustúpiť
 6. Unicef Slovensko: Bežme do škôlky!
 7. Anna Miľanová: Ako denné a nočné svetlo... 2022
 8. Štefan Vidlár: Tá gaťková
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 537
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 12 929
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 9 337
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 3 007
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 851
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 292
 7. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 750
 8. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro. 1 676
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


1 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


2 h
Železičnú stanicu v Liptovskom Mikuáši by mali preložiť tiež.

Namiesto preloženia trate odporúčajú modernizáciu v súčasnom koridore.


10 h
Zľava Simona Koreňová, Marek Tobias Janík, Šimon Rybka, Tomáš Brnušák, vedúci Karol Pekár.

Zlato z majstrovstiev Slovenska mládeže v rapid šachu 2022, aj takýmto skvelým výsledkom sa môžu pochváliť mladí šachisti z Liptova.


8. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pôvodcom svrabu je mikroskopický, maximálne pol milimetra veľký roztoč.


8. dec

Úsek frekventovanej cesty, vedúcej aj Novohradom, pretína významný migračný koridor našej najväčšej šelmy.


8. dec

Ako je možné minúť tisíce eur s telefónom v ruke? Vysvetlil operátor.


8. dec

Zmeny sú tentokrát väčšie ako v minulosti.


8. dec

Blogy SME

 1. Štefan Bukovan: Najnovšia a najvyššia na Kysuciach
 2. Veronika Michalčíková: Zamkovskému vzali chatu, do Tatier sa už nikdy nevrátil
 3. Soňa Bulbeck: V takýto smutný deň zomrel Lennon...
 4. Miroslav Zeman: Hľadáte lekára? Aj my. Už viac ako dvadsať rokov.
 5. Marek Mačuha: Vydierač Orbán - prečo mu neustúpiť
 6. Unicef Slovensko: Bežme do škôlky!
 7. Anna Miľanová: Ako denné a nočné svetlo... 2022
 8. Štefan Vidlár: Tá gaťková
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 537
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 12 929
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 9 337
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 3 007
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 851
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 292
 7. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 750
 8. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro. 1 676
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu