Záhrada a starostlivosť o ňu je dnešným deťom cudzia. Už aj deti na vidieku začínajú pomaly strácať návyky, ktoré mali v ich veku rodičia či starí rodičia.
LIPTOVSKÁ OSADA. Časť nevyužitého školského areálu chcú v Liptovskej Osade zmeniť na školskú záhradu v pravom slova zmysle. Viacero škôl malo v areáloch kedysi malé záhradky, o ktoré sa starali žiaci v rámci pestovateľských prác. Tie postupne spustli, zarástli burinou, neskôr trávou.
Školy sa k predmetu v rôznych obmenách vracajú a deti získavajú stratenú zručnosť a vzťah k pestovaniu ovocia a zeleniny.
Typické ovocné stromy
Materská a základná škola v Liptovskej Osade získala grant na zaujímavý projekt, ktorého cieľom je naučiť deti starať sa o záhradu, ukázať jej kolobeh.
Priamo pod školskými oknami budú žiakom rásť a neskôr plodiť ovocné stromy.
„Zasadíme stromy, ktoré sú typické pre túto oblasť. Vybrali sme napríklad slivku, čerešňu a skúsime aj marhuľu,“ povedal riaditeľ školy Ivan Žilinčár.
Obnovili starý skleník
V školskom dvore mali kedysi aj skleník. Rokmi schátral a v rámci projektu postavili nový. Vydržať by mal ďalšie dve desaťročia.
„V skleníku budú žiaci pestovať kvety, ktoré poslúžia na výzdobu. Ďalej klasické skleníkové rastliny, napríklad paradajky alebo papriky,“ spresnil.
Krúžok aj vyučovanie
V záhrade chcú postaviť aj včelí úľ, žiaci sa budú zatiaľ na skúšku starať aj o včielky.
„Máme šikovných údržbárov, ktorí nám s celým projektom pomáhajú a aj oni budú dohliadať na správnu starostlivosť,“ doplnil riaditeľ Žilinčár.
Žiaci budú prichádzať do kontaktu so záhradou najmä v rámci záujmového krúžku alebo na hodinách technickej výchovy.
Starať sa o stromy, zeleninu a kvety budú hlavne starší žiaci, poslúži ale aj mladším ročníkom, ktoré budú sledovať a učiť sa v praxi o raste a význame jednotlivých plodín.