Šachisti bojovali v Liptove o miestenky na Európu aj svet

Na majstrovstvách Slovenska v šachu mládeže jednotlivcov sa historicky prvýkrát zišli všetky kategórie chlapcov a dievčat od osem do dvadsať rokov. Celkom ich bolo štrnásť.

Majstrovstvá Slovenska v šachu mládeže.Majstrovstvá Slovenska v šachu mládeže. (Zdroj: JÁN FORTIAK)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Liptovskom Mikuláši súťažilo dvestopäťdesiat mladých šachistov. Zaujímavé boli partie nielen medzi špičkou, ale aj členmi širšej základne.

Organizáciu turnaja zabezpečila Liptovská šachová škola na čele s riaditeľom podujatia Jurajom Ivanom v spolupráci s rodičmi, Slovenským šachovým zväzom, za výdatnej podpory mesta Liptovský Mikuláš. Hlavným rozhodcom bol medzinárodný rozhodca Karol Pekár.

Striebro a zemiakové medaily

„Počas ôsmich dní, od 16. do 23. apríla, sa najúspešnejším kolektívom stalo družstvo KŠN Bratislava, ktoré získalo tri zlaté medaily. Šachisti z Liptova získali jednu striebornú medailu vďaka Simone Koreňovej a tri zemiakové. Na štvrtých miestach sa umiestnili Stela Kusá, Adam Ďurica a Ondrej Mráz,“ informoval Juraj Ivan, ktorý s úsmevom dodal, že aj šachisti potvrdili povesť Liptova ako zemiakarského regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Striebornú šiestačku Simonu Koreňovú z Ružomberka priviedol k hre šachu otec v prvom ročníku základnej školy. Najskôr hrávala za Ružomberok, neskôr prestúpila do Liptovskej šachovej školy. Na majstrovstvách Slovenska skončila v kategórii dievčat do 12 rokov na druhom mieste.

Kvalitná konkurencia

O tom, že konkurencia je kvalitná, sa presvedčili aj favoriti.

„Veľmi sa im nedarilo, a preto sme boli aj svedkami prekvapení,“ poznamenal J. Ivan. „Výsledky boli prekvapujúce najmä v najstarších kategóriách, pretože najvyššie nasadení hráči nezvíťazili,“ dodal Karol Pekár, viceprezident Slovenského šachového zväzu a hlavný rozhodca turnaja.

„V súčasnosti už všade vedia dobre hrať šach. V niektorých kluboch na Slovensku majú dokonca zamestnancov, ktorí nemajú iné pracovné povinnosti a venujú sa len šachistom. V Liptovskej šachovej škole sa snažíme udržať s takými klubmi tempo, ale nie vždy je možné s nimi držať krok. Na druhej strane, našich hráčov odchovávame aj pre konkurenciu, pretože, keď odídu študovať do iných miest, pokračujú v tamojších kluboch. Mnohí z nich sa však po skončení školy vrátia a ostávajú hrať u nás,“ vysvetlil K. Pekár.

SkryťVypnúť reklamu

Že bola konkurencia na majstrovstvách Slovenska silná, potvrdil aj František Jablonický, prezident Slovenského šachového zväzu. „Ale to je práve dobré, lebo v jednotlivých kategóriách vyrastú aj ďalší dobrí hráči. Máme záujem mládežnícky šach rozvíjať, pripravujeme rôzne projekty a teší nás, že šach napreduje správnym smerom,“ vyjadril sa F. Jablonický.

Zohrali vyše tisíc partií

Ako informoval Peter Paleček, tréner z Liptovskej šachovej školy, usporiadateľov potešila účasť 250 hráčov v 11 turnajoch a 14 kategóriách: „Okrem IM Christophera Repku a FM Martina Nayhebavera, ktorí hrali GM turnaj v Starej Ľubovni a WFM Veroniky Gažíkovej, vicemajsterky sveta z roku 2015 a WFM Svetlany Sučíkovej, vicemajsterky Slovenska žien, ktoré sa nezúčastnili pre študijné povinnosti v zahraničí, sme privítali kompletnú slovenskú mládežnícku špičku.“

SkryťVypnúť reklamu

Najmladším účastníkom bol päťročný Kristián Boba, ktorý obsadil v kategórii CH8 šieste miesto. „Celkom bolo zohratých 1084 partií. Najúspešnejšími boli WFM Anna Vrtiaková z KŠN Bratislava, ktorá vyhrala kategórie do 16 a 20 rokov, a Teo Holtman z BŠK Bardejov, ktorý vyhral kategórie do 18 a 20 rokov. WFM Anna Vrtiaková spoločne s Viktóriou Nadzamovou boli jediné, ktorým sa podarilo potvrdiť úlohu nasadenej jednotky vo svojej kategórii. Inak nasadené jednotky medzi chlapcami i dievčatami svoju úlohu neobhájili. Z pohľadu minuloročných majstrov Slovenska svoje tituly obhájili medzi dievčatami Viktória Nadzamová a WFM Anna Vrtiaková, a medzi chlapcami Jakub Šošovička a Filip Haring,“ dodal P. Paleček.

Najväčším prekvapením majstrovstiev je určite prvé miesto Igora Lintnera z KŠN Bratislava v kategórii do CH16, keď predbehol TOP hráčov svetového rebríčka FM Jerguša Pecháča a FM Viktora Gažíka.

Šachový kráľ z Maurícia

Najlepší individuálny bodový výsledok dosiahol Dominic James Earle a stal sa víťazom kategórie chlapcov do 8 rokov so ziskom 8,5 bodu za osem výhier a jednu remízu. Dominicov príbeh zaujal. Je Banskobystričan so šachovou príslušnosťou v Senci a žije na ostrove Maurícius. Jeho mama, ktorá je tiež rodáčka z Banskej Bystrice, hľadala trénera, ktorý už odchoval majstra Slovenska v najmladšej kategórii a poradili jej Rudolfa Diviaka.

„Dominic bol s nami v detskom šachovom tábore Koník vo Fačkovskej doline, ktorý poriadame už 10 rokov. Chodieva tam približne sto detí, ale Dominic bol od rodičov preč prvýkrát. Z tábora odišiel o tri dni, pretože mu bolo za maminkou smutno. Na štvrtý deň sa vrátil a absolvoval ho úspešne až do konca,“ rozprával R. Diviak.

Maurícius je vzdialený asi 4-tisíc kilometrov, ale pri dnešných technických možnostiach je možné trénovať šach aj na diaľku. „Odskúšali sme spojenie a v septembri sme začali s Dominikom spolupracovať. Dominikov výkon veľmi rýchlo rástol. Je to mimoriadne talentované, pracovité a cieľavedomé dieťa. Naznačil som, že by možno mal šancu na úspech aj na majstrovstvách Slovenska,“ pokračoval R. Diviak.

Dominicova rodina hľadala možnosti, aby ho na turnaj do Liptovského Mikuláša odprevadili. „Posadili ho do lietadla, v Dubaji prestúpil a vo Viedni ho vyzdvihol dedko. Prišiel však chorý, tak sme s ním hneď zašli na pohotovosť, kde dostal lieky. Neočakával som veľmi, že v takom stave podá dobrý výkon. Opak bol však pravdou, začal veľmi dobre. Po štyroch kolách mamička zistila, že Dominicov úspech je reálny, sadla do lietadla doletela za ním,“ dokončil tréner R. Diviak príbeh s dobrým koncom. On sám si tak pripísal na svoje konto ďalšieho majstra Slovenska.

„Zistili sme, že na Madagaskare sme už kráľa mali, Mórica Beňovského. Teraz pošleme najmenšieho slovenského šachového kráľa na Maurícius,“ uzavrel s úsmevom Dominicov tréner.

Zaujímavé sprievodné akcie

Podujatie prezident Jablonický komplexne zhodnotil ako veľmi úspešné: „Som spokojný s veľkou účasťou, videli sme nádherné súboje, súťažiaci hrali fair play. Jediný protest, ktorý sme zaznamenali, sa netýkal správania sa hráčov. Boli tu krásne sprievodné akcie, napríklad živý šach, v ktorom som nastúpil proti môjmu viceprezidentovi Karolovi Pekárovi. Alebo skvelý trojdňový trénerský seminár, ktorý zorganizoval Peter Paleček z Liptovskej šachovej školy. Zúčastnilo sa ho dvadsaťšesť trénerov.“

„Zaujímavá situácia nastala v kategórii dievčat do desať rokov. Tri dievčatá porazili svoje súperky a tie sa medzi sebou tiež navzájom porazili. Pri zvolenom systéme určenia prvého, druhého a tretieho miesta bola prvá tá, ktorej súperky získali spolu viac bodov. To je skôr vecou náhody ako športového umenia a možno bude do budúcnosti potrebné sa nad tým zamyslieť a zvládnuť aj takéto situácie, aby sa nik necítil ukrivdený,“ vysvetlil J. Ivan, čoho sa týkal protest.

Medzi sprievodnými akciami nechýbal ani turnaj v rýchlom šachu, ktorý vyhral FM Viktor Gažík. V simultánke potrápili deti extraligistu Michala Macka. Účastníci podujatia využili aj možnosť oddychovať v akvaparku.

Pomáha rozvoju osobnosti

Okrem slovenských majstrovských titulov hráči bojovali o nomináciu na majstrovstvá Európy, majstrovstvá Európskej únie, sveta a šachovú olympiádu, ktorá bude tento rok prvýkrát na Slovensku – v Poprade.

Aj keď tituly a účasť na európskych a svetových vrcholných podujatiach sú pre súťažiach dôležité, v šachu ide aj o niečo iné.

„U detí rozvíjame také vlastnosti, o ktorých si myslíme, že ich nemajú kde inde získať, napríklad čestnosť. Alebo tímovosť a prajnosť pri súťaži družstiev, kde býva úžasná atmosféra, keď jeden druhému dopraje víťazstvo. Mládež, ktorá sa venuje šachu, nemá čas zamýšľať sa nad návštevami zariadení, kde sa pije alkohol či túlaním sa po nociach. Keď šachista netrénuje alebo nehrá súťažnú partiu, buď analyzuje, alebo hrá voľnú partiu,“ poznamenal K. Pekár. Podľa jeho slov je dôležitý aj rozvoj logického myslenia, ktoré šachisti využijú aj pri viacerých predmetoch v škole. „Mnohí sa v rámci šachu naučia aj cudzí jazyk, lebo vzorové lekcie sú v angličtine. Potrebné je tiež sústredenie, vytrvalosť. To sú všetko vlastnosti, ktoré človek v živote využije,“ dodal medzinárodný rozhodca.

Na záverečnom vyhlásení výsledkov odovzdali najlepším súťažiacim medaily, poháre a ceny prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický, primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč a riaditeľ turnaja Juraj Ivan.

Veria v návrat dobrých čias

Aj keď organizátori zvládli prípravu turnaja na profesionálnej úrovni, J. Ivan našiel niekoľko nedostatkov. „Nie všetci účastníci boli spokojní s miestom stravovania, ktoré bolo vo veľkom stane. Zariadenie pri počte viac ako 300 ubytovaných využíva na stravovanie kongresové priestory. My sme túto možnosť nemohli využiť, pretože tam súťažiaci hrali. Niektorí sa sťažovali, že nebol zabezpečený pitný režim pre deti. Mohli si ho síce zabezpečiť pri raňajkách, ale súhlasím, že to nebolo veľmi pohodlné,“ poznamenal riaditeľ turnaja.

V dotazníku, ktorý vyplnila asi stovka účastníkov, sa však asi tretina vyjadrila, že boli spokojní so všetkým. „Organizátorov viac ale zaujíma kritika, pretože môže byť prínosom na odstránenie nedostatkov do budúcnosti,“ pripomenul J. Ivan.

A ako hodnotí výsledky Liptovskej šachovej školy? „Získali sme len jednu striebornú medailu, čo je málo. Dve ďalšie šance, ktoré sme mali v poslednom kole, sme nepremenili a získali sme tri zemiakové medaily. Verím, že sa nám v budúcnosti podarí prelomiť smolu a z hľadiska výsledkov opäť prídu staré dobré časy, keď Liptáci získali aj päť, šesť medailí, z toho dve, tri zlaté,“ vyjadril presvedčenie do ďalších rokov J. Ivan.⋌⋌

Výsledky medailistov a hráčov z Liptova:

D 08: 1. Magdalena Filipiak, ŠK Slovan Bratislava, 8½ b, 2. Nina Holeštiaková, TJ Slávia Caissa Čadca, 7, 3. Karin Novomeská, ŠK Štefanov, 6

CH 08: 1. Dominic James Earle, Interchess CVČ Senica, 8½, 2. Juraj Vargoško, Slávia PU Prešov, 8, 3. Krištof Višváder, Interchess ZŠ Borský Mikuláš, 7½, 5. Adam Kusý, CVČ Liptovský Mikuláš, 5, 10. David Kozel, Liptovská šachová škola (LŠŠ), 4

D 10: 1. Viktória Nadzamová, TJ Slávia Košice, 8, 2. Lucia Kapičáková, FTC Fiľakovo, 8, 3. Lucia Ševčíková, MKŠS-ŠK Kysucké Nove Mesto, 8, 4. Stela Kusá, CVČ Liptovský Mikuláš, 6, 5. Sára Šimalčíková, Osk Renop Liptovská Teplá, 5

CH 10: 1. Miroslav Krupa, Nitriansky šachový klub Nitra, 8½, 2. Sebastián Lukáš Kostolanský, ŠK Slovan Bratislava, 7½, 3. Šimon Šalgovič, Doprastav Bratislava, 6, 15. Marek Tobias Janík, CVČ L. Mikuláš, 4½

D 12: 1. Adriana Vozárová, Interchess CVČ Malacky, 7½, 2. Simona Koreňová, Liptovská šachová škola, 7, 3. Jana Šošovičková, Súkromná ZŠ, Nová Dubnica, 6½, 6. Daniela Ďatelová, Osk Renop Liptovská Teplá, 5, 8. Kristína Šubjaková, Liptovská šachová škola, 5

CH 12: 1. Jakub Šošovička, ŠK Strelec Devínska Nová Ves, 8, 2. Vladimír Bochnička ml., KŠN Bratislava, 7½, 3. Richard Turčan, ŠK Veža CVČ Banská Bystrica, 6½, 12. Tomáš Brnušák, Liptovská šachová škola, 5, 32. Ondrej Buda, CVČ Liptovský Mikuláš, 4, 36. Tomáš Kossuth, Liptovská šachová škola, 3½

D 14: 1. Dominika Tomčíková, TJ Slovan Rajecké Teplice, 7½, 2. Andrea Slabá, ŠK Kúpele Piešťany, 7, 3. Dominika Ferková, BŠK Bardejov, 7, 5. Martina Tarageľová, Liptovská šachová škola, 5½, 7. Katka Janíková, CVČ Liptovský Mikuláš, 4½, 8. Emma Miklášová Emma, Liptovská šachová škola, 3½

CH 14: 1. Filip Haring, ŠK Junior CVČ Banská Bystrica, 7½, 2. Samir Sahidi, KŠN Bratislava, 7½, 3. Lukáš Bango, ŠK Komplet Modranka, 7, 4. Adam Ďurica, 6, 7. Andrej Hollý, 5½, 19. Andrej Brnušák, 5, 22. Michal Ciglian, 5, 28. Jakub Pogádl, 4½, 35. Marián Tarageľ, 3½, všetci Liptovská šachová škola

D 20-18-16: 1. Anna Vrtiaková, KŠN Bratislava, 6½, 2. Emma Poliaková, ŠKŠ Dubnica nad Váhom, 6½, 3. Jana Liščinská, Slávia PU Prešov, 6,

CH 16: 1. Igor Lintner, KŠN Bratislava, 7½, 2. Viktor Haring, Junior CVČ Banská Bystrica, 7, 3. Jerguš Pecháč, TJ Mladosť Žilina, 7

CH 20-18: 1. Teodor Holtman, BŠK Bardejov, 7, 2. Marek Karas, KŠN Bratislava, 6½, 3. Martin Jablonický, TJ Slávia Caissa Čadca, 6½, 4. Ondrej Mráz, Liptovská šachová škola, 6, 18. Marek Mrva, Osk Renop Liptovská Teplá, 4, 21. Róbert Druska, ŠK Ružomberok, 4, 24. Richard Mojš, Liptovská šachová škola, 4, 29. Richard Števlík, Osk Renop Liptovská Teplá 2½


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu